Od redakcji 2/2024

el 2 2024  okl internetSzanowni Państwo,

Luty zdominowały dwa ważne wydarzenia dla branży elektroinstalacyjnej i OZE – 31. Targi ŚWIATŁO, 21. Targi ELEKTROTECHNIKA oraz 26. Targi ENEX. Targi ŚWIATŁO i ELEKTROTECHNIKA to ważna platforma kontaktów B2B w Polsce. W tym roku zaprezentowały się na nich 263 firmy. Swoje produkty i rozwiązania zaprezentowali wystawcy z: Bułgarii, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Ukrainy oraz Włoch. Z kolei od ponad 25 lat kieleckie Targi ENEX przyciągają firmy mocno stawiające na rozwój branży energetycznej.

Więcej…

Inwestycje

GRODNO S.A. zrealizowało instalację fotowoltaiczną o mocy 108 KWp

Spółka GRODNO S.A. zrealizowała instalację fotowoltaiczną o mocy 108 kWp. Panele fotowoltaiczne zasiliły Zakład Przetwórstwa Mięsnego w Starowej Górze pod Łodzią. Projekt został przeprowadzony przez Grodno w ramach strategicznego rozwoju usług specjalistycznych w obszarze fotowoltaiki.

Grodno opracowało projekt, wyceny oraz wykonawstwo całej inwestycji. Spółka dostarczyła również kluczowe dla instalacji komponenty renomowanych firm, m.in. moduły PV SolarWorld oraz inwertery SMA Solar.

Zrealizowana instalacja, złożona z 432 modułów fotowoltaicznych, charakteryzuje się wysoką wydajnością – zasila zakład, którego zapotrzebowanie energetyczne w każdym momencie pracy przekracza możliwość generacji z paneli PV. Całość energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę jest więc zużywana na potrzeby zakładu. Łączne oszczędności wynikające z instalacji szacuje się na ok. 50 tys. zł w skali roku.

Więcej...

Co każdy inwestor wiedzieć powinien o fotowoltaice?

Zastosowanie instalacji fotowoltaicznej pozwala znacząco ograniczyć koszty eksploatacji budynku. Konwersja energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną umożliwia wieloletni dostęp do bezpłatnej energii. – To minimum wiedzy o inwestycji w instalację PV, jaką mają właściwie wszyscy potencjalni inwestorzy. Co jeszcze warto im uświadomić?

Ostatni artykuł z cyklu poświęconego ogniwom fotowoltaicznym przede wszystkim będzie dotyczył wymogów związanych z przyłączeniem instalacji do sieci.

Więcej...

Podlasie Solar Park – pierwszy etap budowy

Pierwszy etap budowy największego w Polsce kompleksu farm słonecznych Podlasie Solar Park rozpocznie się w Lipsku w powiecie augustowskim na przełomie sierpnia i września br.

W zakres prac wchodzić będzie montaż paneli fotowoltaicznych na konstrukcjach mocujących oraz posadowienie stacji transformatorowej wraz z budową przyłącza energetycznego. Procedurę wyboru wykonawców w ramach projektu firma E3 Amber Energia Wytwarzanie Sp. z o.o. rozpoczęła w maju 2013 r., a ich wyłonienie nastąpiło na początku lipca 2013 r.

Więcej...

Co wskazuje Barometr Fotowoltaiczny?

Europa ostro przyhamowała inwestycje PV, ale nadal wyraźnie przewodzi. Takie wnioski wypływają z Photovoltaic Barometer EurObserv'ER 2013, najnowszej edycji publikowanego corocznie w kwietniu raportu nt. rozwoju fotowoltaiki w Unii Europejskiej (UE), z odniesieniami ogólnoświatowymi.

Na wstępie w dokumencie zasygnalizowano, że po euforii roku 2011 rynek PV w Unii Europejskiej zwolnił wyraźnie w 2012 r. Nastąpiło ostre, bo o ok. 25% spowolnienie tempa instalowania nowych mocy PV w UE. Moc zinstalowana w krajch wspólnoty w 2012 r. wyniosła ok. 16 GWP, w porównaniu z 22 GWP w 2011 r. Tym nie mniej skumulowana moc zainstalowana w unijnej elektroenergetyce PV osiągnęła z końcem ub.r. ponad 68,6 GWP, a więc mimo spowolnienia stanowiła jeszcze blisko 70% potencjału światowego. W przeliczeniu na jednego obywatela przypadała moc zainstalowana 136,3 WP.

Więcej...

Moduły Solar-Fabrik AG w Turcji

Solar-Fabrik AG dostarczyła moduły i inwertery fotowoltaiczne do największej elektrowni słonecznej w Turcji. Elektrownia o mocy 250 kW, składająca się z 1044 modułów Premium L poly jest zlokalizowana w Torbali w prowincji Izmir na budynku firmy Reysas (płaski dach).

Planowana produkcja wyniesie 470 MWh rocznie dzięki wysokiemu nasłonecznieniu, które wynosi 2640 godzin słońca rocznie (7,2 h dziennie) Przeciętna roczna radiacja wynosi około 1311 kWh/kWp.
Energia z instalacji fotowoltaicznej będzie sprzedawana wg stałej taryfy 0,133 euro za kWh. Turcja zamierza rozbudować instalacje fotowoltaiczne do mocy 600 MWp w 2015 r.

(Solar-Fabrik AG)

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem