We wrześniu br. Instytut Energetyki obchodził jubileusz 70-lecia swej działalności. Jest to jeden z największych w Polsce instytutów prowadzących badania w zakresie technologii energetycznych, nowoczesne centrum badawczo-wdrożeniowym podległe Ministerstwu Klimatu i Środowiska. Działalność Instytutu obejmuje szeroki obszar badań energetycznych: od prac eksperckich na potrzeby sektora elektroenergetycznego, po najbardziej zaawansowane przyszłościowe technologie generacji energii, jak ogniwa paliwowe, czyste technologie węglowe i OZE.
Więcej…Ogólnie można powiedzieć, że stosowanie ściemniaczy zapewnia komfort użytkowania instalacji oświetleniowej oraz oszczędność energii. Na uwagę zasługuje przy tym możliwość bezstopniowej regulacji natężenia oświetlenia.
Obniżenie napięcia zasilania o 10% dwukrotnie wydłuża trwałość żarowego źródła światła, a łagodne załączanie eliminuje prąd rozruchowy. W kontekście oszczędności energii zużycie prądu jest proporcjonalne do poziomu oświetlenia, a dla przypomnienia warto podkreślić, że ograniczenie poziomu oświetlenia o 25% pozwala na uzyskanie oszczędności wynoszących 20% energii. Korzyścią jest również optymalizowanie komfortu działania i efektywność oświetlenia. Oprócz tego zwraca się uwagę na tworzenie miłej atmosfery w pomieszczeniach.
Urządzenia pozwalające na regulowanie poziomu natężenia oświetlenia zapewniają szereg korzyści w obiektach biurowych. Przykładowo są w stanie poprawić skupienie uwagi podczas konferencji, a poprzez przygaszenie światła zyskuje się oszczędność energii chociażby w korytarzach, dzięki utrzymywaniu tylko niezbędnego poziomu oświetlenia. Warto przy tym zwrócić uwagę na zwiększenie komfortu pracy poprzez zapewnienie oświetlenia chroniącego oczy przed zmęczeniem.
Konstrukcja ściemniaczy
O konstrukcji, a co za tym idzie, zasadzie działania typowych ściemniaczy oświetlenia decyduje obciążenie i rodzaj obsługiwanych źródeł światła. I tak też zastosowanie obciążenia indukcyjnego pozwala na współpracę z niskonapięciowymi lampami halogenowymi z transformatorami ferromagnetycznymi. Niejednokrotnie na obciążeniu indukcyjnym bazują lampy fluorescencyjne (liniowe lub okrągłe) z transformatorami ferromagnetycznymi. Obciążenie pojemnościowe znajduje zastosowanie w niskonapięciowych lampach halogenowych z transformatorami elektronicznymi. Z kolei obciążenie rezystancyjne stosuje się w żarówkach lub lampach halogenowych 230 V AC.
Z pamięcią i bez pamięci
W ściemniaczach z pamięcią ustawień natężenia oświetlenia do załączenia oświetlenia dochodzi po impulsie prądu, który spowodowany jest naciśnięciem włącznika chwilowego podłączonego do przekaźnika. Z kolei wyłączenie oświetlenia następuje po kolejnym impulsie. Ustawienie oczekiwanego natężenia oświetlenia jest możliwe, jeżeli przycisk zostanie przytrzymany dłużej niż 1 s. Wraz z każdym załączeniem oświetlenia urządzenie powraca do uprzednio ustawionego poziomu jasności. Należy podkreślić, że takie ściemniacze mogą być sterowane przy użyciu wielu przycisków połączonych równolegle oraz rozmieszczonych w różnych punktach pomieszczenia.
(...)
Damian Żabicki
Pełna wersja artykułu w EI 11-12/2014 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com