Termografia to pasywna metoda obrazowania polegająca na zamianie obrazu w podczerwieni na obraz radiometryczny, umożliwiająca odczytanie temperatur. Kamera termowizyjna jest narzędziem, dzięki któremu można ustalić, kiedy i gdzie należy podjąć prace obsługowo-naprawcze w instalacjach elektrycznych i mechanicznych, ze względu na to, że awaria zazwyczaj jest poprzedzona przez wzrost temperatury.
Więcej…Osprzęt elektroinstalacyjny w postaci wyłączników i gniazd to podstawowe elementy, za pomocą których można obsługiwać instalację elektryczną. Odpowiednie wyłączniki dobiera się pod względem funkcjonalnym i estetycznym.
Za podstawę oferty można uznać osprzęt podtynkowy. Dostępne na rynku rozwiązania w tym zakresie pozwalają na skonfigurowanie dowolnego zestawu w jednej ramce. W niektórych modelach korpusów łączników przewidziano szybkozłącza, dzięki czemu możliwy jest szybki, a zarazem prosty montaż i demontaż torów prądowych. Do zacisków można podłączyć przewód o średnicy od 0,75 do 2,5 mm2. Niektóre programy podtynkowego osprzętu elektroinstalacyjnego pozwalają na montaż bazujący na uniwersalnym uchwycie montażowym, który jest przeznaczony do płyt kartonowo-gipsowych oraz ścian murowanych.
Nowoczesne elementy osprzętu termokurczliwego bazują na poliolefinach sieciowanych radiacyjnie. Materiały te mają bardzo dobre właściwości izolacyjne i uszczelniające.
Odpowiednio dobrany osprzęt termokurczliwy zapewnia warstwę izolacyjną, dekoracyjną, antykorozyjną oraz ochronną, która zabezpiecza przed korozją elementy znajdujące się w ziemi. Z kolei osprzęt zastosowany w urządzeniach i instalacjach naziemnych chroni przed skrajnymi warunkami atmosferycznymi.
Gniazda zasilające to podstawowe narzędzie pracy instalatorów, dlatego tak istotne jest, by ich montaż był szybki i prosty, a surowce przeznaczone do ich produkcji – bezpieczne i trwałe. Podążając za potrzebami elektryków, firma Hager poszerzyła swoją ofertę o gniazda z samozaciskami, które już teraz dostępne są w standardzie obok uznanych gniazd z zaciskami śrubowymi.
Wraz ze wzrostem ilości odbiorników energii elektrycznej rośnie zapotrzebowanie na punkty zasilające w domu. Wybierając gniazda, należy wziąć pod uwagę nie tylko niską cenę, ale przede wszystkim wysoką jakość materiałów, walory funkcjonalne, a także szybkość montażu.
Oferta rynkowa w zakresie osprzętu elektroinstalacyjnego jest bardzo bogata, a do wyboru są produkty firm krajowych i zagranicznych. Poszczególne rozwiązania różnią się nie tylko wyglądem, ale również zastosowanymi materiałami i przeznaczeniem.
Interesujące rozwiązanie stanowi osprzęt pozwalający na bezprzewodowe sterowanie oświetleniem oraz innymi urządzeniami domowymi. Typowy system tego rodzaju można programować w dwóch trybach. W trybie prostym urządzenie jest używane do wykonywania standardowych czynności sterowania takich jak załącz/wyłącz. Istnieje możliwość usunięcia lub zamiany istniejących symboli na przyciskach kołyskowych, zgodnie z potrzebami użytkownika.
Innowacyjny Konfigurator osprzętu Berker by Hager, który zrewolucjonizował dotychczasowe podejście do projektowania instalacji elektrycznej, zmienia się i dopasowuje do potrzeb użytkowników. Teraz program wzbogacony został o kolejne funkcje sprawiające, że praca z nim jest jeszcze prostsza i przyjemniejsza.
Konfigurator osprzętu Berker by Hager, który swoją premierę miał w listopadzie ubiegłego roku, to odpowiedź na potrzeby wszystkich użytkowników, którzy chcą w szybki i prosty sposób dobrać gniazda i łączniki do indywidualnych projektów.
Dziś w niemal każdym budynku wykonuje się – oprócz podstawowej instalacji elektrycznej − różne dodatkowe instalacje: internetową, domofonową, telewizyjną, satelitarną, komputerową, telefoniczną. Do niedawna każda z nich była projektowana i wykonywana osobno, przez co sposób ich wykonania stał często na niskim poziomie technicznym i estetycznym, a zmieniające się warunki i szybki rozwój technologii sprawiały, że instalacje szybko stawały się przestarzałe i wymagały modernizacji.
Rozporządzenie MTBiGM i nowe wymogi dotyczące instalacji
Wymienione wyżej problemy z instalacjami wynikały z faktu, że dotychczas nie istniały żadne normy prawne, które określałyby jakiekolwiek wymagania dla inwestorów, projektantów i wykonawców w zakresie niskonapięciowych instalacji teletechnicznych.
Osprzęt kablowy przeznaczony jest do wykonywania i ochrony połączeń odcinków kabli oraz ich zakończeń. Do głównej grupy osprzętu kablowego zalicza się głowice kablowe, mufy kablowe oraz złączki. Ponadto wyróżnia się różnego rodzaju osprzęt służący do mocowania kabli i przewodów oraz inne akcesoria pozwalające na bezpieczny i funkcjonalny montaż kabli i przewodów w instalacjach elektrycznych do 1 kV.
Głowica kablowa
Głowice kablowe należą do głównej grupy urządzeń osprzętu kablowego. Ze względu na to, że jest to to dość istotny element ochrony kabli, warto poznać jakie pełni funkcje i gdzie jest stosowany. Podstawową rolą głowic kablowych jest: zakończenie linii kablowej, uzyskanie optymalnego rozkładu natężenia pola elektrycznego w obrębie zakończenia kabla i uniknięcie wyładowań ślizgowych po powierzchni izolacji pomiędzy żyłą roboczą a żyłą powrotną oraz ochrona przed wnikaniem wilgoci i utratą syciwa w kablach o izolacji papierowej.