Od redakcji 2/2024

el 2 2024  okl internetSzanowni Państwo,

Luty zdominowały dwa ważne wydarzenia dla branży elektroinstalacyjnej i OZE – 31. Targi ŚWIATŁO, 21. Targi ELEKTROTECHNIKA oraz 26. Targi ENEX. Targi ŚWIATŁO i ELEKTROTECHNIKA to ważna platforma kontaktów B2B w Polsce. W tym roku zaprezentowały się na nich 263 firmy. Swoje produkty i rozwiązania zaprezentowali wystawcy z: Bułgarii, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Ukrainy oraz Włoch. Z kolei od ponad 25 lat kieleckie Targi ENEX przyciągają firmy mocno stawiające na rozwój branży energetycznej.

Więcej…

Prawo

Sejm uchwalił ustawę o odnawialnych źródłach energii (OZE)

Nowa ustawa wprowadza system aukcyjny w miejsce systemu zielonych certyfikatów (świadectw pochodzenia) dla nowych instalacji.

Przech uchwaleniem przyjęto część spośród 64 poprawek do projektu.
Za uchwaleniem ustawy o OZE było 238 posłów, 167 przeciw, a 36 wstrzymało się od głosu. Według analiz nowy system pozwoli zaoszczędzić 20 mld zł do 2020 r.

Nowością jest też wyszczególnienie na rachunkach za energię elektryczną "opłaty OZE".

Resort gospodarki: Ustawa o OZE może wejść w życie jeszcze przed wakacjami

Ustawa o odnawialnych źródłach energii może wejść w życie jeszcze przed letnimi wakacjami – zapewnia Ministerstwo Gospodarki. Jeszcze w tym tygodniu projektem zajmie się Komitet Stały Rady Ministrów. Na nowym prawie mogą skorzystać osoby mające przydomowe elektrownie wiatrowe lub słoneczne, bo na odprowadzanym do sieci prądzie będzie można zarabiać.

– „W końcu grudnia projekt wyszedł z Ministerstwa Gospodarki, w tym tygodniu będzie przedmiotem obrad Komitetu Stałego Rady Ministrów, a później zobaczymy. Jestem optymistą. Wierzę, że jeszcze w tym miesiącu zostanie on skierowany pod obrady Rady Ministrów, a później Sejmu" – zapowiada w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Jerzy Pietrewicz, wiceminister gospodarki odpowiedzialny za kwestie energetyki odnawialnej.

Pietrewicz oczekuje, że ustawa szybko przebrnie przez parlament i jeszcze w tym roku wejdzie w życie. Jak mówi, jest szansa, że nastąpi to nawet przed letnimi wakacjami.

Więcej...

Projekt ustawy o OZE z 12 listopada 2013 r.

20131120proj oze160Projekt Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii z 12.11.2013 r. - Wersja 4.0. - DOCX do pobrania tutaj.

 

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Nowe założenia do ustawy o OZE

20130917oze parMinisterstwo Gospodarki ogłosiło założenia do nowego systemu aukcyjnego dla producentów energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii.

Wsparcie dotychczas powstałych instalacji zostanie utrzymane (nie dłużej niż do 31 grudnia 2021 r.) z możliwością przejścia na nowy system aukcyjny (w ciągu 2 lat od wejścia ustawy). Ograniczone zostanie wsparcie dla spalania wielopaliwowego (współspalania) oraz elektrowni wodnych powyżej 1 MW.

W nowym systemie wytwórca będzie miał obowiązek sprzedawania energii po cenie z aukcji nawet jeśli cena rynkowa energii elektrycznej będzie wyższa lub zwrotu dotychczas otrzymanego wsparcia powiększonego o 30%.

Podstawowym kryterium wyboru projektów w systemie aukcyjnym będzie cena za wytworzoną 1 MWh energii elektrycznej lub 1 m3 biogazu roliniczego. Mogą być dodane dołączone dodatkowe kryteria (np. stabilność).

W przypadku energetyki prosumenckiej utrzymany zostaje warunek, iż nadwyżka energii z mikroinstalacji będzie kupowana po cenie 80% średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym, ogłoszonej przez Prezesa URE. Wsparcie mikroinstalacji będzie realizowane na etapie inwestycji przez programy np. NFOŚiGW, WFOŚiGW i innych.

Prezentacje założeń można pobrać tutaj (PDF).

(Ei)

Fotowoltaika − optymalne formy inwestowania w Polsce

2013-07-63-1Polskie regulacje prawne i podatkowe przewidują szereg form prawnych, w ramach których inwestorzy mogą realizować plany biznesowe w Polsce. Inwestorzy, którzy planują wejście na polski rynek, powinni nie tylko opracować dokładny biznesplan, ale też dokonać wyboru optymalnej formy inwestowania, biorąc pod uwagę założenia co do rodzaju prowadzonej działalności, okresu trwania inwestycji, a także momentu oraz sposobu wyjścia z inwestycji. Wybór formy prawnej ma bowiem wpływ zarówno na wysokość obciążeń podatkowych bieżącej działalności operacyjnej, jak i na opodatkowanie zysków wypłacanych w czasie trwania inwestycji czy też w związku z jej zbyciem.

Więcej...

Ustawa wprowadzająca „mały trójpak energetyczny” podpisana

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał Ustawę o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw – poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.
Ustawa wg autorów wprowadza m.in. przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady ws. promowania energii ze źródeł odnawialnych.
Jak zaznaczono w komunikacie konieczne są dalsze działania na rzecz spójnej polityki energetycznej, ładu instytucjonalnego i jasnych regulacji w tym zakresie, dlatego też kontynuacja prac nad tzw. dużym trójpakiem energetycznym jest kluczowa.
Jako główne kwestie do rozwiązania przedstawia się przyjęcie całościowych przepisów dotyczących przyłączeń do sieci, zapewnienie różnorodności źródeł OZE i wprowadzenie efektywnego systemu wsparcia.

(Ei)

Prawo dotyczące energetyki odnawialnej do końca czerwca. Polsce uda się dzięki temu uniknąć kar.

Nowelizacja Prawa energetycznego trafia do drugiego czytania w Sejmie i jeszcze w tym półroczu powinna zostać przyjęta przez parlament. To pozwoli na dostosowanie polskiego prawodawstwa do unijnego i tym samym oddali widmo dotkliwej kary finansowej. Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości za niewdrożenie dyrektywy o odnawialnych źródłach energii. Zaproponowała dla Polski karę w wysokości ponad 133 tys. euro za każdy dzień zwłoki.

Jeśli zapadanie wyrok, Polska będzie musiała wypłacić tę kwotę za każdy dzień aż do czasu wdrożenia unijnych przepisów. A termin przyjęcia dyrektywy o OZE minął w grudniu 2010 roku. Aby więc nie dopuścić do tej kary, posłowie zaproponowali tzw. mały trójpak, czyli nowelizację Prawa energetycznego.

Więcej...

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem