Od redakcji 12/2021

EL 12 2021  okladkaintSzanowni Państwo,

Energia pochodząca ze słońca wciąż stanowi niewykorzystaną szansę. Dzięki niej do 2050 r. 167 mln gospodarstw domowych i 23 mln przedsiębiorstw na całym świecie będzie mogło korzystać z własnych źródeł czystej energii – wynika ze wspólnego raportu BloombergNEF (BNEF) i Schneider Electric. Do tego czasu globalny potencjał może przekroczyć 2000 GW energii słonecznej i 1000 GWh magazynowania energii. Wdrożenia te przyczynią się do znacznych postępów w dekarbonizacji, jednak to polityka dotycząca instalowania paneli słonecznych i kształt taryf będą mieć kluczowe znaczenie dla sukcesu tego przedsięwzięcia.

Więcej…

Projektowanie rozdzielnic przemysłowych przy użyciu narzędzi SIMARIS design i SIMARIS project

Z początkiem bieżącego roku SIEMENS wprowadził kolejną już wersję pakietu programów dla projektantów, wzbogacając je o nowe funkcjonalności, usprawniając dotychczasowe oraz uzupełniając bazę produktów o nowe urządzenia i systemy. Dostępne programy to SIMARIS design 8.1, SIMARIS project 4.1 oraz SIMARIS curves 4.1.

Rodzina programów SIMARIS

Simaris curves
Simaris curves w wersji 4.1 jest prostym, niezależnym narzędziem pakietu. Program służy do graficznego przedstawienia charakterystyk czasowo-prądowych kilku wybranych zabezpieczeń średniego i niskiego napięcia w jednym układzie współrzędnych.

W ramach analizy selektywności, oprócz krzywych wyzwalania zabezpieczeń można dodawać charakterystyczne punkty w newralgicznych miejscach. Wstawia się je poprzez kliknięcie w danym miejscu i zatwierdzenie lub poprzez podanie wartości prądu i czasu. Kolor krzywych może zostać określony przez użytkownika. W prawym górnym rogu wykresu dostępna jest legenda ułatwiająca identyfikację nałożonych na siebie krzywych. Opis aparatu jest edytowalny. Regulacja nastaw odbywa się za pomocą wygodnych suwaków. Dotyczy to oczywiście aparatów z możliwością regulacji nastaw.

W programie dostępne do wyboru są zabezpieczenia i bezpieczniki średniego napięcia, oraz cała gama zabezpieczeń niskonapięciowych takich jak: wyłączniki powietrzne, wyłączniki kompaktowe, wkładki bezpiecznikowe, wyłączniki silnikowe, zabezpieczenia przeciążeniowe silników, soft starty oraz wyłączniki instalacyjne nadmiarowoprądowe.

Dla zabezpieczeń charakteryzujących się możliwością ograniczania prądu i energii te krzywe również są dostępne.

Eksportując dokumentację program generuje plik w formacie PDF z widocznymi wszystkimi charakterystykami dostępnymi dla wybranych aparatów i legendą symboli oraz przestawionymi w formie tabeli nastawami regulowanych i nieregulowanych członów wszystkich zabezpieczeń.

Narzędzia projektowe SIMARIS design i SIMARIS project

SIMARIS design
SIMARIS design powstał, aby usprawnić pracę projektanta, a jego aktualna wersja 8.1 oferuje wiele nowych możliwości i udogodnień. Zachowanie interfejsu i standardów obsługi z wersji poprzednich zapewnia bezproblemowe przejście ze starego programu do nowego i nie powoduje straty czasu na ponowną naukę obsługi. Program w oparciu o szeroką gamę produktów SIEMENSA pozwala przeprowadzić obliczenia dla sieci o napięciu od 200 do 1000 V.
Podstawowe funkcje SIMARIS design to:

  • obliczanie prądów zwarciowych w oparciu o zadeklarowane parametry zwarciowe sieci;
  • dobór kabli i przewodów w zależności od ich ułożenia z uwzględnieniem spadków napięcia i wytrzymałości zwarciowej;
  • wyznaczenie spadków napięcia we wszystkich punktach systemu;
  • sprawdzenie skuteczności ochrony przeciwporażeniowej;
  • obliczenie nastaw zabezpieczeń z uwzględnieniem selektywności z możliwością ręcznej korekty.

Schemat jednokreskowy dystrybucji mocy

SIMARIS project
SIMARIS project służy do konfiguracji elementów systemu zasilania. Projektant może zaprojektować wszystkie elementy systemu zasilania, poczynając od rozdzielnicy średniego napięcia (SN), a kończąc na podrozdzielnicach.

Z rozdzielnic SN dostępne są trzy rodziny produktów: rozdzielnica w izolacji SF6 typu 8DJH o prądzie do 630 A, rozdzielnica w izolacji powietrznej Simosec o prądzie do 1250 A oraz rozdzielnica w izolacji gazowej typu NXPLUS C do 2500 A.

Możliwe do zastosowania rozdzielnice niskiego napięcia to przemysłowa Sivacon S8 do 7000 A oraz do zastosowań nieprzemysłowych Sivacon S4 do 4000 A. Obie spełniają wymagania najnowszej normy PN-EN 61439. Dodatkowo Sivacon S8 produkowany jest w wersji dwuczłonowej z kasetami wysuwnymi, przeszedł też testy związane ze zwarciami łukowymi zgodnie z normą IEC 61641. Najwyższe bezpieczeństwo zapewnione jest ponadto dzięki zastosowaniu standardowych modułów z weryfikacją typu dokonaną w wyniku przeprowadzenia testów i prób funkcjonalnych.

 

(...)

 

Grzegorz Limburski
SIEMENS

Pełna wersja artykułu w EI 3/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem