Od redakcji 2/2024

el 2 2024  okl internetSzanowni Państwo,

Luty zdominowały dwa ważne wydarzenia dla branży elektroinstalacyjnej i OZE – 31. Targi ŚWIATŁO, 21. Targi ELEKTROTECHNIKA oraz 26. Targi ENEX. Targi ŚWIATŁO i ELEKTROTECHNIKA to ważna platforma kontaktów B2B w Polsce. W tym roku zaprezentowały się na nich 263 firmy. Swoje produkty i rozwiązania zaprezentowali wystawcy z: Bułgarii, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Ukrainy oraz Włoch. Z kolei od ponad 25 lat kieleckie Targi ENEX przyciągają firmy mocno stawiające na rozwój branży energetycznej.

Więcej…

Podstawy projektowania

Jak podłączyć wideodomofon IP i sterować elektrozaczepem?

BW dzisiejszych czasach inwestorzy domów jednorodzinnych często decydują się na rozwiązania zapewniające poziom komfortu na miarę XXI wieku. Jednym z takich elementów jest widedomofon (bramofon) zainstalowany najczęściej przy furtce posesji. Skutecznie wyparł on standardowe dla gości rozwiązanie w postaci przycisku połączonego z dzwonkiem, który choć skuteczny, to funkcjonalnością nie grzeszy.

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego domofonu, to na rynku jest w czym wybierać. Bramofony możemy podzielić na dwie grupy: dedykowane i rozwiązania IP. Co to oznacza?

Więcej...

Programy do projektowania instalacji elektrycznych

ArCADia-SIECI ELEKTRYCZNEProgramy dedykowane branży elektrycznej przeznaczone są do projektowania schematów elektrycznych instalacji, szaf rozdzielczych, wiązek elektrycznych itp. oraz tworzenia zestawień materiałowo-kosztorysowych.

Oprócz najbardziej znanych na rynku wersji programu AutoCAD coraz większą popularnością wśród projektantów cieszą się konkurencyjne systemy – funkcjonalne edytory graficzne umożliwiające projektowanie schematów instalacyjnych zarówno w dwóch, jak i trzech wymiarach.

Projektowanie polega na rysowaniu schematów elektrycznych i stosowaniu gotowych rysunków oraz generowaniu na ich podstawie tabel, zestawień itp. Przygotowanie schematów jest konieczne do prowadzenia budowy oraz obsługi maszyn i obiektów, zwłaszcza przemysłowych. Zasady projektowania schematów określone są w normach projektowych. Można wyróżnić schematy: elektryczne, automatyki, jednokreskowe oraz sterowników PLC. Schematy elektryczne zawierają połączenia oraz symbole: przekaźniki, styczniki, przyciski, wyłączniki, rozłączniki, zaciski i wiele innych, które obrazują sposób łączenia się poszczególnych aparatów. Schemat przedstawia rysunek połączeń i zależności pomiędzy symbolami elektrycznymi.

Projekt elektryczny stanowi bazę danych powiązanych ze sobą informacji o obiektach. Informacje te są zawarte w schematach, a schematy są elementem projektu. Projekt elektryczny zawiera najczęściej opis techniczny, spis treści, obliczenia elektryczne, schematy zasadnicze zwane także ideowymi, schematy montażowe, czyli listwy montażowe, rysunki zabudowy szaf i pulpitów sterowniczych, plany instalacji elektrycznych i teletechnicznych, czasami uzgodnienia z zakładem energetycznym, zestawienia materiałów, listy kablowe, czasem kosztorys przedmiaru robót.

[...]

Pełna wersja artykułu w czasopiśmie Ei 3/2018 oraz na portalu http://wirtualna-czytelnia.sigma-not.pl/wirtualna/start.xhtml

BIM-owska rewolucja w projektowaniu

13Projektowanie budynków jest złożonym procesem, dla którego sukcesu konieczna jest współpraca wielu podmiotów specjalizujących się w różnych obszarach funkcjonowania obiektu. Pytamy fachowców, jak technologia Building Information Modelling zmienia sposób komunikacji pomiędzy nimi.

Aplikacje pracujące w technologii Building Information Modelling (BIM) stanowią najnowsze osiągnięcie w zakresie oprogramowania służącego do projektowania budynków.

Więcej...

BIM 3D, 4D, 5D…

BIM (Building Information Modeling) to informatyczna technologia w budownictwie, intensywnie rozwijana i doskonalona, szczególnie w ostatniej dekadzie. Obecnie w Polsce zainteresowanie nią ogromnie wzrosło, co widać po licznych opracowaniach czy seminariach. Na wielu uczelniach technicznych uruchamiane jest kształcenie w tym kierunku. Mamy też pierwszą polską monografię o BIM [3], będącą przeglądem zagadnień projektowania i standardów tej technologii.

34Czytelnicy mieli już zapewne możliwość poznania ogólnych informacji o BIM, zwłaszcza korzyści, jakie może przynieść inwestorom i wykonawcom [1]. Projektantów instalacji interesuje, jak sądzę, głównie to, jakie konsekwencje może mieć technologia BIM w odniesieniu do ich pracy, zarówno korzystne, jak i – o czym też warto mówić – negatywne. Na niektóre z tych zagadnień zwrócę uwagę w niniejszym artykule.

Więcej...

Oprogramowanie do wspomagania projektowania oświetlenia

26Odpowiednie oprogramowanie komputerowe wspomaga projektowanie instalacji oświetleniowej. Korzystając z oprogramowania tego typu zyska się nie tylko właściwe parametry oświetleniowe zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz budynków, ale również łatwy dobór opraw i ich rozmieszczenie.

Dialux i Relux
Oba programy umożliwiają przeprowadzanie obliczeń zarówno dla wnętrz jak i terenów otwartych oraz dróg. Aplikacje cechują się osobnymi modułami, które muszą być wybrane podczas uruchamiania programu.

Więcej...

Jakie programy do projektowania oświetlenia wykorzystują profesjonaliści? Dlaczego właśnie te?

25Na rynku profesjonalnego projektowania oświetlenia najczęściej wykorzystywane jest jedno z dwóch rozwiązań: DIALux bądź Relux. Są to równorzędne aplikacje, wyposażone w bardzo podobne narzędzia. Występują pomiędzy nimi drobne różnice w zakresie interfejsu. Mimo to mogą być z powodzeniem używane zamiennie, zależnie od preferencji użytkownika.

Co istotne, w obu przypadkach mamy do czynienia z uniwersalnym oprogramowaniem, którego wykorzystywanie jest nieodpłatne.

Więcej...

Oprogramowanie inżynierskie Weidmüller Configurator. Łatwiejsza konfiguracja i projektowanie

23Weidmüller Configurator jest wydajnym oprogramowaniem inżynierskim dedykowanym do konfiguracji kompletnych zestawów złożonych z produktów firmy WEIDMÜLLER, a w szczególności bloków zaciskowych ze złączkami. Narzędzie jest intuicyjne w obsłudze i znacząco wspiera proces projektowania, na każdym jego etapie, poczynając od współpracy z programami E-CAD po przygotowanie finalnej dokumentacji.

Informacja cyfrowa staje się coraz ważniejsza w projektowaniu i rozwoju produktu w ramach procesu „end-to-end".

Więcej...

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem