Termografia to pasywna metoda obrazowania polegająca na zamianie obrazu w podczerwieni na obraz radiometryczny, umożliwiająca odczytanie temperatur. Kamera termowizyjna jest narzędziem, dzięki któremu można ustalić, kiedy i gdzie należy podjąć prace obsługowo-naprawcze w instalacjach elektrycznych i mechanicznych, ze względu na to, że awaria zazwyczaj jest poprzedzona przez wzrost temperatury.
Więcej…1 października br. przedstawiciele juwi Energia Odnawialna Sp. z o.o., wraz z ekspertami z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, PricewaterhouseCoopers oraz Enercon GmbH debatowali nad udziałem energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej w ogólnej produkcji energii w Polsce.
Organizatorem i pomysłodawcą konferencji była firma juwi Energia Odnawialna Sp. z o.o., która na polskim rynku odnawialnych źródeł energii (OZE) działa już od kilku lat. Konferencji przyświecał cel – zwrócenie uwagi na konieczność inwestowania w odnawialne źródła energii w aspekcie zapewnienia stabilności ekonomicznej i energetycznej Polski przy jednoczesnym osiągnięciu celów wyznaczonych w tym zakresie przez Unię Europejską (w tym zredukowanie emisji dwutlenku węgla).
Spotkanie to stało się okazją do przedyskutowania w gronie eksperckim tych zagadnień, zwłaszcza w świetle nowej propozycji systemu wsparcia OZE, przedstawionej przez Ministerstwo Gospodarki. Uczestnicy mieli więc możliwość nawiązania dialogu i wymiany poglądów w zakresie proponowanych przez ministerstwo rozwiązań.
Fotowoltaika to jedno z najpopularniejszych odnawialnych źródeł energii na świecie i również jeden z najważniejszych tematów tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO® Poland 2013, które odbędą się w dniach 16-17 października 2013 r. w Warszawskim Centrum EXPO XXI
Fotowoltaika zyskuje na popularności i nie ma się co dziwić: energia słońca uważana przez wielu za najbardziej przyjazną otoczeniu, jest podstawą życia wszystkich istot na Ziemi. I co najważniejsze – potencjał tej życiodajnej gwiazdy jest niewyczerpalny. Rok 2012 przyniósł ożywienie na rynku fotowoltaicznym w Polsce. Branża jest zgodna, że wejście w życie ustawy zapoczątkuje dynamiczny rozwój fotowoltaiki w Polsce, która była do tej pory traktowana marginalnie. Moduły PV wykorzystywano przede wszystkim do zasilania urządzeń o stosukowo niewielkich mocach, takich jak sygnalizacja świetlna na drogach, oświetlenie ulic czy też tablice ogłoszeniowe.
W dniach 13-14 maja w Toruniu, odbyło się coroczne Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej, podczas którego Robin Welling (prezes ESTIF – European Solar Thermal Industry Federation) przedstawił najnowsze dane dotyczące europejskiego rynku kolektorów słonecznych, pochodzące z ankiet przeprowadzonych we wszystkich państwach Unii Europejskiej.
Na tle Europy dynamika polskiego rynku kolektorów słonecznych wygląda na szaloną hossę. Wg. Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) w 2012 r. w Polsce sprzedano kolektory o łącznej powierzchni 302 tys. m2, czyli o 19% więcej niż w 2011 r. Więcej kolektorów w Europie sprzedało się tylko w Niemczech. ESTIF przewiduje, że w 2013 r. Polska będzie jednym z czterech krajów, obok Danii, Belgii i Grecji, gdzie rynki kolektorów słonecznych zanotują dalszy wzrost.
W Polsce już po raz trzeci Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) organizuje kampanię pod hasłem Europejskie Słoneczne Dni, która w Europie odbywa się od 2002 r. Wydarzenia będą miały miejsce od 1 do 19 maja na terenie całej Polski oraz Europy. Gothaer TU S.A został mecenasem tegorocznych słonecznych wydarzeń.
Towarzystwo jako jedyne na rynku oferuje ubezpieczenie przeznaczone specjalnie dla branży energetyki odnawialnej – ubezpieczenie farm wiatrowych oraz w tym roku planuje wprowadzenie ubezpieczenia farm fotowoltaicznych. Doświadczenie koncernu Gothaer dla całego sektora odnawialnych źródeł energii sięgają 30 lat – począwszy od wprowadzenia ubezpieczenia pierwszych turbin wiatrowych, poprzez energię słoneczną, aż po źródła geotermalne i biogazownie. Gothaer ubezpiecza odnawialne źródła energii w 27 krajach Europy i jest liderem tego rynku w Niemczech oraz w kilku krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Dysponujemy wiedzą naszego akcjonariusza w zakresie podobnych produktów i dzięki temu możemy zaproponować atrakcyjną ofertę. Wszelkie rozwiązania techniczne oparte o energię słoneczną są naszym celem biznesowym. Gothaer TU S.A jest również członkiem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Fotowoltaicznej (PSEF) – organizacji pozarządowej, wspierającej i promującej rozwój energetyki fotowoltaicznej.
19 marca odbyła się w Warszawie konferencja "Fotowoltaika i kolektory słoneczne w małych i mikroinstalacjach w Polsce i w Niemczech". Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się m.in. Janusz Pilitowski – dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej, dr Konrad Bauer – dyrektor Enviacon International, Grzegorz Wiśniewski – prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej (EC BREC IEO), Jan Knaack z Bundesverband Solarwirtschaft e.V, a także Bartosz Zieliński – prezes zarządu PSE Innowacje sp. z o.o. oraz dr. Uwe Hartmann – Deutsche Gesellschaft für Sonnenenergie e.V.
Podczas konferencji Janusz Pilitowski – dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki – przedstawił kilka nowych rozwiązań, które znajdą się w opracowywanym projekcie ustawy o OZE, ograniczających system wsparcia i możliwość podłączania nowych źródeł do sieci.
W projekcie ustawy mają zostać zmienione współczynniki korekcyjne w stosunku do ogłoszonego dokumentu, co wynika z upływu czasu i zmian na rynku. Planowane jest pozbawienie wsparcia jednostek już zamortyzowanych (ponad 15 lat), a także ograniczenie spalania wielopaliwowego (współspalania). Dyrektor potwierdził także planowane wprowadzenie Trójpaku Energetycznego na 1 stycznia 2014 r., a uruchomienie systemu wsparcia po jego zatwierdzeniu jako pomoc publiczną przez Komisję Europejską. O innych ważnych nowościach w ustawie o OZE można przeczytać tutaj.