Od redakcji 4/2024

Okladka Ei 4
Szanowni Państwo,
Burza jest intensywnym i niebezpiecznym zjawiskiem meteorologicznym, któremu towarzyszą wyładowania elektryczne w postaci piorunów. Błyskawice są potężną siłą natury, a w miejscu, w które uderzają, napięcie elektryczne może wynosić kilkaset milionów woltów oraz wywołać przepływ prądu o natężeniu 250 000 A. Moc takiego wyładowania sięgająca nawet 700 bilionów watów i ogrzane wokół do temperatury 30 000 °C powietrze mogą stać się źródłem pożaru. Piorun, szukając najkrótszej drogi do ziemi w celu wyrównania potencjału ładunków pomiędzy gruntem a chmurą, co trwa ułamek sekundy, niesie ogromną energię, która jeśli nie zostanie zneutralizowana i szybko odprowadzona do ziemi, niszczy i uszkadza wszystko, co spotka na swojej drodze.
Więcej…

Wydarzenia

Pozycja wiatru i słońca w miksie energetycznym Polski

20131007juwi1601 października br. przedstawiciele juwi Energia Odnawialna Sp. z o.o., wraz z ekspertami z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, PricewaterhouseCoopers oraz Enercon GmbH debatowali nad udziałem energetyki wiatrowej i fotowoltaicznej w ogólnej produkcji energii w Polsce.

Organizatorem i pomysłodawcą konferencji była firma juwi Energia Odnawialna Sp. z o.o., która na polskim rynku odnawialnych źródeł energii (OZE) działa już od kilku lat. Konferencji przyświecał cel – zwrócenie uwagi na konieczność inwestowania w odnawialne źródła energii w aspekcie zapewnienia stabilności ekonomicznej i energetycznej Polski przy jednoczesnym osiągnięciu celów wyznaczonych w tym zakresie przez Unię Europejską (w tym zredukowanie emisji dwutlenku węgla).

Spotkanie to stało się okazją do przedyskutowania w gronie eksperckim tych zagadnień, zwłaszcza w świetle nowej propozycji systemu wsparcia OZE, przedstawionej przez Ministerstwo Gospodarki. Uczestnicy mieli więc możliwość nawiązania dialogu i wymiany poglądów w zakresie proponowanych przez ministerstwo rozwiązań.

Więcej...

Fotowoltaika Polska u progu zmian

Fotowoltaika to jedno z najpopularniejszych odnawialnych źródeł energii na świecie i również jeden z najważniejszych tematów tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO® Poland 2013, które odbędą się w dniach 16-17 października 2013 r. w Warszawskim Centrum EXPO XXI

Fotowoltaika zyskuje na popularności i nie ma się co dziwić: energia słońca uważana przez wielu za najbardziej przyjazną otoczeniu, jest podstawą życia wszystkich istot na Ziemi. I co najważniejsze – potencjał tej życiodajnej gwiazdy jest niewyczerpalny. Rok 2012 przyniósł ożywienie na rynku fotowoltaicznym w Polsce. Branża jest zgodna, że wejście w życie ustawy zapoczątkuje dynamiczny rozwój fotowoltaiki w Polsce, która była do tej pory traktowana marginalnie. Moduły PV wykorzystywano przede wszystkim do zasilania urządzeń o stosukowo niewielkich mocach, takich jak sygnalizacja świetlna na drogach, oświetlenie ulic czy też tablice ogłoszeniowe.

Więcej...

Polska drugim, po Niemczech, rynkiem kolektorów słonecznych w Europie

20130517torun1 160W dniach 13-14 maja w Toruniu, odbyło się coroczne Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej, podczas którego Robin Welling (prezes ESTIF – European Solar Thermal Industry Federation) przedstawił najnowsze dane dotyczące europejskiego rynku kolektorów słonecznych, pochodzące z ankiet przeprowadzonych we wszystkich państwach Unii Europejskiej.

