Świat stoi przed bezprecedensowymi wyzwaniami. W ramach Porozumienia paryskiego dotychczas 196 krajów zobowiązało się do osiągnięcia celu, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do wartości znacznie poniżej 2 °C, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Jednocześnie prognozy przewidują, że do 2050 r. dzisiejsza światowa produkcja gospodarcza ulegnie podwojeniu. Pogodzenie tak ogromnego wzrostu z pilną potrzebą ochrony środowiska będzie wymagało ogromnego zaangażowania w zmniejszenie globalnego zużycia energii.
Więcej…Big Data, Blockchain, Internet Rzeczy, Smart City oraz OZE – to trendy, które zdominują 2019 rok i nadadzą ton zmianom w dziedzinie produkcji, zarzadzania i optymalizacji zużycia energii. Ubiegły rok stał bardzo mocno pod znakiem dyskusji i działań poświęconym rozwiązaniu realnego problemu zmian klimatycznych. Prognozy nie pozostawiają złudzeń. Jesteśmy obecnie w punkcie zwrotnym, jeśli chodzi o ograniczenie globalnego ocieplenia do poziomu mniejszego niż 2 °C, który pozwoli nam uniknąć poważnej katastrofy ekologicznej.
Firma Signify (dawniej Philips Lighting) wdrożyła w 27 gminach w Wielkopolsce inteligentne oświetlenie LED. To pierwsze w Polsce wdrożenie systemu do zarządzania oświetleniem na tak dużą skalę.
Firma GTV wypuszcza nową serię produktów – szynoprzewody z dedykowanymi reflektorami LED. Wyposażone są w diody Epistar, adaptery Powergear i kompatybilne z liniami DALI.
Witam,
W swym artykule na temat zasad układania linii kablowych niskiego i średniego napięcia mgr inż. Janusz Strzyżewski opisuje zasady oznakowania tras linii kablowych za pomocą oznaczników na powierzchni terenu w terenie niezabudowanym: co 100 m, w miejscach zmiany trasy, skrzyżowaniach i zbliżeniach. Dla inwestora oznaczniki to dodatkowe koszty. Skoro norma N-SEP-E-004 jest nieobowiązkowa, to po co niepotrzebnie wydawać pieniądze? Który przepis zmusza inwestora do oznakowania trasy linii kablowych według zasad opisanych w artykule? Nie podważam zasadności oznakowania tras linii kablowych, jednak inwestor odpowiada: to może oznaczniki ustawiać co 50 m zamiast co 100 m, wówczas będzie jeszcze lepiej?
Jacek Klasa
Szanowny Panie,
sprawę stosowania postanowień zawartych w normach określa Ustawa o normalizacji (Dz. U. 2015 poz. 1483). W art. 2 pkt. 4.zawiera następujący zapis: „Ilekroć w ustawie jest mowa o normie – rozumie się przez to dokument przyjęty na zasadzie konsensu i zatwierdzony przez upoważnioną jednostkę organizacyjną ustalający – do powszechnego i wielokrotnego stosowania – zasady, wytyczne lub charakterystyki odnoszące się do różnych rodzajów działalności lub ich wyników i zmierzający do uzyskania optymalnego stopnia uporządkowania w określonym zakresie.
W art. 3 pkt.1 zapisano, że normalizacja krajowa prowadzona jest w celu racjonalizacji produkcji i usług poprzez stosowanie uznanych reguł technicznych lub rozwiązań organizacyjnych.
Art. 4 pkt. 3 zawiera zapis o dobrowolności stosowania norm. Art. 5 pkt. 3 stanowi, że stosowanie Polskich Norm jest dobrowolne. A za tym zgodnie z ustawą stosowanie także Polskich Norm, nie tylko norm SEP, jest dobrowolne (!).
Jednocześnie podstawowym dokumentem prawnym dotyczącym budownictwa jest ustawa – Prawo budowlane (Dz. U. 2017 poz. 1332). Zgodnie z treścią art. 5 obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej. Zgodnie z definicją zawartą w art. 3 tej ustawy urządzeniami budowlanymi są urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, a więc i linie kablowe i inne sieci dostarczające media do budynków. W myśl treści ustępu 1 w art. 7 tejże ustawy do przepisów techniczno-budowlanych zalicza się warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane i ich usytuowanie oraz warunki techniczne ich użytkowania. Warunki techniczne określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury, natomiast źródłem wiedzy technicznej są m.in. Polskie Normy oraz normy wydane przez SEP w porozumieniu z Polskim Komitetem Normalizacyjnym. Taki status ma właśnie norma N-SEP-E-004.
