Od redakcji 9/2021

Szanowni Państwo,

9Unia Europejska planuje, aby do 2050 r. cała wspólnota stała się neutralna dla klimatu. Eksperci szacują, że transformacja energetyczna Polski wymaga inwestycji na kwotę ponad 1,5 bln zł. Zmiany związane z Zielonym Ładem dotkną niemal każdą dziedzinę gospodarki i będą wiązać się nie tylko z transformacją energetyczną, lecz także daleko idącą elektryfikacją i cyfryzacją przemysłu. W unijnym planie działania do 2050 r. przewidziano, że wskaźnik elektryfikacji w ramach wspólnoty europejskiej powinien się co najmniej podwoić. Inteligentna elektryfikacja może prowadzić do wielomiliardowych korzyści i wygenerowania nawet 2 mln nowych miejsc pracy w Europie.

Więcej…

Inwestycje

GRODNO S.A. zrealizowało instalację fotowoltaiczną o mocy 108 KWp

Spółka GRODNO S.A. zrealizowała instalację fotowoltaiczną o mocy 108 kWp. Panele fotowoltaiczne zasiliły Zakład Przetwórstwa Mięsnego w Starowej Górze pod Łodzią. Projekt został przeprowadzony przez Grodno w ramach strategicznego rozwoju usług specjalistycznych w obszarze fotowoltaiki.

Grodno opracowało projekt, wyceny oraz wykonawstwo całej inwestycji. Spółka dostarczyła również kluczowe dla instalacji komponenty renomowanych firm, m.in. moduły PV SolarWorld oraz inwertery SMA Solar.

Zrealizowana instalacja, złożona z 432 modułów fotowoltaicznych, charakteryzuje się wysoką wydajnością – zasila zakład, którego zapotrzebowanie energetyczne w każdym momencie pracy przekracza możliwość generacji z paneli PV. Całość energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę jest więc zużywana na potrzeby zakładu. Łączne oszczędności wynikające z instalacji szacuje się na ok. 50 tys. zł w skali roku.

Więcej...

Co każdy inwestor wiedzieć powinien o fotowoltaice?

Zastosowanie instalacji fotowoltaicznej pozwala znacząco ograniczyć koszty eksploatacji budynku. Konwersja energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną umożliwia wieloletni dostęp do bezpłatnej energii. – To minimum wiedzy o inwestycji w instalację PV, jaką mają właściwie wszyscy potencjalni inwestorzy. Co jeszcze warto im uświadomić?

Ostatni artykuł z cyklu poświęconego ogniwom fotowoltaicznym przede wszystkim będzie dotyczył wymogów związanych z przyłączeniem instalacji do sieci.

Więcej...

Podlasie Solar Park – pierwszy etap budowy

Pierwszy etap budowy największego w Polsce kompleksu farm słonecznych Podlasie Solar Park rozpocznie się w Lipsku w powiecie augustowskim na przełomie sierpnia i września br.

W zakres prac wchodzić będzie montaż paneli fotowoltaicznych na konstrukcjach mocujących oraz posadowienie stacji transformatorowej wraz z budową przyłącza energetycznego. Procedurę wyboru wykonawców w ramach projektu firma E3 Amber Energia Wytwarzanie Sp. z o.o. rozpoczęła w maju 2013 r., a ich wyłonienie nastąpiło na początku lipca 2013 r.

Więcej...

Co wskazuje Barometr Fotowoltaiczny?

Europa ostro przyhamowała inwestycje PV, ale nadal wyraźnie przewodzi. Takie wnioski wypływają z Photovoltaic Barometer EurObserv'ER 2013, najnowszej edycji publikowanego corocznie w kwietniu raportu nt. rozwoju fotowoltaiki w Unii Europejskiej (UE), z odniesieniami ogólnoświatowymi.

Na wstępie w dokumencie zasygnalizowano, że po euforii roku 2011 rynek PV w Unii Europejskiej zwolnił wyraźnie w 2012 r. Nastąpiło ostre, bo o ok. 25% spowolnienie tempa instalowania nowych mocy PV w UE. Moc zinstalowana w krajch wspólnoty w 2012 r. wyniosła ok. 16 GWP, w porównaniu z 22 GWP w 2011 r. Tym nie mniej skumulowana moc zainstalowana w unijnej elektroenergetyce PV osiągnęła z końcem ub.r. ponad 68,6 GWP, a więc mimo spowolnienia stanowiła jeszcze blisko 70% potencjału światowego. W przeliczeniu na jednego obywatela przypadała moc zainstalowana 136,3 WP.

Więcej...

Moduły Solar-Fabrik AG w Turcji

Solar-Fabrik AG dostarczyła moduły i inwertery fotowoltaiczne do największej elektrowni słonecznej w Turcji. Elektrownia o mocy 250 kW, składająca się z 1044 modułów Premium L poly jest zlokalizowana w Torbali w prowincji Izmir na budynku firmy Reysas (płaski dach).

Planowana produkcja wyniesie 470 MWh rocznie dzięki wysokiemu nasłonecznieniu, które wynosi 2640 godzin słońca rocznie (7,2 h dziennie) Przeciętna roczna radiacja wynosi około 1311 kWh/kWp.
Energia z instalacji fotowoltaicznej będzie sprzedawana wg stałej taryfy 0,133 euro za kWh. Turcja zamierza rozbudować instalacje fotowoltaiczne do mocy 600 MWp w 2015 r.

(Solar-Fabrik AG)

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem