Od redakcji 9/2021

Szanowni Państwo,

9Unia Europejska planuje, aby do 2050 r. cała wspólnota stała się neutralna dla klimatu. Eksperci szacują, że transformacja energetyczna Polski wymaga inwestycji na kwotę ponad 1,5 bln zł. Zmiany związane z Zielonym Ładem dotkną niemal każdą dziedzinę gospodarki i będą wiązać się nie tylko z transformacją energetyczną, lecz także daleko idącą elektryfikacją i cyfryzacją przemysłu. W unijnym planie działania do 2050 r. przewidziano, że wskaźnik elektryfikacji w ramach wspólnoty europejskiej powinien się co najmniej podwoić. Inteligentna elektryfikacja może prowadzić do wielomiliardowych korzyści i wygenerowania nawet 2 mln nowych miejsc pracy w Europie.

Więcej…

Ogranicznik przepięć typu 1+2 do ochrony instalacji fotowoltaicznych

Ogranicznik przepięć DS60VGPV typu 1+2 firmy CITELInstalacja fotowoltaiczna ze względu na swoją budowę i usytuowanie jest poważnie narażona na przepięcia powstałe w wyniku bezpośredniego uderzenia pioruna, jak też na uszkodzenia w wyniku indukowanych przepięć spowodowanych przez pobliskie wyładowania atmosferyczne. W celu ochrony drogich urządzeń, przede wszystkim falowników DC/AC i paneli fotowoltaicznych, stosuje się w zakresie ochrony przed przepięciami specjalne ograniczniki przepięć PV na prąd stały.

Pojedyncze panele fotowoltaiczne wytwarzają niewielki prąd o stosunkowo małym napięciu rzędu 30-40 V DC. Dopiero łącząc je szeregowo podnosimy napięcie do wartości kilkuset, a czasem nawet ponad 1000 V DC. Do ochrony tych instalacji prądu stałego stosuje się specjalne ograniczniki przepięć, zwykle są one dostosowane do napięcia od 500 do 1500 V DC.

W zależności od konstrukcji i usytuowania instalacji fotowoltaicznej, długości przewodów, ich ułożenia oraz obecności instalacji odgromowej dokonuje się obliczeń i na tej podstawie podejmuje decyzję, czy należy zastosować ograniczniki przepięć typu 1+2 (czyli dawniejsze B+C), czy też wystarczy tylko typ 2 (dawniej C). Ważnym tematem jest kwestia usytuowania ogranicznika przepięć - powinien on znajdować się w pobliżu chronionego obiektu. Jeżeli długość przewodu pomiędzy panelami fotowoltaicznymi a falownikiem DC/AC nie przekracza 10 m, to wystarczy zainstalować 1 ogranicznik w danym łańcuchu, jeżeli natomiast długość kabla jest większa niż 10 m, to przy panelach w łańcuchu instalujemy jeden ogranicznik typu 1+2 lub 2 w zależności od wyliczeń oraz drugi ogranicznik typu 2 w pobliżu falownika.

Jeżeli przy projektowaniu nie udało się zachować właściwych odstępów pomiędzy instalacją odgromową a instalacją fotowoltaiczną (zwykle powyżej 0,5 m, co wynika z wyliczeń) lub np. instalacja fotowoltaiczna jest zamontowana na dachu pokrytym metalową dachówką, to wówczas należy koniecznie zastosować ograniczniki typu 1+2, czyli np. DS60VGPV firmy CITEL. W przypadku braku instalacji odgromowej normy dopuszczają stosowanie jako minimum ograniczników typu 2, ale w przypadku bezpośredniego uderzenia pioruna nie ochronią one instalacji fotowoltaicznej przed uszkodzeniami, dlatego w tej sytuacji zalecane jest stosowanie ograniczników typu 1+2.

 

(...)

 

Zbigniew Błażejewski

Pełna wersja artykułu w EI 3/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem