Termografia to pasywna metoda obrazowania polegająca na zamianie obrazu w podczerwieni na obraz radiometryczny, umożliwiająca odczytanie temperatur. Kamera termowizyjna jest narzędziem, dzięki któremu można ustalić, kiedy i gdzie należy podjąć prace obsługowo-naprawcze w instalacjach elektrycznych i mechanicznych, ze względu na to, że awaria zazwyczaj jest poprzedzona przez wzrost temperatury.
Więcej…20 marca 2015 r. laboratorium fotowoltaiczne RWE AGH Solar Lab, badające jakość energii elektrycznej pozyskiwanej z paneli PV w zależności od warunków atmosferycznych, przeanalizowało wpływ zaćmienia Słońca na pracę instalacji fotowoltaicznych.
W ramach badania przeprowadzono analizę charakterystyki energetycznej paneli cienkowarstwowych amorficznych, a także sprawdzono w jakim stopniu zaćmienie wpłynęło na spadek mocy produkowanej przez cały system fotowoltaiczny. Analiza została przeprowadzona z wykorzystaniem testowej instalacji o mocy nominalnej 7,5kW.
ALEO SOLAR prezentuje nowy moduł o dużej wydajności, który charakteryzuje się uzyskiem energii wyższym o około 10% niż konwencjonalne moduły fotowoltaiczne. Od momentu przejęcia produkcji przez tajwańską firmę solarną Sunrise Global Energy wiosną tego roku, zakład ALEO w Prenzlau wznowił produkcję pod niemiecko-tajwańskim kierownictwem i wprowadził do oferty monokrystaliczny 300-watowy moduł o dużej wydajności.
– „Dodatkowo zoptymalizowaliśmy naszą technologię modułów i ogniw oraz połączyliśmy nasze najlepsze komponenty, dzięki czemu nowy moduł fotowoltaiczny ma większą wydajność. Udało nam się na przykład poprzez zastosowanie łącznika ogniw uzyskać takie odbicie światła, że większa część światła dociera do ogniwa. Eksperymentuje z tym obecnie wielu producentów – ale nam udało się rozwiązać problem techniczny i zwiększyć moc modułu" – wyjaśnia Günter Schulze, prezes spółki ALEO SOLAR GmbH.
Z dostępnych odnawialnych źródeł energii wykorzystanie promieniowania słonecznego jest najbardziej obiecujące. Dzięki możliwości integracji modułów fotowoltaicznych z fasadami budynków można bez dodatkowych zabiegów uzyskiwać energię przy jednoczesnym tworzeniu nowoczesnej architektury.
Rozwiązania ekologiczne są obecnie najbardziej rozwijanym nurtem w architekturze. W nowo projektowanych budynkach stosuje się nie tylko energooszczędne technologie, lecz również materiały przyjazne środowisku i systemy pozwalające na pozyskiwanie części energii potrzebnej do zasilania instalacji grzewczych czy oświetleniowych.
Jednym z najbardziej przyszłościowych źródeł energii jest słońce, dlatego na popularności zyskują systemy fotowoltaiczne. Często jednak ich zastosowanie bywa okupione ograniczeniami w planowaniu zewnętrznego wyglądu budynku. Dzięki elastycznym rozwiązaniom Schüco BIPV architektura nie jest ograniczana specyficznymi wymaganiami montażowymi, jakie stawiają standardowe instalacje. Ponadto rozwiązania te oferują szereg funkcji związanych między innymi z ochroną cieplną, akustyczną czy przeciwsłoneczną.
W lutowym zeszycie czasopisma „Elektroinstalator” zamieściliśmy artykuł: Zagrożenia i ochrona instalacji prosumenckich PV. W niniejszej publikacji tego samego autora zwracamy uwagę na kilka wybranych problemów związanych z bezpiecznym funkcjonowaniem instalacji fotowoltaicznych.
Jest sprawą oczywistą, że budując instalację i angażując tym samym odpowiednie środki finansowe inwestor oczekuje, że jego „elektrownia” będzie w stanie dostarczać energię elektryczną (na potrzeby zarówno właściciela instalacji jak i do sieci przesyłowej) również po burzy. Dlatego zdając sobie sprawę z możliwych zagrożeń należy przedsięwziąć odpowiednie środki zapewniające bezpieczeństwo pracy instalacji − a tym samym stały dopływ środków finansowych ze sprzedaży lub oszczędności z tytułu wykorzystania samodzielnie wytworzonej energii.
Stale rosnące ceny energii elektrycznej oraz zalecenia stosowania OZE do jej produkcji sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się nad montażem instalacji fotowoltaicznej, aby wytwarzać energię zarówno na swoje potrzeby, jak i na sprzedaż. Zanim jednak przedstawimy w naszym cyklu zasady rządzące doborem i eksploatacją takiej instalacji, musimy bliżej przyjrzeć się zasilającej instalację fotowoltaiczną energii słonecznej.
Stała słoneczna a promieniowanie całkowite
Słońce świeci prawie od 5 miliardów lat i będzie nam służyło przynajmniej drugie tyle. Produkuje ono potężną energię, która jest emitowana we wszystkich kierunkach.
W coraz większej liczbie krajów prosumenckie instalacje fotowoltaiczne już obecnie stanowią jedną z dróg pozyskiwania energii elektrycznej na potrzeby małych gospodarstw domowych czy rolniczych. Zwolennicy OZE, w tym PV chcieliby, aby w niedługim czasie tak samo stało się w Polsce.
Projekt europejskiej normy dotyczącej instalacji elektrycznych dla takich małych lokalnych systemów prosumenckich (rys. 1) przewiduje możliwość pracy wyspowej, podłączenie na stale do sieci energetycznej lub mix obydwu systemów. Takie rozwiązanie może odnosić się do pojedynczego producenta/ odbiorcy lub do grupy odbiorców. Z punktu widzenia ochrony odgromowej i przepięciowej jest to o tyle ważne, że wyładowanie piorunowe może w tym przypadku spowodować uszkodzenia w systemie prosumenckim w wielu obiektach przyłączonych do wspólnej sieci lokalnej− Smart Electrical Insta llations (SEI).
Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz powszechniej używanymi alternatywnymi źródłami energii elektrycznej. Specyficzne wymagania w porównaniu do innych aplikacji prądu stałego wymuszają rozwój nowej generacji urządzeń DC, współpracujących z tego typu instalacjami.
Istnieją trzy główne różnice pomiędzy aplikacją fotowoltaiczną a innym tradycyjnym systemem DC. Pierwsza z nich związana jest z wyższym napięciem, zwykle dla instalacji fotowoltaicznych jest to 400-1000 V DC. Kolejna różnica wynika z faktu, iż prąd zwarciowy modułów fotowoltaicznych jest bliski ich prądowi znamionowemu. Ostatnią i najważniejszą różnicą jest zmiana polaryzacji prądu płynącego przez wyłącznik lub rozłącznik podczas nieprawidłowej pracy systemu PV. Wszystkie te trzy kwestie stawiają zupełnie nowe wymagania dotyczące projektowania, budowy i działania elementów DC, takich jak wyłączniki lub rozłączniki.