We wrześniu br. Instytut Energetyki obchodził jubileusz 70-lecia swej działalności. Jest to jeden z największych w Polsce instytutów prowadzących badania w zakresie technologii energetycznych, nowoczesne centrum badawczo-wdrożeniowym podległe Ministerstwu Klimatu i Środowiska. Działalność Instytutu obejmuje szeroki obszar badań energetycznych: od prac eksperckich na potrzeby sektora elektroenergetycznego, po najbardziej zaawansowane przyszłościowe technologie generacji energii, jak ogniwa paliwowe, czyste technologie węglowe i OZE.
Więcej…Rząd pracuje nad ustawą o OZE, lata płyną, ale prąd ze źródeł fotowoltaicznych – tylko symbolicznie. Państwa członkowskie miały obowiązek zaimplementowania Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. do własnego porządku prawnego najpóźniej do grudnia 2010 r. W Polsce (do końca listopada 2013 r.) nadal to nie nastąpiło.
Czego można się dowiedzieć z rządowych i ministerialnych gabinetów?
Małym krokiem do implementacji było przyjęcie latem br. tzw. „małego trójpaku energetycznego”, sprzyjającego m.in. mikroinstalacjom prosumenckim. Natomiast w połowie września br. Ministerstwo Gospodarki zaskoczyło wszystkich koncepcją aukcyjnego systemu wsparcia, budzącego powszechną krytykę ze strony środowisk związanych z OZE.
– W Niemczech firma Schueco jest doskonale znana z systemów fotowoltaicznych. W Polsce z ich ofertą jest od niedawna.
– Dział solarny Schueco funkcjonuje w Polsce od 7 lat. Fotowoltaikę dołączyliśmy do oferty bodajże półtora roku temu. Przyznam, że w pewnym momencie trochę się uparłem, że warto ją w Polsce pokazywać i na skutek tego wyrośliśmy na pierwszego profesjonalnego dostawcę systemów fotowoltaicznych.
Siedziba Schueco w Siestrzeni k. Warszawy
Stopy zwrotu z inwestycji w odnawialne źródła energii sięgają 15% w skali roku – twierdzi Łukasz Dziekoński z zarządu Marguerite Fund. OZE przyciągają coraz więcej inwestorów z sektora finansowego. W branżę zielonej energii wchodzą nowi gracze, w tym fundusze infrastrukturalne i emerytalne. Barierą w rozwoju tych inwestycji jest wciąż jednak brak uregulowań prawnych sytuacji OZE.
– „Odnawialne źródła energii nadal są ciekawą inwestycją"– mówi Agencji Informacyjnej Newseria Łukasz Dziekoński, członek zarządu Marguerite Fund z ramienia PKO Banku Polskiego. – „Musimy jednak pamiętać, że na rynku jest dość duże zamieszanie związane z brakiem ustawy o OZE, przedłużającej obowiązywanie prawa, które aktualnie reguluje rynek. Mimo to OZE, a szczególnie farmy wiatrowe czy nowe technologie, jak fotowoltaika, będą wartościowymi celami inwestycyjnymi".
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Fotowoltaicznej jest organizacją pozarządową, której misją jest działanie na rzecz rozwoju rynku odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce. Stowarzyszenie zostało zawiązane, by propagować wiedzę i działać na rzecz promowania energetyki fotowoltaicznej. 23 kwietnia 2013 r. w Warszawie, w sali Banku Ochrony Środowiska, odbyło się walne zebranie założycielskie organizacji, podczas którego uchwalono statut i przedstawiono główne cele PSEF.
C&C Partners, jeden z największych w Polsce dostawców kompleksowych rozwiązań w dziedzinie telekomunikacji, teleinformatyki i bezpieczeństwa, wprowadza na rynek polski kompletną ofertę osprzętu do budowy systemów fotowoltaicznych do produkcji energii w elektrowniach słonecznych, zarówno przemysłowych, jak i przydomowych.
– „Wierzemy, że również i w Polsce już niedługo zwiększy się wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, w tym zwłaszcza energii solarnej jako jednego z najtańszych źródeł, dlatego zdecydowaliśmy się wprowadzić na rynek specjalistyczne kable, złącza i inwertery niezbędne do budowy wszystkich instalacji fotowoltaicznych" – mówi Łukasz Jankowski, Dyrektor Marketingu C&C Partners.