Od redakcji 11/2024

Okladka EI 11 2024Szanowni Państwo,

Termografia to pasywna metoda obrazowania polegająca na zamianie obrazu w podczerwieni na obraz radiometryczny, umożliwiająca odczytanie temperatur. Kamera termowizyjna jest narzędziem, dzięki któremu można ustalić, kiedy i gdzie należy podjąć prace obsługowo-naprawcze w instalacjach elektrycznych i mechanicznych, ze względu na to, że awaria zazwyczaj jest poprzedzona przez wzrost temperatury.

Więcej…

Od redakcji 11/2024

Okladka EI 11 2024Szanowni Państwo,

Termografia to pasywna metoda obrazowania polegająca na zamianie obrazu w podczerwieni na obraz radiometryczny, umożliwiająca odczytanie temperatur. Kamera termowizyjna jest narzędziem, dzięki któremu można ustalić, kiedy i gdzie należy podjąć prace obsługowo-naprawcze w instalacjach elektrycznych i mechanicznych, ze względu na to, że awaria zazwyczaj jest poprzedzona przez wzrost temperatury.

Po wykryciu gorących miejsc z użyciem kamery termowizyjnej można podjąć kroki zaradcze, unikając kosztownych przestojów produkcji, a nawet pożaru. W większości przypadków badanie termograficzne jest badaniem jakościowym, tzn. polega na porównywaniu sygnatur termicznych podobnych części. Kamera termowizyjna pokazuje sygnatury cieplne związane z dużą rezystancją elektryczną na długo przed silnym nagrzaniem się obwodu. W artykule „Zastosowanie termografii w instalacjach elektrycznych” przedstawiono przykłady użycia kamer termowizyjnych do badania instalacji wysokiego i niskiego napięcia.

W artykule „Badanie termograficzne instalacji elektrycznych” Dariusz Knapek, certyfikowany termografista, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Termografii, wprowadza do elektrotermografii, w której wykorzystanie termografii w podczerwieni skupia się na badaniu instalacji elektrycznych.

W swojej codziennej pracy elektrycy stają przed różnymi problemami do rozwiązania. Aby zdiagnozować przyczynę usterki lub awarii, muszą dysponować zestawem odpowiednich mierników. Chociaż każdy indywidualnie kompletuje zestaw przyrządów pod kątem funkcji pomiarowych, które będzie wykorzystywał w praktyce, w torbie narzędziowej elektryka powinno się znaleźć kilka uniwersalnych mierników niezbędnych w jego codziennej pracy. Wśród nich najczęściej wymienia się: bezstykowy wskaźnik napięcia, miernik cęgowy, multimetr cyfrowy, testery: izolacji, lamp fluorescencyjnych i uziemienia. W artykule „Przyrządy pomiarowe dla elektryka” przedstawiono kilka przydatnych urządzeń do pomiaru parametrów instalacji eklektycznych.

Multimetry to uniwersalne, cyfrowe przyrządy pomiarowe, umożliwiające pomiary zarówno wielkości elektrycznych, jak i nieelektrycznych w wielu zakresach pomiarowych. Można nimi zmierzyć najważniejsze parametry elektryczne, tj.: wartość względną, napięcie, prąd, rezystancję, pojemność, częstotliwość i cykl pracy, wykonywać testy ciągłości i diody. Większość multimetrów umożliwia automatyczny lub ręczny wybór zakresu pomiarowego, bezprzewodową komunikację Bluetooth do transmisji wyników pomiarowych na urządzenia mobilne. Niektóre mierniki mogą być obsługiwane jedynie przez wykwalifikowane osoby, posiadające odpowiednie uprawnienia do prac przy instalacjach elektrycznych. Posługiwanie się miernikami przez osoby nieuprawnione może spowodować uszkodzenie przyrządu i być źródłem poważnego niebezpieczeństwa dla użytkownika. Po przeprowadzeniu pomiarów elektrycznych kluczowym elementem jest umiejętne odczytanie i interpretacja wyników. Dla elektryków jest to ważne, ponieważ umiejętność czytania wartości pomiarowych oraz analizowania danych w kontekście norm i standardów pozwala na właściwe zrozumienie stanu instalacji i wykrycie ewentualnych problemów. W artykule „Pomiar podstawowych parametrów elektrycznych multimetrem cyfrowym” przedstawiono funkcje standardowego multimetru cyfrowego oraz sposoby wykonywania podstawowych pomiarów wielkości elektrycznych.

Osoby o szczególnych potrzebach to osoby niepełnosprawne, starsze oraz mające trwale lub czasowo naruszoną sprawność w zakresie poruszania się czy percepcji. Aby osoby te mogły uczestniczyć na równi z innymi w różnych sferach życia, należy stosować rozwiązania uniwersalne podczas projektowania. Barierę architektoniczną jako – przeszkodę w dostępności – mogą stanowić także elementy instalacji elektrycznych. W artykule „Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych bez barier” rzeczoznawca budowlany Łukasz Gorgolewski przedstawił dobre praktyki w zakresie projektowania rozwiązań uniwersalnych oraz standardy w zakresie instalacji elektrycznych, służące wszystkim użytkownikom instalacji elektrycznych zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i obiektach użyteczności publicznej oraz innych budynkach. Miłej lektury.

Tomasz Charążka – redaktor naczelny

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem