Od redakcji 2/2018

I okladkaSzanowni Państwo,

W dniu 18 lutego br. obchodziliśmy Dzień Baterii. Urządzenia do magazynowania energii elektrycznej pokonały w swym rozwoju długą drogę. Począwszy od starożytnych narzędzi dla złotników, poprzez zasilanie podzespołów samochodów, na aparaturze medycznej skończywszy.

Więcej…

Podstawy projektowania

BIM-owska rewolucja w projektowaniu

13Projektowanie budynków jest złożonym procesem, dla którego sukcesu konieczna jest współpraca wielu podmiotów specjalizujących się w różnych obszarach funkcjonowania obiektu. Pytamy fachowców, jak technologia Building Information Modelling zmienia sposób komunikacji pomiędzy nimi.

Aplikacje pracujące w technologii Building Information Modelling (BIM) stanowią najnowsze osiągnięcie w zakresie oprogramowania służącego do projektowania budynków.

Więcej...

BIM 3D, 4D, 5D…

BIM (Building Information Modeling) to informatyczna technologia w budownictwie, intensywnie rozwijana i doskonalona, szczególnie w ostatniej dekadzie. Obecnie w Polsce zainteresowanie nią ogromnie wzrosło, co widać po licznych opracowaniach czy seminariach. Na wielu uczelniach technicznych uruchamiane jest kształcenie w tym kierunku. Mamy też pierwszą polską monografię o BIM [3], będącą przeglądem zagadnień projektowania i standardów tej technologii.

34Czytelnicy mieli już zapewne możliwość poznania ogólnych informacji o BIM, zwłaszcza korzyści, jakie może przynieść inwestorom i wykonawcom [1]. Projektantów instalacji interesuje, jak sądzę, głównie to, jakie konsekwencje może mieć technologia BIM w odniesieniu do ich pracy, zarówno korzystne, jak i – o czym też warto mówić – negatywne. Na niektóre z tych zagadnień zwrócę uwagę w niniejszym artykule.

Więcej...

Oprogramowanie do wspomagania projektowania oświetlenia

26Odpowiednie oprogramowanie komputerowe wspomaga projektowanie instalacji oświetleniowej. Korzystając z oprogramowania tego typu zyska się nie tylko właściwe parametry oświetleniowe zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz budynków, ale również łatwy dobór opraw i ich rozmieszczenie.

Dialux i Relux
Oba programy umożliwiają przeprowadzanie obliczeń zarówno dla wnętrz jak i terenów otwartych oraz dróg. Aplikacje cechują się osobnymi modułami, które muszą być wybrane podczas uruchamiania programu.

Więcej...

Jakie programy do projektowania oświetlenia wykorzystują profesjonaliści? Dlaczego właśnie te?

25Na rynku profesjonalnego projektowania oświetlenia najczęściej wykorzystywane jest jedno z dwóch rozwiązań: DIALux bądź Relux. Są to równorzędne aplikacje, wyposażone w bardzo podobne narzędzia. Występują pomiędzy nimi drobne różnice w zakresie interfejsu. Mimo to mogą być z powodzeniem używane zamiennie, zależnie od preferencji użytkownika.

Co istotne, w obu przypadkach mamy do czynienia z uniwersalnym oprogramowaniem, którego wykorzystywanie jest nieodpłatne.

Więcej...

Oprogramowanie inżynierskie Weidmüller Configurator. Łatwiejsza konfiguracja i projektowanie

23Weidmüller Configurator jest wydajnym oprogramowaniem inżynierskim dedykowanym do konfiguracji kompletnych zestawów złożonych z produktów firmy WEIDMÜLLER, a w szczególności bloków zaciskowych ze złączkami. Narzędzie jest intuicyjne w obsłudze i znacząco wspiera proces projektowania, na każdym jego etapie, poczynając od współpracy z programami E-CAD po przygotowanie finalnej dokumentacji.

Informacja cyfrowa staje się coraz ważniejsza w projektowaniu i rozwoju produktu w ramach procesu „end-to-end".

Więcej...

Oprogramowanie SwitchBoard Configurator firmy EATON

Firma EATON opublikowała aktualizację oprogramowania SBC wspierającego dobór i wycenę rozdzielnic elektrycznych. Jest oznaczona jako SwitchBoard Configuratorver. 1.2.10b.

Projektowanie rozdzielnic elektrycznych
Program istnieje na rynku od października 2010 r. Podczas pracy z SBC użytkownik może wybrać jedną z dwóch metod doboru rozdzielnicy: tryb szybki lub standardowy. Pierwsza, uproszczona ścieżka konfiguracji to wybór jednego z ponad 500 przygotowanych wcześniej zestawień. Za pomocą kilku niezbędnych filtrów tekstowych i graficznych można łatwo, skutecznie i niezwykle szybko wybrać odpowiednią rozdzielnicę. Lista dostępnych pozycji
to grupa typowych, najpopularniejszych rozwiązań znajdujących się w ofercie handlowej firmy EATON. Efektem wyboru jest wizualizacja przedstawiona w module Widok, a także lista komponentów dostępna w module Zestawienie. Czynności związane z doborem rozdzielnicy zostały ograniczone do niezbędnego minimum. Użycie trybu szybkiego to dobry pomysł dla wszystkich tych, którzy chcą uzyskać informację w krótkim czasie i bez konieczności podawania dużej ilości danych.

Więcej...

Program do szynoprzewodów EATON – automatyczne generowanie linii 3D

Program do szynoprzewodów EATONCzas dla biur projektowych jest najcenniejszy, a projekt szynoprzewodów wraz z jego zestawieniem i pełnym opisem wymaga dużego nakładu pracy. Dlatego powstało narzędzie, które w całym zakresie wyręczy projektantów z tych czynności. Obecnie projektowanie szynoprzewodów ogranicza się do narysowania ich w wersji 2D, zrobienia dokładnego opisu oraz wykonania podstawowych obliczeń. Narzędzie firmy EATON pozwala na automatyczne generowanie gotowych odcinków w wersji 3D wraz z podaniem ich nazwy, wysokości i podstawowych parametrów technicznych.

Aby rozpocząć projektowanie, należy zadać podstawowe parametry dotyczące prądów znamionowych oraz liczby przewodników, jakie zostaną użyte w projekcie (rys. 1). Następnie przechodząc do zakładki rysunkowej, można stworzyć kompletny projekt.

Więcej...

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem