Termografia to pasywna metoda obrazowania polegająca na zamianie obrazu w podczerwieni na obraz radiometryczny, umożliwiająca odczytanie temperatur. Kamera termowizyjna jest narzędziem, dzięki któremu można ustalić, kiedy i gdzie należy podjąć prace obsługowo-naprawcze w instalacjach elektrycznych i mechanicznych, ze względu na to, że awaria zazwyczaj jest poprzedzona przez wzrost temperatury.
Więcej…Big Data, Blockchain, Internet Rzeczy, Smart City oraz OZE – to trendy, które zdominują 2019 rok i nadadzą ton zmianom w dziedzinie produkcji, zarzadzania i optymalizacji zużycia energii. Ubiegły rok stał bardzo mocno pod znakiem dyskusji i działań poświęconym rozwiązaniu realnego problemu zmian klimatycznych. Prognozy nie pozostawiają złudzeń. Jesteśmy obecnie w punkcie zwrotnym, jeśli chodzi o ograniczenie globalnego ocieplenia do poziomu mniejszego niż 2 °C, który pozwoli nam uniknąć poważnej katastrofy ekologicznej.
Witam,
W swym artykule na temat zasad układania linii kablowych niskiego i średniego napięcia mgr inż. Janusz Strzyżewski opisuje zasady oznakowania tras linii kablowych za pomocą oznaczników na powierzchni terenu w terenie niezabudowanym: co 100 m, w miejscach zmiany trasy, skrzyżowaniach i zbliżeniach. Dla inwestora oznaczniki to dodatkowe koszty. Skoro norma N-SEP-E-004 jest nieobowiązkowa, to po co niepotrzebnie wydawać pieniądze? Który przepis zmusza inwestora do oznakowania trasy linii kablowych według zasad opisanych w artykule? Nie podważam zasadności oznakowania tras linii kablowych, jednak inwestor odpowiada: to może oznaczniki ustawiać co 50 m zamiast co 100 m, wówczas będzie jeszcze lepiej?
Jacek Klasa
Szanowny Panie,
sprawę stosowania postanowień zawartych w normach określa Ustawa o normalizacji (Dz. U. 2015 poz. 1483). W art. 2 pkt. 4.zawiera następujący zapis: „Ilekroć w ustawie jest mowa o normie – rozumie się przez to dokument przyjęty na zasadzie konsensu i zatwierdzony przez upoważnioną jednostkę organizacyjną ustalający – do powszechnego i wielokrotnego stosowania – zasady, wytyczne lub charakterystyki odnoszące się do różnych rodzajów działalności lub ich wyników i zmierzający do uzyskania optymalnego stopnia uporządkowania w określonym zakresie.
W art. 3 pkt.1 zapisano, że normalizacja krajowa prowadzona jest w celu racjonalizacji produkcji i usług poprzez stosowanie uznanych reguł technicznych lub rozwiązań organizacyjnych.
Art. 4 pkt. 3 zawiera zapis o dobrowolności stosowania norm. Art. 5 pkt. 3 stanowi, że stosowanie Polskich Norm jest dobrowolne. A za tym zgodnie z ustawą stosowanie także Polskich Norm, nie tylko norm SEP, jest dobrowolne (!).
Jednocześnie podstawowym dokumentem prawnym dotyczącym budownictwa jest ustawa – Prawo budowlane (Dz. U. 2017 poz. 1332). Zgodnie z treścią art. 5 obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej. Zgodnie z definicją zawartą w art. 3 tej ustawy urządzeniami budowlanymi są urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, a więc i linie kablowe i inne sieci dostarczające media do budynków. W myśl treści ustępu 1 w art. 7 tejże ustawy do przepisów techniczno-budowlanych zalicza się warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane i ich usytuowanie oraz warunki techniczne ich użytkowania. Warunki techniczne określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury, natomiast źródłem wiedzy technicznej są m.in. Polskie Normy oraz normy wydane przez SEP w porozumieniu z Polskim Komitetem Normalizacyjnym. Taki status ma właśnie norma N-SEP-E-004.
Reasumując, nie można wykonywać robot budowlanych nie stosując się do przepisów oraz wiedzy technicznej zawartej także w normach. W przypadku oznaczników trasy kablowej ich stosowanie ma na celu ochronę kabla przed przypadkowym uszkodzeniem w trakcie jego eksploatacji, a więc jest niezbędne. Inwestor taką ochroną powinien być zainteresowany. Odstęp 100 m i tak jest, moim zdaniem, zbyt duży, ale stanowi on rozwiązanie kompromisowe pomiędzy przesłankami technicznymi i oszczędzaniem na kosztach.
mgr inż. Janusz Strzyżewski
Podczas konferencji Retail Summit firma PHILIPS zaprezentowała po raz pierwszy w Polsce system Indoor Positioning. Pozwala on komunikować się z klientem w sklepie za pośrednictwem inteligentnego oświetlenia LED.
Podczas konferencji Retail Summit, odbywającej się w Warszawie w dniach 18-19 marca br., firma PHILIPS zaprezentowała system Indoor Positioning, wykorzystujący oświetlenie LED do komunikowania się z klientem sklepu. Korzysta on z zainstalowanego w sklepie inteligentnego oświetlenia LED, by za pośrednictwem specjalnej, udostępnionej do pobrania aplikacji przekazywać na smartfon klienta informacje dobierane na podstawie jego lokalizacji. W wyniku komunikacji między aplikacją a oświetleniem, kupujący zyskuje dostęp do informacji i ofert specjalnych właściwych dla miejsca, w którym się aktualnie znajduje. Natomiast właściciele sklepów zyskują możliwość zwiększenia lojalności klientów i poziomu sprzedaży poprzez profilowanie dostarczanych informacji i oferowanie konsumentom kuponów rabatowych optymalnie dostosowanych do ich potrzeb.
Oświetlenie klasy jest jednym z najważniejszych czynników środowiskowych wpływających na wyniki uczniów. Wiedzieli o tym architekci odpowiedzialni za projekt rozbudowy szkoły w szwajcarskim Würenlos.