Od redakcji 2/2018

I okladkaSzanowni Państwo,

W dniu 18 lutego br. obchodziliśmy Dzień Baterii. Urządzenia do magazynowania energii elektrycznej pokonały w swym rozwoju długą drogę. Począwszy od starożytnych narzędzi dla złotników, poprzez zasilanie podzespołów samochodów, na aparaturze medycznej skończywszy.

Więcej…

Automatyka

Nowoczesna koncepcja załączania oświetlenia w oparciu o innowacyjne przekaźniki bistabilne

7Przekaźnik bistabilny, inaczej nazywany impulsowym, jest łącznikiem zmieniającym stan głównych styków łączeniowych na skutek podania impulsu sterującego. Jest to możliwe przez zastosowanie dodatkowego obwodu z elektromagnesem, który podtrzymuje stan przekaźnika. Ze względu na to, że po zmianie stanu nie jest wymagane ciągłe podtrzymywanie tego sygnału, przekaźniki tego typu charakteryzują się energooszczędnością poprzez ograniczone straty mocy.

Nowoczesna koncepcja sterowania oświetleniem
Przekaźniki bistabilne wykorzystywane są najczęściej do realizowania funkcji sterowania oświetleniem. Z ich pomocą można w prosty sposób załączać i wyłączać oświetlenie w całym budynku. W tym celu należy zastosować moduły rozszerzające ich funkcjonalność, tzn. elementy do grupowego i centralnego sterownia (rys. 1).

Więcej...

Aparatura sterująca i sygnalizacyjna

33Aparatura sterująca i sygnalizacyjna jest nieodzownym elementem instalacji elektrycznych i sterujących. Odpowiednie elementy aparatury dobiera się w zależności od aplikacji.

Lampki sygnalizacyjne, nazywane także panelowymi, znajdują zastosowanie m.in. w procesach związanych z informowaniem o stanach obwodów elektrycznych, a także urządzeń, maszyn i ciągów technologicznych. Lampki są dostępne w rozmiarach umożliwiających zamontowanie w typowych otworach. Znajdują zastosowanie w pulpitach, tablicach sterowniczo-sygnalizacyjnych oraz w korpusach maszyn i urządzeń. Dostępne są lampki zarówno w obudowach metalowych jak i z tworzywa sztucznego.

Więcej...

Rodzina urządzeń KTR – zawsze o czasie

13Oferta IDEAL TS została ostatnio wzbogacona o nowe produkty z zakresu kontroli funkcji czasu w obwodach oświetlenia. Jest to rodzina aparatów KTR, które wykorzystują zaawansowane układy logiczne do realizacji zadań, do których zostały przeznaczone.

Przekaźniki czasowe to obecnie jedne z najważniejszych modułów automatyki używanych w instalacjach elektrycznych, stosuje się je zarówno w budownictwie mieszkaniowym jak i przemysłowym. Obudowa modułowa urządzeń KTR umożliwia ich montaż w rozdzielnicach elektrycznych na szynach DIN (TH35), każde z nich ma szerokość 17,5 mm.

Więcej...

Przekaźniki i sterowniki programowalne

12Aparaty tego rodzaju znajdują zastosowanie przede wszystkim w układach automatyki przemysłowej do sterowania maszynami i urządzeniami, a także procesami technologicznymi. Oprócz tego są wykorzystywane w systemach automatyki budynkowej.

Przykładowe zastosowania przekaźników
Przynajmniej kilka cech przekaźników programowalnych decyduje o ich szerokim spektrum zastosowania. Z jednej strony przemawia za ich wykorzystaniem atrakcyjna cena w porównaniu z innymi urządzeniami tego typu (np. sterownikami), zaś z drugiej istotna pozostaje paleta funkcjonalności, spełniająca podstawowe oczekiwania użytkownika.

Więcej...

Czy obsługa gestów w panelach XV300 firmy EATON to praktyczna funkcjonalność?

9Utarło się stwierdzenie, że świat automatyki powinien opierać się na rozwiązaniach, które – szukając najbardziej trafnego określenia – można nazwać nieładnie mianem „topornych". To choćby dlatego interfejsy wizualizacyjne opierają się najczęściej na przestarzałej technologii wykorzystującej folię rezystancyjną do detekcji miejsca dotyku.

Firma EATON od lat dba o zwiększanie estetyki i funkcjonalności rozwiązań dla elektryki i automatyki: charakterystyczny, uznany na rynku design aparatury RMQ-Titan sprawia, że lampki i przyciski firmy EATON są wizytówką potwierdzającą najwyższą jakość maszyn i urządzeń w nie wyposażonych; estetykę i rozszerzoną diagnostykę nawet najprostszych aparatów elektrycznych wzbogaca system SmartWire-DT; wprowadzone wiele lat temu rozwiązanie zabezpieczenia ekranu dotykowego szkłem hartowanym i detekcji punktu wciśnięcia za pomocą przecinania wiązek podczerwieni to jedynie wybrane spośród wielu dowodów innowacyjności EATON.

Więcej...

Przetworniki analogowe ACT20P CMT + ACT20C GTW

33Monitoring jest skuteczny, gdy rzeczywiste zużycie prądu podłączonego obciążenia jest określone w możliwie jak najbardziej precyzyjny sposób. Dzięki swojej zdolności pomiaru prawdziwej wartości skutecznej (metoda RMS), przetworniki pomiaru prądu ACT20P CMT (wersja 10 A i 60 A) firmy WEIDMÜLLER są zdolne do pomiaru zarówno sinusoidalnych jak i zniekształconych prądów AC i DC z niezwykłą dokładnością (0,5%). Pozwala to skutecznie chronić konsumentów przed nadmiernym lub zbyt małym rzeczywistym poborem prądu.

Precyzyjny pomiar prądów AC i DC oraz ich zdalne monitorowanie
Zastosowane w przetworniku rozwiązanie zawiera również opcję dokładnego, bieżącego monitorowania, które pozwala na niezawodne wykrywanie awarii obu obwodów elektrycznych. Zakres pomiarowy przekroczenia jest wskazywany zgodnie z normą NAMUR NE 43 i NE 44.

Więcej...

Pulpitowa aparatura sygnalizacyjna i sterująca firmy NOARK ELECTRIC

Wiele instalacji elektrycznych wymaga zastosowania rozmaitej aparatury do kontroli i sterowania systemami. Najprostszym ale także najczęstszym rozwiązaniem jest wykorzystanie aparatury sterującej i sygnalizacyjnej.

31

NOARK ELECTRIC wprowadza na rynek trzy nowe linie produktów w zakresie technologii pulpitowej. Są one przeznaczone do wielu różnych zastosowań, od sygnalizacji stanu w prostych obwodach rozdzielczych do sterowania i kontrolowania złożonych systemów przemysłowych.

Więcej...

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem