Termografia to pasywna metoda obrazowania polegająca na zamianie obrazu w podczerwieni na obraz radiometryczny, umożliwiająca odczytanie temperatur. Kamera termowizyjna jest narzędziem, dzięki któremu można ustalić, kiedy i gdzie należy podjąć prace obsługowo-naprawcze w instalacjach elektrycznych i mechanicznych, ze względu na to, że awaria zazwyczaj jest poprzedzona przez wzrost temperatury.
Więcej…Spółka innogy Renewables Polska rozpoczęła budowę wielkoskalowej farmy fotowoltaicznej w Nowym Stawie o łącznej mocy zainstalowanej 594 kWp. Zakończenie prac oraz uruchomienie elektrowni fotowoltaicznej planowane jest na początek 2019 roku
Firma ABB dostarczyła falowniki do nowego systemu fotowoltaicznego w ZWiK Szczecin. Spółka posiada już trzy elektrownie fotowoltaiczne obejmujące w sumie 91 falowników ABB o łącznej produkcji mocy 2,5 MW.
W związku z kolejną inwestycją w odnawialne źródła energii w ZWiK Szczecin, realizowaną na terenie Zakładu Produkcji Wody Pilchowo przez firmę Hymon Energy, ABB dostarczyła 18 falowników TRIO27.6-TL-OUTD. Zmieniają one powstający w modułach PV prąd stały na prąd przemienny, który może być wykorzystywany na potrzeby własne obiektu. Budowa kolejnej elektrowni wpisuje się w politykę ZWiK na rzecz inwestowania i promowania odnawialnych źródeł energii.
Zainteresowanie Polaków odnawialnymi źródłami energii jest coraz większe. Ze względu na charakter zabudowy wiodącą technologią dla mikroinstalacji OZE, wśród mieszkańców dużych miast, jest fotowoltaika.
Na stołecznym rynku innogy Polska jest największym dostawcą tych rozwiązań dla prosumentów. W 2017 r. do warszawskiej sieci elektroenergetycznej przyłączono mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy prawie 2 MW, a w tym samym okresie innogy Polska zrealizowała inwestycje fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,5 MW.
ABB dostarczyło szwedzkiej firmie IKEA 20 innowacyjnych falowników TRIO-50, które mają zasilać dachową instalację fotowoltaiczną sztandarowego sklepu marki na wschodnich przedmieściach Tampines w Singapurze. Instalacja ta ma wytwarzać 1,3 mln kWh energii rocznie.
Montaż modułów fotowoltaicznych słonecznych na sklepie IKEA rozpoczął się w marcu 2017 r., a realizacja projektu zakończyła się w grudniu 2017 r.
Firma z branży OZE Modus Energy rozpoczyna budowę 12 nowych elektrowni fotowoltaicznych w Polsce. Międzynarodowy holding Modus Group zainwestował 11 mln euro z funduszy private equity.
Wytwarzana przez zakłady energia będzie sprzedawana polskim dostawcom energii elektrycznej. 12 elektrowni słonecznych to pierwsze z przeszło 50 podobnych obiektów o łącznej wartości ok. 50 mln euro, które Modus Energy planuje zrealizować w kraju.
Enefit Green, spółka zależna od Eesti Energia działająca w obszarze energetyki odnawialnej, zakończyła budowę elektrowni słonecznej na największej farmie mleczarskiej w Estonii. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w skali kraju. Eesti Energia sfinansowała budowę elektrowni, jest jej właścicielem i odpowiada za konserwację instalacji. Wyprodukowaną energię odkupuje od spółki przedsiębiorstwo mleczarskie.
W Polsce Eesti Energia za pośrednictwem Enefit Polska pod koniec 2017 r. poszerzyła działalność o obszar OZE i w ciągu najbliższych miesięcy również zapowiada inwestycje w źródła fotowoltaiczne, m.in. w formie pilotażowej sprzedaży instalacji PV dla potencjalnych wytwórców z sektora MŚP.
20 marca 2015 r. laboratorium fotowoltaiczne RWE AGH Solar Lab, badające jakość energii elektrycznej pozyskiwanej z paneli PV w zależności od warunków atmosferycznych, przeanalizowało wpływ zaćmienia Słońca na pracę instalacji fotowoltaicznych.
W ramach badania przeprowadzono analizę charakterystyki energetycznej paneli cienkowarstwowych amorficznych, a także sprawdzono w jakim stopniu zaćmienie wpłynęło na spadek mocy produkowanej przez cały system fotowoltaiczny. Analiza została przeprowadzona z wykorzystaniem testowej instalacji o mocy nominalnej 7,5kW.