Od redakcji 8-9/2024

Ei 8-9 okladkaSzanowni Państwo,

Świat stoi przed bezprecedensowymi wyzwaniami. W ramach Porozumienia paryskiego dotychczas 196 krajów zobowiązało się do osiągnięcia celu, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do wartości znacznie poniżej 2 °C, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Jednocześnie prognozy przewidują, że do 2050 r. dzisiejsza światowa produkcja gospodarcza ulegnie podwojeniu. Pogodzenie tak ogromnego wzrostu z pilną potrzebą ochrony środowiska będzie wymagało ogromnego zaangażowania w zmniejszenie globalnego zużycia energii.

Więcej…

Maszyny i urządzenia elektryczne

Generatory prądotwórcze

HondaSą niezależnym źródłem zasilania dla różnego rodzaju odbiorników. Mają szerokie zastosowanie m.in. w budownictwie, podczas prac remontowo-budowlanych, w warsztatach i służą głównie do zasilania elektronarzędzi. Można je spotkać również na placach budowy, gdzie zasilają oprawy oświetleniowe.

Więcej...

Systemy dystrybucji mocy

11 maleNa etapie wyboru odpowiedniego rozwiązania w zakresie systemu dystrybucji energii należy uwzględnić przede wszystkim stopień rozbudowy infrastruktury. Pozwoli to dobrać obciążalność prądową oraz liczbę i rodzaj gniazd dystrybucyjnych.

W razie potrzeby można zastosować monitorowanie i zarządzanie systemem dystrybucji energii. Odpowiednie rozwiązania znajdą zastosowanie w mniejszych instalacjach, a inne w rozbudowanych systemach, które są rozproszone i właśnie w tym drugim przypadku warto wykorzystać systemy zarządzalne.

Więcej...

Serwonapędy – budowa i przykłady zastosowania

WstepSerwonapędy znajdują zastosowanie w aplikacjach wymagających precyzyjnej regulacji ruchu obrotowego. Taką możliwość zyskuje się dzięki zastosowaniu nowoczesnych silników elektrycznych w połączeniu z odpowiednimi urządzeniami sterującymi.

Serwonapędy stanowią przetwornice częstotliwości, które stosuje się nie tylko do regulowania prędkości, lecz także do ustalania kąta serwosilników. Takie napędy bazują na technologii bezszczotkowej z magnesami trwałymi na wirniku, przy zasilaniu napięciem przemiennym.

Więcej...

Mikromaszyny stosowane w automatyce

2Coraz częściej maszyna elektryczna jako samodzielna jednostka przestaje pełnić podstawową rolę w napędzie elektrycznym. Staje się natomiast elementem wykonawczym, który może być sterowany za pomocą odpowiednich mikroprocesorowych układów. Większość małych maszyn może współpracować ze sterownikami, dzięki którym można uzyskać właściwe parametry pracy układu napędowego.

 Duże znaczenie w rozwoju mikromaszyn miało zastosowanie do ich budowy magnesów trwałych o wysokim stopniu namagnesowania. Magnesy takie wykorzystano do budowy wirników w silnikach elektrycznych, dzięki czemu zdecydowanie poprawiono jakość i niezawodność tych urządzeń, umożliwiając wyeliminowanie najsłabszego ogniwa, jakim były komutatory ze szczotkami węglowymi.

Więcej...

Elektryczne grzejniki akumulacyjne

Do ogrzewania pomieszczeń oprócz ogrzewania podłogowego mogą być stosowane ogrzewacze indywidualne bezpośrednie lub akumulacyjne. Ponieważ podstawową cechą ogrzewania akumulacyjnego jest możliwość magazynowania energii cieplnej, ogrzewacze tego typu mogą korzystać z tańszej energii pobieranej w okresach zmniejszonego obciążenia sieci. Rys5

Zasadniczą cechą ogrzewania akumulacyjnego jest zdolność do gromadzenia energii cieplnej i oddawanie jej przez dłuższy czas, przy jednoczesnej możliwości ograniczenia okresów pobierania energii elektrycznej (tzw. okresów ładowania) do godzin pozaszczytowych, gdy jej koszt jest niższy. Ogrzewanie akumulacyjne korzystające z tzw. II taryfy zwykle pobiera tańszą energię w nocy w godzinach 22–6 oraz w dzień od godz. 13 do 15, przy czym dostawcy energii różnicują te okresy m.in. w zależności od pory roku.

Więcej...

Energooszczędne elektryczne systemy grzewcze

Mówi się, że przyszłość należy do elektrycznych systemów grzewczych. Wynika to z tego, że takie systemy mogą tanio i komfortowo wytworzyć energię cieplną na potrzeby ogrzewania budynków i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Ponadto trzeba podkreślić, że energia elektryczna to medium, którego cena jest przewidywalna i ukształtowana na stałym poziomie. W nowoczesnych elektrycznych systemach grzewczych stawia się więc na oszczędność energii, bezawaryjność, trwałość urządzeń oraz łatwe i mobilne sterowanie.

Zalety ogrzewania elektrycznego

Jako zalety ogrzewania elektrycznego należy wymienić przede wszystkim bezobsługową eksploatację, a dzięki możliwości zaprogramowania pracy w tańszej taryfie energetycznej koszty ogrzewania nie muszą być wysokie. Ogrzewanie elektryczne bardzo często uwzględnia się jako dodatkowe źródło ciepła oraz w miejscach, gdzie nie ma możliwości zastosowania innych systemów grzewczych. Ważna jest przy tym łatwa instalacja i możliwość precyzyjnej regulacji temperatury.1

W nowoczesnych systemach ogrzewania elektrycznego wykorzystuje się elektroniczne sterowanie zapewniające oszczędność energii. Można np. ustawić program dzienny i tygodniowy po to, aby system grzewczy działał jedynie podczas obecności domowników. Przydatnym rozwiązaniem jest także sterowanie urządzeniami grzewczymi za pomocą technologii bezprzewodowych.

W przypadku ogrzewania elektrycznego koszt inwestycyjny i instalacyjny w porównaniu z innymi systemami grzewczymi jest niższy. Obecnie cena energii elektrycznej ma wartość stabilną i porównywalną. Ponadto ogrzewanie elektryczne jest bezpieczne w trakcie użytkowania. Taki sposób ogrzewania budynków stanowi system grzewczy uzupełniający w odniesieniu do innych źródeł ciepła. Ponadto bardzo często znajduje zastosowanie w budynkach poddawanych renowacji i modernizacji. Ogrzewanie elektryczne nabiera szczególnego znaczenia w kontekście coraz lepszych parametrów w zakresie energooszczędności, jakie uzyskują budynki.

Więcej...

Jak dobierać przemienniki częstotliwości?

Nowoczesne systemy napędowe z przemiennikami Schneiderczęstotliwości mają szereg zalet. Wiele osób przekonało się do takich rozwiązań napędowych, które pozwalają zaoszczędzić nie tylko pieniądze, lecz także uzyskać oszczędności pośrednie, wynikające m.in. z mniejszego zużycia mechaniki, przekładni czy rzadszej wymiany łożysk, i w konsekwencji skrócić czas przestojów maszyn.

Rozwój napędów i częste zmiany serii przemienników bez zachowania ich kompatybilności wprowadzają nieco chaosu i stwarzają olbrzymie problemy w przypadku uszkodzenia urządzenia i szybkiej jego zamianie na nowy. To częsty problem, z którym borykają się technicy służb utrzymania ruchu.

Więcej...

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem