Świat stoi przed bezprecedensowymi wyzwaniami. W ramach Porozumienia paryskiego dotychczas 196 krajów zobowiązało się do osiągnięcia celu, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do wartości znacznie poniżej 2 °C, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Jednocześnie prognozy przewidują, że do 2050 r. dzisiejsza światowa produkcja gospodarcza ulegnie podwojeniu. Pogodzenie tak ogromnego wzrostu z pilną potrzebą ochrony środowiska będzie wymagało ogromnego zaangażowania w zmniejszenie globalnego zużycia energii.
Więcej…Firma Signify przedstawiła nowy pomysł na szklarniowe kompaktowe oświetlenie sufitowe górne w ramach portfolio Philips GreenPower LED.
OptiCom to nowoczesny system, który współpracuje z oprawami Beghelli, wyposażonymi w zasilacz SmartDriver, umożliwiający programowanie opraw zgodnie z różnymi scenariuszami. Za pomocą lampy błyskowej w smartfonie użytkownik ma możliwość indywidualnego kodowania każdej oprawy.
Największy ze sklepów sieci MOKPOL od kilku miesięcy ma nowoczesne oświetlenie dzięki ledowym oprawom LEDVANCE. Zamontowanie nowych opraw w supermarkecie MOKPOL na warszawskim Ursynowie to pierwsze tego typu rozwiązanie w sklepach tej sieci.
Systemy sterowania oświetleniem zapewniają nie tylko odpowiednie warunki świetlne w pomieszczeniach i określonych strefach budynku, lecz także racjonalnie niskie zużycie energii. Umożliwia to obniżenie kosztów eksploatacji budynku. Dzięki tym zaletom zainteresowanie systemami sterowania oświetleniem staje się z każdym rokiem coraz większe.
Szacuje się, że w typowym budynku użytkowym energia zużywana na oświetlenie stanowi ok. 40% rocznych kosztów energii elektrycznej – zatem jest o co walczyć.
W budynkach biurowych występuje szereg pomieszczeń o zróżnicowanym przeznaczeniu. Są to zarówno niewielkie pokoje, jak i powierzchnie wielkoprzestrzenne do dowolnego zagospodarowania. Poziom natężenia oświetlenia oraz inne parametry oświetleniowe muszą być dostosowane do wykonywanych czynności i odpowiadać wymaganiom zawartym w Polskiej Normie dla wnętrz.
Szczególnej uwagi wymaga dobór urządzeń do oświetlania miejsc pracy wyposażonych w graficzne lub alfanumeryczne monitory ekranowe. W pomieszczeniach tych w celu uniknięcia przeszkadzających lub przykrych olśnień należy stosować do oświetlania oprawy i źródła światła o niskiej luminancji. Niniejszy tekst poświęcony jest omówieniu oświetlenia podstawowego. Zagadnienia związane z oświetleniem awaryjnym wykraczają poza jego ramy.
Zadania projektanta i użytkownika
Warunki występujące w trakcie eksploatacji urządzeń oświetleniowych, w tym zakres i częstotliwość zabiegów konserwacyjnych, są ściśle związane z procesem projektowania. Stosowany w obliczeniach rozkładu natężenia oświetlenia współczynnik utrzymania powinien być dobierany do harmonogramu i zakresu prac konserwatorskich oraz metodyki wymiany źródeł światła. Dlatego nieodłączną częścią dokumentacji projektowej powinien być plan konserwacji.
Wskazane jest, aby dokument ten był w trakcie jego sporządzania uzgodniony z przyszłym użytkownikiem obiektu. Ponadto składnikiem dokumentacji powykonawczej powinien być „Paszport urządzeń oświetleniowych”, zawierający wszystkie podstawowe informacje niezbędne w dalszej prawidłowej eksploatacji.
Od wynalezienia pierwszych elektrycznych źródeł światła minęło ponad sto lat. W tym czasie ich efektywność energetyczna uległa zasadniczej zmianie. Skok jakościowy miał miejsce w II połowie XX wieku. Skuteczność świetlna źródeł światła wzrosła wówczas od kilku (żarówki standardowe) do kilkudziesięciu lumenów na wat osiąganych przez wyładowcze źródła światła.
Współcześnie produkowane lampy wyładowcze oraz moduły LED osiągają wartości przekraczające 100 lm/W. Efektywność energetyczna lamp stanowi istotny, ale nie jedyny element decydujący o ich jakości. Dlatego należy ją rozpatrywać na tle innych czynników (tab. 1). Szereg z nich zależy od sposobu użytkowania.