Termografia to pasywna metoda obrazowania polegająca na zamianie obrazu w podczerwieni na obraz radiometryczny, umożliwiająca odczytanie temperatur. Kamera termowizyjna jest narzędziem, dzięki któremu można ustalić, kiedy i gdzie należy podjąć prace obsługowo-naprawcze w instalacjach elektrycznych i mechanicznych, ze względu na to, że awaria zazwyczaj jest poprzedzona przez wzrost temperatury.
Więcej…Spółka GRODNO S.A. zrealizowała instalację fotowoltaiczną o mocy 108 kWp. Panele fotowoltaiczne zasiliły Zakład Przetwórstwa Mięsnego w Starowej Górze pod Łodzią. Projekt został przeprowadzony przez Grodno w ramach strategicznego rozwoju usług specjalistycznych w obszarze fotowoltaiki.
Grodno opracowało projekt, wyceny oraz wykonawstwo całej inwestycji. Spółka dostarczyła również kluczowe dla instalacji komponenty renomowanych firm, m.in. moduły PV SolarWorld oraz inwertery SMA Solar.
Zrealizowana instalacja, złożona z 432 modułów fotowoltaicznych, charakteryzuje się wysoką wydajnością – zasila zakład, którego zapotrzebowanie energetyczne w każdym momencie pracy przekracza możliwość generacji z paneli PV. Całość energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę jest więc zużywana na potrzeby zakładu. Łączne oszczędności wynikające z instalacji szacuje się na ok. 50 tys. zł w skali roku.
Zastosowanie instalacji fotowoltaicznej pozwala znacząco ograniczyć koszty eksploatacji budynku. Konwersja energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną umożliwia wieloletni dostęp do bezpłatnej energii. – To minimum wiedzy o inwestycji w instalację PV, jaką mają właściwie wszyscy potencjalni inwestorzy. Co jeszcze warto im uświadomić?
Ostatni artykuł z cyklu poświęconego ogniwom fotowoltaicznym przede wszystkim będzie dotyczył wymogów związanych z przyłączeniem instalacji do sieci.
Pierwszy etap budowy największego w Polsce kompleksu farm słonecznych Podlasie Solar Park rozpocznie się w Lipsku w powiecie augustowskim na przełomie sierpnia i września br.
W zakres prac wchodzić będzie montaż paneli fotowoltaicznych na konstrukcjach mocujących oraz posadowienie stacji transformatorowej wraz z budową przyłącza energetycznego. Procedurę wyboru wykonawców w ramach projektu firma E3 Amber Energia Wytwarzanie Sp. z o.o. rozpoczęła w maju 2013 r., a ich wyłonienie nastąpiło na początku lipca 2013 r.
Europa ostro przyhamowała inwestycje PV, ale nadal wyraźnie przewodzi. Takie wnioski wypływają z Photovoltaic Barometer EurObserv'ER 2013, najnowszej edycji publikowanego corocznie w kwietniu raportu nt. rozwoju fotowoltaiki w Unii Europejskiej (UE), z odniesieniami ogólnoświatowymi.
Na wstępie w dokumencie zasygnalizowano, że po euforii roku 2011 rynek PV w Unii Europejskiej zwolnił wyraźnie w 2012 r. Nastąpiło ostre, bo o ok. 25% spowolnienie tempa instalowania nowych mocy PV w UE. Moc zinstalowana w krajch wspólnoty w 2012 r. wyniosła ok. 16 GWP, w porównaniu z 22 GWP w 2011 r. Tym nie mniej skumulowana moc zainstalowana w unijnej elektroenergetyce PV osiągnęła z końcem ub.r. ponad 68,6 GWP, a więc mimo spowolnienia stanowiła jeszcze blisko 70% potencjału światowego. W przeliczeniu na jednego obywatela przypadała moc zainstalowana 136,3 WP.
Solar-Fabrik AG dostarczyła moduły i inwertery fotowoltaiczne do największej elektrowni słonecznej w Turcji. Elektrownia o mocy 250 kW, składająca się z 1044 modułów Premium L poly jest zlokalizowana w Torbali w prowincji Izmir na budynku firmy Reysas (płaski dach).
Planowana produkcja wyniesie 470 MWh rocznie dzięki wysokiemu nasłonecznieniu, które wynosi 2640 godzin słońca rocznie (7,2 h dziennie) Przeciętna roczna radiacja wynosi około 1311 kWh/kWp.
Energia z instalacji fotowoltaicznej będzie sprzedawana wg stałej taryfy 0,133 euro za kWh. Turcja zamierza rozbudować instalacje fotowoltaiczne do mocy 600 MWp w 2015 r.
(Solar-Fabrik AG)