Od redakcji 4/2024

Okladka Ei 4
Szanowni Państwo,
Burza jest intensywnym i niebezpiecznym zjawiskiem meteorologicznym, któremu towarzyszą wyładowania elektryczne w postaci piorunów. Błyskawice są potężną siłą natury, a w miejscu, w które uderzają, napięcie elektryczne może wynosić kilkaset milionów woltów oraz wywołać przepływ prądu o natężeniu 250 000 A. Moc takiego wyładowania sięgająca nawet 700 bilionów watów i ogrzane wokół do temperatury 30 000 °C powietrze mogą stać się źródłem pożaru. Piorun, szukając najkrótszej drogi do ziemi w celu wyrównania potencjału ładunków pomiędzy gruntem a chmurą, co trwa ułamek sekundy, niesie ogromną energię, która jeśli nie zostanie zneutralizowana i szybko odprowadzona do ziemi, niszczy i uszkadza wszystko, co spotka na swojej drodze.
Więcej…

Osprzęt elektroinstalacyjny

Wyłączniki i gniazda

Osprzęt elektroinstalacyjny w postaci wyłączników i gniazd to podstawowe elementy, za pomocą których można obsługiwać instalację elektryczną. Odpowiednie wyłączniki dobiera się pod względem funkcjonalnym i estetycznym. Rys 6

Za podstawę oferty można uznać osprzęt podtynkowy. Dostępne na rynku rozwiązania w tym zakresie pozwalają na skonfigurowanie dowolnego zestawu w jednej ramce. W niektórych modelach korpusów łączników przewidziano szybkozłącza, dzięki czemu możliwy jest szybki, a zarazem prosty montaż i demontaż torów prądowych. Do zacisków można podłączyć przewód o średnicy od 0,75 do 2,5 mm2. Niektóre programy podtynkowego osprzętu elektroinstalacyjnego pozwalają na montaż bazujący na uniwersalnym uchwycie montażowym, który jest przeznaczony do płyt kartonowo-gipsowych oraz ścian murowanych.

Więcej...

Osprzęt termokurczliwy

17Nowoczesne elementy osprzętu termokurczliwego bazują na poliolefinach sieciowanych radiacyjnie. Materiały te mają bardzo dobre właściwości izolacyjne i uszczelniające.

Odpowiednio dobrany osprzęt termokurczliwy zapewnia warstwę izolacyjną, dekoracyjną, antykorozyjną oraz ochronną, która zabezpiecza przed korozją elementy znajdujące się w ziemi. Z kolei osprzęt zastosowany w urządzeniach i instalacjach naziemnych chroni przed skrajnymi warunkami atmosferycznymi.

Więcej...

Nowość! Gniazda z samozaciskami Berker by Hager – bezpieczeństwo i komfort montażu

32Gniazda zasilające to podstawowe narzędzie pracy instalatorów, dlatego tak istotne jest, by ich montaż był szybki i prosty, a surowce przeznaczone do ich produkcji – bezpieczne i trwałe. Podążając za potrzebami elektryków, firma Hager poszerzyła swoją ofertę o gniazda z samozaciskami, które już teraz dostępne są w standardzie obok uznanych gniazd z zaciskami śrubowymi.

Wraz ze wzrostem ilości odbiorników energii elektrycznej rośnie zapotrzebowanie na punkty zasilające w domu. Wybierając gniazda, należy wziąć pod uwagę nie tylko niską cenę, ale przede wszystkim wysoką jakość materiałów, walory funkcjonalne, a także szybkość montażu.

Więcej...

Osprzęt elektroinstalacyjny

19Oferta rynkowa w zakresie osprzętu elektroinstalacyjnego jest bardzo bogata, a do wyboru są produkty firm krajowych i zagranicznych. Poszczególne rozwiązania różnią się nie tylko wyglądem, ale również zastosowanymi materiałami i przeznaczeniem.

Interesujące rozwiązanie stanowi osprzęt pozwalający na bezprzewodowe sterowanie oświetleniem oraz innymi urządzeniami domowymi. Typowy system tego rodzaju można programować w dwóch trybach. W trybie prostym urządzenie jest używane do wykonywania standardowych czynności sterowania takich jak załącz/wyłącz. Istnieje możliwość usunięcia lub zamiany istniejących symboli na przyciskach kołyskowych, zgodnie z potrzebami użytkownika.

Więcej...

Nowe funkcje Konfiguratora Berker by Hager

17Innowacyjny Konfigurator osprzętu Berker by Hager, który zrewolucjonizował dotychczasowe podejście do projektowania instalacji elektrycznej, zmienia się i dopasowuje do potrzeb użytkowników. Teraz program wzbogacony został o kolejne funkcje sprawiające, że praca z nim jest jeszcze prostsza i przyjemniejsza.

Konfigurator osprzętu Berker by Hager, który swoją premierę miał w listopadzie ubiegłego roku, to odpowiedź na potrzeby wszystkich użytkowników, którzy chcą w szybki i prosty sposób dobrać gniazda i łączniki do indywidualnych projektów.

Więcej...

Telekomunikacyjne skrzynki mieszkaniowe standardem obudów multimedialnych

16Dziś w niemal każdym budynku wykonuje się – oprócz podstawowej instalacji elektrycznej − różne dodatkowe instalacje: internetową, domofonową, telewizyjną, satelitarną, komputerową, telefoniczną. Do niedawna każda z nich była projektowana i wykonywana osobno, przez co sposób ich wykonania stał często na niskim poziomie technicznym i estetycznym, a zmieniające się warunki i szybki rozwój technologii sprawiały, że instalacje szybko stawały się przestarzałe i wymagały modernizacji.

Rozporządzenie MTBiGM i nowe wymogi dotyczące instalacji
Wymienione wyżej problemy z instalacjami wynikały z faktu, że dotychczas nie istniały żadne normy prawne, które określałyby jakiekolwiek wymagania dla inwestorów, projektantów i wykonawców w zakresie niskonapięciowych instalacji teletechnicznych.

Więcej...

Osprzęt kablowy do 1 kV

Przykłady mufy rozgałęźnej i przelotowejOsprzęt kablowy przeznaczony jest do wykonywania i ochrony połączeń odcinków kabli oraz ich zakończeń. Do głównej grupy osprzętu kablowego zalicza się głowice kablowe, mufy kablowe oraz złączki. Ponadto wyróżnia się różnego rodzaju osprzęt służący do mocowania kabli i przewodów oraz inne akcesoria pozwalające na bezpieczny i funkcjonalny montaż kabli i przewodów w instalacjach elektrycznych do 1 kV.

Głowica kablowa
Głowice kablowe należą do głównej grupy urządzeń osprzętu kablowego. Ze względu na to, że jest to to dość istotny element ochrony kabli, warto poznać jakie pełni funkcje i gdzie jest stosowany. Podstawową rolą głowic kablowych jest: zakończenie linii kablowej, uzyskanie optymalnego rozkładu natężenia pola elektrycznego w obrębie zakończenia kabla i uniknięcie wyładowań ślizgowych po powierzchni izolacji pomiędzy żyłą roboczą a żyłą powrotną oraz ochrona przed wnikaniem wilgoci i utratą syciwa w kablach o izolacji papierowej.

Więcej...

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem