Od redakcji 9/2021

Szanowni Państwo,

9Unia Europejska planuje, aby do 2050 r. cała wspólnota stała się neutralna dla klimatu. Eksperci szacują, że transformacja energetyczna Polski wymaga inwestycji na kwotę ponad 1,5 bln zł. Zmiany związane z Zielonym Ładem dotkną niemal każdą dziedzinę gospodarki i będą wiązać się nie tylko z transformacją energetyczną, lecz także daleko idącą elektryfikacją i cyfryzacją przemysłu. W unijnym planie działania do 2050 r. przewidziano, że wskaźnik elektryfikacji w ramach wspólnoty europejskiej powinien się co najmniej podwoić. Inteligentna elektryfikacja może prowadzić do wielomiliardowych korzyści i wygenerowania nawet 2 mln nowych miejsc pracy w Europie.

Więcej…

Wkładki bezpiecznikowe oraz podstawy do zabezpieczania instalacji fotowoltaicznych firmy EATON

Przejęcie przez EATON marki Cooper Bussmann pozwoliło rozszerzyć ofertę produktów w zakresie bezpieczeństwa instalacji elektrycznych. Lista wkładek bezpiecznikowych oraz akcesoriów obejmuje 9000 produktów, w tym bezpieczniki i podstawy przeznaczone do systemów fotowoltaicznych. W tej grupie produktów Eaton Bussmann Series czerpie ogromne doświadczenie z rynków brytyjskiego oraz niemieckiego.

Schemat zabezpieczenia nadprądowego instalacji PV

Instalacja PV charakteryzuje się wysokim napięciem stałym 1000 lub 1500 V DC oraz niewielkimi prądami zwarcia. W zależności od technologii wykonania modułu od 5% do 20% większymi od prądu w punkcie mocy maksymalnej modułu PV - Impp. W celu zabezpieczenia nadprądowego instalacji należy zastosować specjalnie do tego celu zaprojektowane wkładki o charakterystyce gPV zgodne ze standardem IEC 60269-6. Obowiązek stosowania zabezpieczenia nadprądowego w każdym biegunie obwodów DC dotyczy układów w II klasie izolacji. W przypadku uziemionej instalacji bezpieczniki instaluje się na nieuziemionym biegunie. Jednakże dobra praktyka wskazuje, aby stosować zabezpieczenie nadprądowe w każdej gałęzi, zarówno dodatniej, jak i ujemnej.

Wkładka PV 10x38 mm i 14x51 mmWynika to z faktu, że zacieniony lub uszkodzony moduł staje się przewodnikiem, co prowadzi do pojawienia się tzw. prądu wstecznego pochodzącego z pozostałych gałęzi obwodu. Zgodnie ze standardem IEC 61730-2 dla modułu PV prąd wsteczny nie powinien przekroczyć wartości 2-2,6xIsc. Dopuszczalną wartość prądu zwarcia Isc podają producenci modułów. Bezpiecznik umieszczony w każdej gałęzi z rzędem modułów ma za zadanie odciąć ją w razie awarii, dzięki czemu pozostała część instalacji będzie mogła dalej normalnie pracować.

W poniższym artykule pominiemy zagadnienia związane z zabezpieczeniem instalacji PV przed przepięciami i skupimy się wyłącznie na zabezpieczeniu nadpradowym. Rozważając dobór bezpieczników należy pamiętać o dwóch współczynnikach, które pokrywają znakomitą większość konfiguracji instalacji PV - 1,56 dla prądu oraz 1,2 dla napięcia wkładki.

 

(...)

 

Łukasz Smółka
Product Manager
EATON ELECTRIC

Pełna wersja artykułu w EI 6/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem