Od redakcji 7-8/2017

Szanowni Państwo,Okladka
Od nowego roku czasopismo „Elektroinstalator” będzie miało nowego wydawcę. Opiekuńcze skrzydła nad tym najstarszym w branży elektroinstalacyjnej tytułem roztoczyło Wydawnictwo SIGMA-NOT.

Więcej…

Od redakcji 7-8/2017

Szanowni Państwo,Okladka
Od nowego roku czasopismo „Elektroinstalator” będzie miało nowego wydawcę. Opiekuńcze skrzydła nad tym najstarszym w branży elektroinstalacyjnej tytułem roztoczyło Wydawnictwo SIGMA-NOT.

To największy polski wydawca prasy fachowej o ukierunkowaniu technicznym mający w portfolio ponad 30 periodyków. Jako zorganizowana oficyna SIGMA-NOT działa od 1949 r., a najdłużej wydawany przez nią „Przegląd Techniczny” liczy sobie już 150 lat. Taki dorobek budzi uznanie i pozwala żywić nadzieję, że „Elektroinstalator” szybko zasymiluje się z nowym wydawcą, tym łatwiej, że jest w nim obecny duch założyciela czasopisma. Pozwolę sobie na drobną refleksję, jak to czasami historia lubi zatoczyć koło, i przywołam postać, zmarłego w ubiegłym roku, mgr. Władysława Polesińskiego, człowieka wielce zasłużonego dla branży wydawniczej. W latach 1976–1989 był on dyrektorem i naczelnym redaktorem Wydawnictwa SIGMA-NOT. Po odejściu z wydawnictwa świetnie odnalazł się w gospodarce rynkowej, prowadząc z sukcesem inne wydawnictwa. W 1991 r. powołał do życia czasopismo „Instalator Polski”, a dwa lata później „Elektroinstalator”. Władysław Polesiński był także współtwórcą i wieloletnim prezesem Międzynarodowego Centrum Targowego, współtwórcą znanych targów: Instal Expo, Elektro Expo, Transport i Spedycja, Horti Expo, Ochrona i Bezpieczeństwo.
Z przeprowadzonych w ramach inicjatywy MSSI ELECTRICAL ELECTRICAL badań wyłączników nadprądowych (MCB) dostępnych w sprzedaży na rynku polskim wynika, że blisko połowa z nich nie spełnia przynajmniej jednego z punktów normy PN-EN 60898-1. Po więcej informacji odsyłam do krótkiego raportu KIGEiT w tym wydaniu czasopisma.
Coraz wyższa podatność współczesnych urządzeń na powstawanie szkód w wyniku przepięć skłoniła Polską Izbę Ubezpieczycieli do opracowania prostego eksperckiego systemu oceny ryzyka strat piorunowych. Przeznaczony jest on dla przedsiębiorców i osób zarządzających nieruchomościami, pracowników zakładów ubezpieczeń odpowiedzialnych za ocenę ryzyka i likwidację szkód oraz dla pośredników ubezpieczeniowych. Pozwala on na szybką jakościową ocenę ryzyka wystąpienia zniszczeń powodowanych przez wyładowania piorunowe. W artykule na ten temat przedstawione zostały zalecenia w zakresie ochrony odgromowej i przepięciowej.
Polecam Państwa uwadze również pozostałe artykuły, m.in.: jak wybierać przemiennik częstotliwości i bezpiecznie sterować silnikami elektrycznymi, o badaniu rezystancji uziemień metodą techniczną, elektryczności statycznej i zanieczyszczeniu nieba światłem.
Tomasz Charążka

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem