Termografia to pasywna metoda obrazowania polegająca na zamianie obrazu w podczerwieni na obraz radiometryczny, umożliwiająca odczytanie temperatur. Kamera termowizyjna jest narzędziem, dzięki któremu można ustalić, kiedy i gdzie należy podjąć prace obsługowo-naprawcze w instalacjach elektrycznych i mechanicznych, ze względu na to, że awaria zazwyczaj jest poprzedzona przez wzrost temperatury.
Więcej…W nowoczesnych fabrykach procesy produkcyjne z reguły nadzorowane są przez systemy automatyki. Stąd też kluczową rolę odgrywają sprawne i bezpieczne systemy wymiany danych. W wielu aplikacjach wykorzystuje się technologie bezprzewodowe.
Próbując sklasyfikować używane w przemyśle systemy bezprzewodowej transmisji danych, na uwadze trzeba mieć przede wszystkim kryterium zasięgu, funkcje systemu, a także pasma częstotliwości i zastosowanie.
Odpowiednie oprogramowanie komputerowe jest w stanie skutecznie wspomagać przemysłowe procesy produkcyjne. Chodzi tutaj o systemy takie, jak PLM, MES, CAM, CAD, ERP, SCM i CMS. Warto również wspomnieć o symulatorach procesów i systemach klasy SCADA.
Koncepcja Przemysłu 4.0 na dobre zagościła w świadomości inżynierów firm produkcyjnych. Takie zagadnienia jak IIoT (ang. Industrial Internet of Things) oraz transfer danych między poszczególnymi poziomami zarządzania produkcją powoli stają się wymogami koniecznymi do modernizacji i wdrażania systemów sterowania maszyn i urządzeń.
W najbliższej przyszłości nie wystarczy już dostarczyć sprzęt realizujący określoną funkcję, dodatkowo będzie on musiał wymieniać informacje z całym swoim otoczeniem w celu optymalizacji procesu produkcji. Szerokie możliwości komunikacyjne PLC Astraada One oraz zintegrowane środowisko programistyczne Codesys powodują, że sterowniki idealnie wpisują się w wytyczne Industry 4.0.
Przekaźnik bistabilny, inaczej nazywany impulsowym, jest łącznikiem zmieniającym stan głównych styków łączeniowych na skutek podania impulsu sterującego. Jest to możliwe przez zastosowanie dodatkowego obwodu z elektromagnesem, który podtrzymuje stan przekaźnika. Ze względu na to, że po zmianie stanu nie jest wymagane ciągłe podtrzymywanie tego sygnału, przekaźniki tego typu charakteryzują się energooszczędnością poprzez ograniczone straty mocy.
Nowoczesna koncepcja sterowania oświetleniem
Przekaźniki bistabilne wykorzystywane są najczęściej do realizowania funkcji sterowania oświetleniem. Z ich pomocą można w prosty sposób załączać i wyłączać oświetlenie w całym budynku. W tym celu należy zastosować moduły rozszerzające ich funkcjonalność, tzn. elementy do grupowego i centralnego sterownia (rys. 1).
Aparatura sterująca i sygnalizacyjna jest nieodzownym elementem instalacji elektrycznych i sterujących. Odpowiednie elementy aparatury dobiera się w zależności od aplikacji.
Lampki sygnalizacyjne, nazywane także panelowymi, znajdują zastosowanie m.in. w procesach związanych z informowaniem o stanach obwodów elektrycznych, a także urządzeń, maszyn i ciągów technologicznych. Lampki są dostępne w rozmiarach umożliwiających zamontowanie w typowych otworach. Znajdują zastosowanie w pulpitach, tablicach sterowniczo-sygnalizacyjnych oraz w korpusach maszyn i urządzeń. Dostępne są lampki zarówno w obudowach metalowych jak i z tworzywa sztucznego.
Oferta IDEAL TS została ostatnio wzbogacona o nowe produkty z zakresu kontroli funkcji czasu w obwodach oświetlenia. Jest to rodzina aparatów KTR, które wykorzystują zaawansowane układy logiczne do realizacji zadań, do których zostały przeznaczone.
Przekaźniki czasowe to obecnie jedne z najważniejszych modułów automatyki używanych w instalacjach elektrycznych, stosuje się je zarówno w budownictwie mieszkaniowym jak i przemysłowym. Obudowa modułowa urządzeń KTR umożliwia ich montaż w rozdzielnicach elektrycznych na szynach DIN (TH35), każde z nich ma szerokość 17,5 mm.
Aparaty tego rodzaju znajdują zastosowanie przede wszystkim w układach automatyki przemysłowej do sterowania maszynami i urządzeniami, a także procesami technologicznymi. Oprócz tego są wykorzystywane w systemach automatyki budynkowej.
Przykładowe zastosowania przekaźników
Przynajmniej kilka cech przekaźników programowalnych decyduje o ich szerokim spektrum zastosowania. Z jednej strony przemawia za ich wykorzystaniem atrakcyjna cena w porównaniu z innymi urządzeniami tego typu (np. sterownikami), zaś z drugiej istotna pozostaje paleta funkcjonalności, spełniająca podstawowe oczekiwania użytkownika.