We wrześniu br. Instytut Energetyki obchodził jubileusz 70-lecia swej działalności. Jest to jeden z największych w Polsce instytutów prowadzących badania w zakresie technologii energetycznych, nowoczesne centrum badawczo-wdrożeniowym podległe Ministerstwu Klimatu i Środowiska. Działalność Instytutu obejmuje szeroki obszar badań energetycznych: od prac eksperckich na potrzeby sektora elektroenergetycznego, po najbardziej zaawansowane przyszłościowe technologie generacji energii, jak ogniwa paliwowe, czyste technologie węglowe i OZE.
Więcej…Z biegiem lat każdy zakład przemysłowy będzie się zmagał ze zużyciem poszczególnych urządzeń. Nie inaczej jest w kontekście rozdzielnic elektrycznych przeznaczonych do stref zagrożonych wybuchem. Niewielu zdaje sobie sprawę, że konieczność wymiany rozdzielnic bywa dobrym sposobem na osiągnięcie krótko i długoterminowych oszczędności.
Pozwalają na automatyczne przełączanie źródła zasilania energią elektryczną z podstawowego na rezerwowe. Zastosowanie układów tego typu obejmuje przemysł, obiekty użyteczności publicznej, szpitale oraz inne miejsca, gdzie wymaga się ciągłości zasilania.
Układy samoczynnego załączania rezerwy (SZR) odpowiadają za zapewnienie ciągłości zasilania kluczowych odbiorników energii elektrycznej. W szczególności realizowane jest przełączenie zasilania pomiędzy źródłem energii podstawowym a rezerwowym.
W dniach 18–23 marca 2018 r. we Frankfurcie nad Menem odbyły się Targi Light + Building. To jedna z największych prestiżowych wystaw prezentujących rozwiązania z zakresu oświetlenia, elektrotechniki oraz automatyki domów i obiektów. Firma DEHN POLSKA zaprezentowała na nich rozwiązania kompleksowej ochrony obiektów i osób dostosowane do nowych wyzwań, w tym trzy nowe ograniczniki przepięć.
Stale zmieniające się wymagania nie tylko w świecie elektryki są motorem rozwoju produktów. W grę wchodzą zmiany w wymaganiach firm ubezpieczeniowych, które chroniąc swoje interesy, zaostrzają kryteria dopuszczające wypłaty odszkodowań. Normy techniczne mają bardzo istotny wpływ, jednak jest to pole bitew sprzecznych interesów. Często niedocenianym kryterium jest spełnianie prostych wymagań pojawiających się przy modernizacjach działających instalacji i linii technologicznych. Najczęstszym problemem jest ograniczona ilość miejsca.
Nowe ograniczniki przepięć z rodziny Safe Energy Control spełniają najsurowsze normy łącznie z dużymi wymaganiami firm ubezpieczeniowych, a co najważniejsze – spełniają oczekiwania tych, którzy na co dzień borykają się z brakiem przestrzeni instalacyjnej.
Różnego typu przekaźniki oferowane na rynku mają szerokie spektrum zastosowania w instalacjach elektrycznych i systemach sterowania. Jedne z nich, jak przekaźniki miniaturowe, dedykowane są urządzeniom elektronicznym, inne – w postaci przekaźników silnoprądowych – mogą sterować maszynami elektrycznymi.
Osobną grupę stanowią przekaźniki programowalne, które mogą pełnić rolę prostych sterowników. Ich zastosowanie obejmuje mniej rozbudowane aplikacje, stanowiąc techniczną i finansową alternatywę dla sterowników przemysłowych PLC (ang. Programmable Logic Controllers).
Firma NOARK Electric oferuje styczniki do różnorodnych systemów przemysłowych i sterujących dla maksymalnego prądu znamionowego 500 A, w kategorii użytkowania AC-3 dla 400 V. Zostały również przygotowane specjalne wykonania styczników do baterii kondensatorów Ex9CC oraz do układów nawrotnych z wbudowaną blokadą mechaniczną Ex9CSR i Ex9CR. Wszystkie styczniki mogą być rozbudowane o szeroką gamę akcesoriów w celu spełnienia wymagań w najbardziej rygorystycznych aplikacjach.
Styczniki miniaturowe Ex9CS i przemysłowe Ex9C do 500 A
Miniaturowe styczniki Ex9CS (rys. 1) charakteryzują się zwartą, kompaktową obudową,zachowując jednocześnie doskonałe parametry elektryczne. Wykonanie to zostało zaprojektowane na prądy znamionowe: 6, 9 i 12 A, w kategorii użytkowania AC-3 dla 400 V. Umożliwiają one sterowanie silnikami do maksymalnej mocy 5,5 kW w tej kategorii użytkowania.
Odpowiednie zabezpieczenia silników elektrycznych zapewniąochronę, trwałość i bezawaryjną pracę napędów. Nowoczesne zabezpieczenia to urządzenia elektroniczne, które wykorzystują technologie mikroprocesorowe.
Silniki pracujące w systemach napędowych powinny być odpowiednio zabezpieczone pod względem elektrycznym. Chodzi przede wszystkim o ochronę przed awariami mogącymi wystąpić w efekcie niewłaściwych parametrów zasilania. Bardzo często stanowią one bowiem przyczynę nadmiernego wzrostu temperatury uzwojeń, a w konsekwencji przyczyniają się do uszkodzenia silnika.