Termografia to pasywna metoda obrazowania polegająca na zamianie obrazu w podczerwieni na obraz radiometryczny, umożliwiająca odczytanie temperatur. Kamera termowizyjna jest narzędziem, dzięki któremu można ustalić, kiedy i gdzie należy podjąć prace obsługowo-naprawcze w instalacjach elektrycznych i mechanicznych, ze względu na to, że awaria zazwyczaj jest poprzedzona przez wzrost temperatury.
Więcej…Jakość energii elektrycznej jest zbiorem parametrów, które opisują właściwości procesu dostarczania energii do użytkownika z uwzględnieniem normalnych warunków pracy. Określa się przy tym ciągłość zasilania, czyli długie i krótkie przerwy w zasilaniu, oraz parametry opisujące napięcie zasilania – częstotliwość, wartość, niesymetrie, kształt przebiegu czasowego.
Wykonywanie pomiarów parametrów oświetlenia jest niezbędne przy weryfikacji nowych instalacji oraz w trakcie eksploatacji systemów oświetleniowych, m.in. do ustalania terminów czynności konserwacyjnych oraz wymiany źródeł światła. Pomiary te powinny być wykonywane profesjonalnie.
Obecnie obowiązujące w Polsce przepisy nie regulują zasad uzyskiwania uprawnień do wykonywania pomiarów oświetleniowych. W efekcie każdy, kto posiada miernik, może wykonywać pomiary bez względu na poziom posiadanej wiedzy oraz jakość samego przyrządu.
Współczesne budynki mają na dachach oraz na elewacjach urządzenia wrażliwe na skutki wyładowań atmosferycznych. Należą do nich anteny, maszynownie dźwigów, centrale klimatyzacyjne, klimatyzatory indywidualne, kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne. Urządzenia tego typu wymagają ochrony przed bezpośrednim uderzeniem pioruna, ale także przed przepięciami atmosferycznymi i łączeniowymi.
Przepisy i normy
Warunki techniczne dla budynków określane w skrócie literami WT zawierają stosowne rozporządzenie [1]. W tym akcie prawnym zamieszczono ogólne zasady stosowania ochrony odgromowej.
Kamieniem milowym w rozwoju termografii zwanej też współcześnie termowizją było odkrycie dokonane przez Williama Herschela, który w 1800 r. przedstawił i nazwał nowe widmo promieniowania, tj. „niewidzialne widmo termometryczne". Termografia to cenne narzędzie mogące znacząco wpływać na skuteczność rozwiązywania problemów i konserwacji.
Obraz termowizyjny umożliwia wykrywanie usterek, których nie widać gołym okiem. Dzięki temu łatwiej oceniać i zapobiegać problemom, zanim staną się one zagrożeniem.
Przenośnym multimetrem cęgowym CM3286 produkowanym przez japońską firmę HIOKI można szybko sprawdzić prąd, napięcie, moc i współczynnik mocy, a także energię i kolejność faz.
CM3286 wyróżnia się szerokim zakresem pomiaru prądu od 60 mA do 600 A i mocy czynnej od 5 W do 360 kW. Użytkownik może zweryfikować jednocześnie wszystkie potrzebne dane na wielofunkcyjnym ekranie i przesłać je automatycznie do smartfonu lub komputera, korzystając z funkcji Bluetooth.
Przyrząd jest produkowany w dwóch wersjach. Podstawową z nich oznaczono CM3286 (fot.), a z funkcją Bluetooth – CM3286-01. Dystrybucję obu wersji miernika prowadzi firma LABIMED ELECTRONICS.
Okresowych sprawdzeń, konserwacji i napraw wymagają wszystkie użytkowane urządzenia i instalacje. Dotyczy to także instalacji elektrycznych. Przeprowadzania okresowego sprawdzania instalacji elektrycznych wymagają przepisy, ale także zdrowy rozsądek, ponieważ niesprawne instalacje stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz zwierząt. Mogą być również przyczyną pożaru budynku.
Przepisy
Ustawa Prawo budowlane [1] zobowiązuje właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego do przeprowadzania kontroli okresowych budynków i ich wyposażenia określając terminy, w jakich należy kontrolę dokonywać.
Laboratoryjny megaomomierz SM7120 produkowany przez japońską firmę HIOKI wyróżnia się znikomym prądem pomiarowym rzędu pikoamperów przy napięciu testu równym 2000 V.
Rynek podzespołów elektronicznych stosowanych w pojazdach elektrycznych i hybrydowych ulega nieustannym zmianom.