Termografia to pasywna metoda obrazowania polegająca na zamianie obrazu w podczerwieni na obraz radiometryczny, umożliwiająca odczytanie temperatur. Kamera termowizyjna jest narzędziem, dzięki któremu można ustalić, kiedy i gdzie należy podjąć prace obsługowo-naprawcze w instalacjach elektrycznych i mechanicznych, ze względu na to, że awaria zazwyczaj jest poprzedzona przez wzrost temperatury.
Więcej…W dniu 23 listopada br. w siedzibie spółki ELKAT w Chrzanowie Dużym odbyła się konferencja dotycząca realizacji przez spółkę projektu „Ekologiczna modernizacja procesu produkcji”. Dzięki wsparciu udzielonemu w ramach funduszy norweskich firma ELKAT rozbuduje zakład, zwiększy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz wprowadzi na rynek nowe, ekologiczne produkty. Obecnie ELKAT jest liderem w produkcji szyn łączeniowych w naszym kraju i trzecią firmą w Europie w swojej specjalizacji.
Prezes spółki ELKAT – pan Janusz Rdest – przywitał licznie zebranych gości w nowej hali produkcyjnej, gdzie jeszcze w tym roku zostanie uruchomiona linia produkcyjna. Przedstawił cele projektu, którym jest podniesienie konkurencyjności firmy poprzez wprowadzenie modernizacji w procesie produkcyjnym oraz zastosowanie rozwiązań sprzyjających środowisku. Firma wdroży autorską technologię wytłaczania PVC, a nowa linia produkcyjna umożliwi produkcję ulepszonych produktów z wykorzystaniem blisko 99,5% odpadów z zakładu. Prace badawczo-rozwojowe powierzono Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Chemii Przemysłowej im. Prof. Ignacego Mościckiego w celu zbadania mieszanki bazowej i opracowania finalnego składu tworzywa PVC poddanego recyklingowi. Firma planuje wprowadzić na rynek 5 nowych izolowanych szyn łączeniowych o różnych przekrojach.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele norweskiego MSZ i Ambasady Norwegii: Jon Erik Stromo – dyrektor sekcji Europy Środkowej dla funduszy norweskich, Lars Borresen – starszy doradca w Norweskim MSZ, Anniken Kleven Gasser i Karina Grabowska-Karpińska – radcy w ambasadzie Norwegii, Hannes Heimisson – ambasador Islandii w Polsce, przedstawiciele Biura Mechanizmów Finansowych z Brukseli: Tori Hoven – kierownik działu programów finansowych, Linn Kaja Rogstad – starszy oficer krajowy, Mikołaj Gan i Halina Kotarska z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Maciej Aulak z Departamentu Programów Pomocowych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Grzegorz Benedykciński – burmistrza Grodziska Mazowieckiego. |
Firma ELKAT jest producentem najwyższej jakości komponentów do urządzeń niskonapięciowych (do 1 kV) z blisko 20-letnim doświadczeniem. Koncentruje się na produkcji szyn łączeniowych izolowanych wraz z blokami rozdzielczymi i uniwersalnymi przeznaczonymi do stosowania głównie w rozdzielnicach. Pierwsza linia produkcyjna powstała jako projekt rodzinny i została oddana do użytku w 2003 r. W 2009 r. firma rozpoczęła proces zwiększania potencjału produkcyjnego poprzez inwestycje w nowoczesny zakład produkcyjny i rozszerzyła ofertę do 80 modeli izolowanych szyn łączeniowych. W 2011 r. oferta ta rozrosła się do 100 modeli. W 2020 r. wdrożono do produkcji innowacyjną złączkę bezgwintową. ELKAT posiada własne laboratorium i zakład, w którym wytwarza wszystkie produkty. Uzyskała niezbędne certyfikaty, a swoje wyroby testuje w niezależnych jednostkach badawczych. Produkty ELKAT trafiają do 10 krajów Europy, a pod wieloma znanymi markami także do polskich i zagranicznych dystrybutorów.
FUNDUSZE NORWESKIE
Projekt „Ekologiczna modernizacja procesu produkcji” korzysta z dofinansowania w wysokości 1 320 325 zł otrzymanego od Norwegii. Fundusze norweskie i fundusze EOG reprezentują wkład Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. W ten sposób Norwegia przyczynia się do ograniczenia nierówności społecznych i ekonomicznych oraz wzmocnienia relacji dwustronnych z państwami beneficjentami z Europy Środkowej i Południowej oraz obszaru Morza Bałtyckiego. Norwegia ściśle współpracuje z UE w ramach Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Fundusze norweskie są finansowane wyłącznie przez Norwegię i dostępne w państwach, które przystąpiły do UE po 2003 r. Wraz z pozostałymi darczyńcami Norwegia przekazała blisko 3,3 mld euro w ramach programów funduszy w latach 1994–2014. Fundusze norweskie na lata 2014–2021 wynoszą 1,25 mld euro. Więcej informacji o funduszach norweskich – www.norwaygrants.org.
|