Reasumując, nie można wykonywać robot budowlanych nie stosując się do przepisów oraz wiedzy technicznej zawartej także w normach. W przypadku oznaczników trasy kablowej ich stosowanie ma na celu ochronę kabla przed przypadkowym uszkodzeniem w trakcie jego eksploatacji, a więc jest niezbędne. Inwestor taką ochroną powinien być zainteresowany. Odstęp 100 m i tak jest, moim zdaniem, zbyt duży, ale stanowi on rozwiązanie kompromisowe pomiędzy przesłankami technicznymi i oszczędzaniem na kosztach.
mgr inż. Janusz Strzyżewski
LENA LIGHTING wprowadziła nową rodzinę opraw o nowoczesnej konstrukcji i bardzo wysokich parametrach świetlnych, przeznaczoną do użytku wewnętrznego i zewnętrznego w obiektach produkcyjnych, magazynowych, stacjach paliw i salach sportowych.
Oprawa typu HIGH-BAY FACTOR LED Z (wariant zwieszany) przeznaczona jest do oświetlenia zakładów produkcyjnych, hal przemysłowych, wielkopowierzchniowych magazynów, a FACTOR LED N (wariant natynkowy) dodatkowo hal magazynowych, obiektów handlowych i usługowych, w tym stacji paliw, hal sportowych i sal gimnastycznych w obiektach edukacyjnych. W obiektach o niższych stropach znajdzie zastosowanie oprawa typu LOW-BAY FACTORIA LED N (wariant podtynkowy).
W oprawach zastosowano panele LED wysokiej mocy o współczynniku oddawania barw Ra>80. Mleczny klosz wykonany jest z nowej generacji poliwęglanu Makrolonu® LED rozwiniętego przez firmę Bayer Material Science specjalnie dla oświetlenia LED. Materiał zapewnia maksymalnie wysoką (93%) przepuszczalność światła widzialnego oraz fal bliskich podczerwieni aż do 1100 nm. Dodatkowo charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością mechaniczną na uderzenia (IK10), co wydłuża okres eksploatacji opraw. Dzięki zastosowaniu mrożonego dyfuzora zminimalizowany został współczynnik olśnienia, co znacząco zwiększa komfort pracy. Dostępna jest optyka o rożnym kącie świecenia (70°, 90° lub 120°).
Firma TRILUX Polska wprowadza na rynek TRILUX Lumena Star. Rozwiązanie wyróżnia się niskimi kosztami montażu i serwisu oraz wydajnością, pozwalającą na zmniejszenie kosztów oświetlenia nawet o 40%.
TRILUX Lumena Star to służąca oświetleniu płaszczyzn oprawa do nabudowania na powierzchniach poziomych i sufitach oraz mocowania na masztach. W przypadku modernizacji systemu projektorów, możliwe jest ograniczenie kosztów montażu dzięki wykorzystaniu istniejącej infrastruktury. Rozwiązanie emituje światło o temperaturze barwowej 4000 lub 5000K i współczynniku oddawania barw na poziomie Ra>70 lub Ra>60.
Firma TRILUX Polska wprowadza na rynek TRILUX Lumega IQ LED. Przeznaczone do zastosowań zewnętrznych, wydajne rozwiązanie wyposażono w opatentowany system regulacji kąta nachylenia, dzięki któremu może pełnić zarówno funkcje oprawy masztowej, jak i wysięgnikowej.
TRILUX Lumega IQ LED jest przeznaczona do montowania na masztach i wysięgnikach. Manipulując jedną, dostępną z zewnątrz śrubą, można regulować kąt nachylenia oprawy w zakresie od 0 do 90°. Rozwiązanie daje światło w jednej z dwóch temperatur barwowych: 3000 lub 4000K, o współczynniku oddawania barw Ra >70. Osiąga przy tym wydajność świetlną sięgającą 129 lm/W. Dostępna jest w wariantach ze strumieniem świetlnym od 3200 do 22 000 lm, a jej trwałość w standardzie L80 B10 szacowana jest na 100 000 godzin.