Na tle Europy dynamika polskiego rynku kolektorów słonecznych wygląda na szaloną hossę. Wg. Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) w 2012 r. w Polsce sprzedano kolektory o łącznej powierzchni 302 tys. m2, czyli o 19% więcej niż w 2011 r. Więcej kolektorów w Europie sprzedało się tylko w Niemczech. ESTIF przewiduje, że w 2013 r. Polska będzie jednym z czterech krajów, obok Danii, Belgii i Grecji, gdzie rynki kolektorów słonecznych zanotują dalszy wzrost.

Więcej...

Gothaer TU S.A mecenasem kampanii „Europejskie Słoneczne Dni 2013”

20130430sloneczne160W Polsce już po raz trzeci Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) organizuje kampanię pod hasłem Europejskie Słoneczne Dni, która w Europie odbywa się od 2002 r. Wydarzenia będą miały miejsce od 1 do 19 maja na terenie całej Polski oraz Europy. Gothaer TU S.A został mecenasem tegorocznych słonecznych wydarzeń.

Towarzystwo jako jedyne na rynku oferuje ubezpieczenie przeznaczone specjalnie dla branży energetyki odnawialnej – ubezpieczenie farm wiatrowych oraz w tym roku planuje wprowadzenie ubezpieczenia farm fotowoltaicznych. Doświadczenie koncernu Gothaer dla całego sektora odnawialnych źródeł energii sięgają 30 lat – począwszy od wprowadzenia ubezpieczenia pierwszych turbin wiatrowych, poprzez energię słoneczną, aż po źródła geotermalne i biogazownie. Gothaer ubezpiecza odnawialne źródła energii w 27 krajach Europy i jest liderem tego rynku w Niemczech oraz w kilku krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Dysponujemy wiedzą naszego akcjonariusza w zakresie podobnych produktów i dzięki temu możemy zaproponować atrakcyjną ofertę. Wszelkie rozwiązania techniczne oparte o energię słoneczną są naszym celem biznesowym. Gothaer TU S.A jest również członkiem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Fotowoltaicznej (PSEF) – organizacji pozarządowej, wspierającej i promującej rozwój energetyki fotowoltaicznej.

Więcej...

Konferencja

20130424konfslider

Więcej...

Relacja z konferencji "Fotowoltaika i kolektory słoneczne w małych i mikroinstalacjach w Polsce i w Niemczech"

19 marca odbyła się w Warszawie konferencja "Fotowoltaika i kolektory słoneczne w małych i mikroinstalacjach w Polsce i w Niemczech". Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się m.in. Janusz Pilitowski – dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej, dr Konrad Bauer – dyrektor Enviacon International, Grzegorz Wiśniewski – prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej (EC BREC IEO), Jan Knaack z Bundesverband Solarwirtschaft e.V, a także Bartosz Zieliński – prezes zarządu PSE Innowacje sp. z o.o. oraz dr. Uwe Hartmann – Deutsche Gesellschaft für Sonnenenergie e.V.

p1110915bPodczas konferencji Janusz Pilitowski – dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki – przedstawił kilka nowych rozwiązań, które znajdą się w opracowywanym projekcie ustawy o OZE, ograniczających system wsparcia i możliwość podłączania nowych źródeł do sieci.
W projekcie ustawy mają zostać zmienione współczynniki korekcyjne w stosunku do ogłoszonego dokumentu, co wynika z upływu czasu i zmian na rynku. Planowane jest pozbawienie wsparcia jednostek już zamortyzowanych (ponad 15 lat), a także ograniczenie spalania wielopaliwowego (współspalania). Dyrektor potwierdził także planowane wprowadzenie Trójpaku Energetycznego na 1 stycznia 2014 r., a uruchomienie systemu wsparcia po jego zatwierdzeniu jako pomoc publiczną przez Komisję Europejską. O innych ważnych nowościach w ustawie o OZE można przeczytać tutaj.

Więcej...

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem