Od redakcji 4/2024

Okladka Ei 4
Szanowni Państwo,
Burza jest intensywnym i niebezpiecznym zjawiskiem meteorologicznym, któremu towarzyszą wyładowania elektryczne w postaci piorunów. Błyskawice są potężną siłą natury, a w miejscu, w które uderzają, napięcie elektryczne może wynosić kilkaset milionów woltów oraz wywołać przepływ prądu o natężeniu 250 000 A. Moc takiego wyładowania sięgająca nawet 700 bilionów watów i ogrzane wokół do temperatury 30 000 °C powietrze mogą stać się źródłem pożaru. Piorun, szukając najkrótszej drogi do ziemi w celu wyrównania potencjału ładunków pomiędzy gruntem a chmurą, co trwa ułamek sekundy, niesie ogromną energię, która jeśli nie zostanie zneutralizowana i szybko odprowadzona do ziemi, niszczy i uszkadza wszystko, co spotka na swojej drodze.
Więcej…

Domy jednorodzinne – kontrola dostępu oraz sygnalizacja zagrożeń (1)

Czasy są niezbyt spokojne. Amatorów cudzej własności jest sporo. Dlatego należy dbać o bezpieczeństwo własne, swoich bliskich i majątku. W zależności od klasy zastosowanych urządzeń można uzyskać odpowiedni stopień bezpieczeństwa, przy czym poziom ochrony zależy w dużej mierze od wysokości poniesionych kosztów. Przed podjęciem właściwych decyzji dotyczących wyposażenia domu w urządzenia i instalacje ochronne należy więc przeanalizować występujące zagrożenia oraz możliwe do zastosowania środki.

 

23Rys. 1. Przykładowe rozmieszczenie urządzeń ochronnych (parter)
– omówienie poszczególnych elementów układu w dalszej części tekstu
(wizualizacja zamieszczona dzięki uprzejmości fi rmy SOLID SECURITY Sp. z o.o.)

 

Zagrożenia i środki ochrony
Zagrożenia można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne (tablica 1). Wśród zagrożeń zewnętrznych istnieją takie, przed którymi trudno się bronić. Należą do nich powodzie, trzęsienia ziemi i huragany. Przed pozostałymi, w tym zagrożeniami wewnętrznymi, można zastosować w miarę skuteczną ochronę. Należy przy tym zdawać sobie sprawę, że nie istnieją systemy ochrony zapewniające 100% bezpieczeństwa. Jako środki ochrony przed zagrożeniami zewnętrznymi stosuje się takie, które mają za zadanie chronić przed ludźmi i takie, które chronią przed zjawiskami atmosferycznymi (tablica 2.). Przed zagrożeniem ze strony ludzi stosuje się przede wszystkim ochronę bierną. Stanowią ją wszelkiego rodzaju drzwi, kraty, ogrodzenia, bramy, żaluzje, okiennice, folie przeciwwłamaniowe i szyby kuloodporne. Przed zjawiskami atmosferycznymi chronią przede wszystkim rozwiązania konstrukcyjne budynku i jego usytuowanie (np. poza terenem zalewowym). Zaś przed wyładowaniami atmosferycznymi – instalacja piorunochronna, o której była wielokrotnie mowa na łamach czasopisma „Elektroinstalator”. Oprócz ochrony biernej w miarę potrzeby stosowana jest ochrona czynna. Jej zadaniem jest wczesne ostrzeganie o niebezpieczeństwie (tablica 3).

 

Ochrona czynna
Przed intruzami może chronić zarówno ochrona peryferyjna, jak i ochrona bezpośrednia. Do środków ochrony peryferyjnej zalicza się kamery wideo, czujniki ruchu, a także światłowodowe kable ukryte w ziemi lub zainstalowane na ogrodzeniu. Tego typu zabezpieczenia stosuje się tylko w specjalnych przypadkach, gdyż wymagają stałego nadzoru, a ponadto są podatne na fałszywe alarmy wywoływane przez wiatr, duże ptaki i zwierzęta (tablica 4).
Ochrona bezpośrednia obejmuje elementy ochrony zewnętrznej i ochrony wewnętrznej. Ochrona zewnętrzna dotyczy terenu w pobliżu okien i drzwi. Mogą ją zapewnić czujniki ruchu reagujące na podczerwień i czujniki ultrafalowe (pracujące na zasadzie podobnej do czujników radarowych), kamery wideo stałe i ruchome oraz domofony, bramofony, wideodomofony i wideobramofony. Do elementów ochrony wewnętrznej zalicza się pasywne i aktywne czujniki ruchu, bariery mikrofalowe, wibracyjne i mikrofonowe sygnalizatory stłuczenia szyby, sygnalizatory kontaktronowe otwarcia drzwi i okien, czujniki wycieku gazu i czujniki stężenia tlenku węgla (CO). Stosuje się także maty naciskowe instalowane w pobliżu wejść i na schodach, czujki naciągowe i wiele innych zabezpieczeń. Ważnym elementem są sygnalizatory akustyczne. Ich zadaniem jest odstraszanie intruzów, a ponadto zwracanie uwagi przechodniów czy też sąsiadów, że w chronionym obiekcie coś się dzieje nienormalnego. Jako ochronę przed pożarem w budynku można zainstalować czujki pożarowe. Stosuje się rozwiązania oparte na systemach przewodowych, a także systemy bezprzewodowe, w których sygnały przekazywane są za pośrednictwem fal radiowych. Wyróżnia się cztery klasy systemów: SA 1, SA 2, SA3 i SA 4 (tablica 5) oraz odpowiadające im cztery klasy urządzeń: A, B, C i S (tablica 6). Klasa SA1 i urządzenia klasy A są wprawdzie najtańsze, ale też najłatwiejsze do rozbrojenia przez włamywacza. Ochronę na przyzwoitym profesjonalnym poziomie zapewnia system klasy SA3 z urządzeniami klasy C.

Powyższa klasyfikacja oparta jest na nieaktualnej już normie, ale dobrze oddaje możliwość oceny stopnia zabezpieczenia.

 

...pełna wersja artykułu w EI 5/2012

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem