Od redakcji 5/2024

Szanowni Państwo,

el 5 2024 okladki intW dzisiejszym dynamicznym świecie istnieje coraz większe zapotrzebowanie na inteligentne budynki, w których mieszkamy i pracujemy. W budynkach biurowych i przemysłowych to już standard. Takie budynki muszą mieć system zarządzania mediami, żeby były efektywne energetycznie, i aby można było monitorować, analizować oraz optymalizować zużycie energii elektrycznej, gazu i wody. Systemy automatyki domowej są coraz tańsze, łatwiejsze w konfiguracji i przyjaźniejsze użytkownikowi, dlatego nie są już rozwiązaniami elitarnymi. Elementy „inteligentnego” sterowania urządzeniami pojawiają się w zwykłych mieszkaniach, w których domownicy cenią sobie komfort, wygodę i wysoką jakość elementów wykończeniowych.

Więcej…

Odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii szansą dla Europy

Premiera Atlasu EnergiiSystem oparty na energii odnawialnej jest możliwy, a co najważniejsze także opłacalny. Sektor OZE w Europie zatrudnia już ponad milion ludzi, a podstawą transformacji energetycznej są miasta i obywatele.

To tylko niektóre wnioski, jakie płyną z „Atlasu Energii”, publikacji Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie oraz Instytutu na rzecz Ekorozwoju, którego premiera odbyła się 10 grudnia w katowickim Climate Hub.

Więcej...

Sposób na oszczędne oświetlenie gmin

Bezpieczne-miasto-image3W obliczu rosnących cen energii firma Signify działająca w branży oświetleniowej udostępnia rozwiązania, które mogą pomóc samorządom ograniczyć do 70% koszty związane z oświetleniem drogowym i ulicznym.

Jesień to czas zakupów energii na następny rok przez jednostki samorządu terytorialnego, tymczasem rok 2018 przyniósł rekordowo wysokie ceny na Towarowej Giełdzie Energii. Wzrosły one na rynku hurtowym nawet o 80% za część obrotową w stosunku do roku poprzedniego.

Więcej...

Rynek magazynowania energii na stałej wznoszącej

domGlobalny wzrost popularności OZE przekłada się na rosnącą wartość bateryjnego rynku magazynowania energii. Dziś szacowany jest na ok. 2 mld USD i wciąż się rozwija.

Od kilku lat trwa nieprzerwany boom na instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii. Kolejne gminy oraz miasta decydują się zainwestować w tą gałąź gospodarki. Przybywa również gospodarstw domowych stawiających na zieloną energię.

Więcej...

Czystsza energia dla wiejskich gmin

Pusk fotoDobiegający końca w Puńsku projekt RIGRID – inteligentnych sieci elektroenergetycznych na obszarach wiejskich – jest szansą dla niewielkich gmin na rozwój ekonomiczny, ale też społeczny. Dla Puńska stał się impulsem do szerszego otwarcia na świat i odważniejszego starania się o dofinansowanie projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii (OZE).

Więcej...

Ogniwa, moduły, panele i układy fotowoltaiczne

16W Europie nasila się tendencja do zastępowania węgla energią pozyskiwaną ze słońca zarówno jako źródła ciepła jak i energii elektrycznej. Świadczą o tym najnowsze dane statyczne. Jeszcze 10 lat temu wykorzystanie energii słonecznej jako źródła ciepła stanowiło ułamek procenta. W 2016 r. było to już ponad 10% (rys. 1).

Zasada działania ogniw FV
Zjawisko fotowoltaiczne polega na przetwarzaniu światła słonecznego na energię elektryczną. Głównym surowcem do produkcji ogniw fotowoltaicznych jest krystaliczny krzem.

Więcej...

Energetyka wiatrowa i fotowoltaika w kontekście nowej ustawy o OZE oraz ustawy „wiatrakowej”

34Ustawa z dnia 22 czerwca 2016 r. dotycząca odnawialnych źródeł energii [4] obowiązuje od 1 lipca 2016 r. z wyjątkiem m.in. regulacji dotyczących pomocy publicznej dla wytwórcy energii elektrycznej oraz zakupu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, które wejdą w życie w późniejszym terminie.

Natomiast od połowy lipca bieżącego roku obowiązuje ustawa dotycząca elektrowni wiatrowych [3], za wyjątkiem zasad pobierania opłat od nieruchomości dotyczących elektrowni wiatrowych, które zaczną obowiązywać od początku 2017 r. Warto na te dwa akty prawne spojrzeć okiem elektryka i poznać zapisy dotyczące produkcji energii elektrycznej z wykorzystaniem energii słońca i wiatru przede wszystkim przez prosumentów.

Więcej...

Tygodnie Odnawialnej Energii

3Na rynku produktów elektrotechnicznych obserwujemy zwrot w kierunku energooszczędności. Producenci zalecają stosowanie nowoczesnych źródeł światła oraz urządzeń pomagających kontrolować ilość zużytej energii.

Alfa Elektro, jako dystrybutor produktów elektrotechnicznych, zwraca szczególną uwagę na stosowanie produktów energooszczędnych. Co roku organizujemy akcję, która ma na celu zwrócenie uwagi na produkty energooszczędne. W tym roku wydarzenie odbywa się pod nowym hasłem: Tygodnie Odnawialnej Energii i potrwa dwa tygodnie (2-13 maja). Naszymi partnerami w tej akcji są: Beghelli, Eaton Electric, Kontakt Simon, Led-Pol, Lovato Electric, Lug, Osram, PCE, Philips Lighting, Schneider Electric, Socomec. W tym czasie chcemy przybliżyć Państwu zagadnienia efektywnego zmniejszenia kosztów energii oraz odnawialnych źródeł. Ograniczenie zużycia energii i pozytywny wpływ na środowisko są jedną z naszych zasad.

Więcej...

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem