Od redakcji 4/2024

Okladka Ei 4
Szanowni Państwo,
Burza jest intensywnym i niebezpiecznym zjawiskiem meteorologicznym, któremu towarzyszą wyładowania elektryczne w postaci piorunów. Błyskawice są potężną siłą natury, a w miejscu, w które uderzają, napięcie elektryczne może wynosić kilkaset milionów woltów oraz wywołać przepływ prądu o natężeniu 250 000 A. Moc takiego wyładowania sięgająca nawet 700 bilionów watów i ogrzane wokół do temperatury 30 000 °C powietrze mogą stać się źródłem pożaru. Piorun, szukając najkrótszej drogi do ziemi w celu wyrównania potencjału ładunków pomiędzy gruntem a chmurą, co trwa ułamek sekundy, niesie ogromną energię, która jeśli nie zostanie zneutralizowana i szybko odprowadzona do ziemi, niszczy i uszkadza wszystko, co spotka na swojej drodze.
Więcej…

Ściemniacze oświetlenia

Ogólnie można powiedzieć, że stosowanie ściemniaczy zapewnia komfort użytkowania instalacji oświetleniowej oraz oszczędność energii. Na uwagę zasługuje przy tym możliwość bezstopniowej regulacji natężenia oświetlenia.

Oświetlenie wnętrz

Obniżenie napięcia zasilania o 10% dwukrotnie wydłuża trwałość żarowego źródła światła, a łagodne załączanie eliminuje prąd rozruchowy. W kontekście oszczędności energii zużycie prądu jest proporcjonalne do poziomu oświetlenia, a dla przypomnienia warto podkreślić, że ograniczenie poziomu oświetlenia o 25% pozwala na uzyskanie oszczędności wynoszących 20% energii. Korzyścią jest również optymalizowanie komfortu działania i efektywność oświetlenia. Oprócz tego zwraca się uwagę na tworzenie miłej atmosfery w pomieszczeniach.

Urządzenia pozwalające na regulowanie poziomu natężenia oświetlenia zapewniają szereg korzyści w obiektach biurowych. Przykładowo są w stanie poprawić skupienie uwagi podczas konferencji, a poprzez przygaszenie światła zyskuje się oszczędność energii chociażby w korytarzach, dzięki utrzymywaniu tylko niezbędnego poziomu oświetlenia. Warto przy tym zwrócić uwagę na zwiększenie komfortu pracy poprzez zapewnienie oświetlenia chroniącego oczy przed zmęczeniem.

 

Konstrukcja ściemniaczy
O konstrukcji, a co za tym idzie, zasadzie działania typowych ściemniaczy oświetlenia decyduje obciążenie i rodzaj obsługiwanych źródeł światła. I tak też zastosowanie obciążenia indukcyjnego pozwala na współpracę z niskonapięciowymi lampami halogenowymi z transformatorami ferromagnetycznymi. Niejednokrotnie na obciążeniu indukcyjnym bazują lampy fluorescencyjne (liniowe lub okrągłe) z transformatorami ferromagnetycznymi. Obciążenie pojemnościowe znajduje zastosowanie w niskonapięciowych lampach halogenowych z transformatorami elektronicznymi. Z kolei obciążenie rezystancyjne stosuje się w żarówkach lub lampach halogenowych 230 V AC.

 

Przykładowe ściemniacze oświetlenia

 

Z pamięcią i bez pamięci
W ściemniaczach z pamięcią ustawień natężenia oświetlenia do załączenia oświetlenia dochodzi po impulsie prądu, który spowodowany jest naciśnięciem włącznika chwilowego podłączonego do przekaźnika. Z kolei wyłączenie oświetlenia następuje po kolejnym impulsie. Ustawienie oczekiwanego natężenia oświetlenia jest możliwe, jeżeli przycisk zostanie przytrzymany dłużej niż 1 s. Wraz z każdym załączeniem oświetlenia urządzenie powraca do uprzednio ustawionego poziomu jasności. Należy podkreślić, że takie ściemniacze mogą być sterowane przy użyciu wielu przycisków połączonych równolegle oraz rozmieszczonych w różnych punktach pomieszczenia.

 

(...)

 

Damian Żabicki

Pełna wersja artykułu w EI 11-12/2014 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem