Termografia to pasywna metoda obrazowania polegająca na zamianie obrazu w podczerwieni na obraz radiometryczny, umożliwiająca odczytanie temperatur. Kamera termowizyjna jest narzędziem, dzięki któremu można ustalić, kiedy i gdzie należy podjąć prace obsługowo-naprawcze w instalacjach elektrycznych i mechanicznych, ze względu na to, że awaria zazwyczaj jest poprzedzona przez wzrost temperatury.
Więcej…Wyzwania, które pojawiły się w 2018 roku sprawiły, że technologie już znane w zarządzaniu budynkami stały się jeszcze bardziej popularne. Zaawansowana automatyka, eko-budynki oraz większa dbałość o cyberbezpieczeństwo – to najważniejsze trendy, na które zwracaliśmy uwagę w minionym roku.
Nowoczesne systemy automatyki integrują instalacje elektryczne stosowane w domach. Jako główną zaletę takich rozwiązań wymienia się przede wszystkim oszczędności energii. Z tego powodu systemy inteligentnego budynku są coraz częściej wykorzystywane nie tylko w nowoczesnych domach, lecz także w obiektach handlowych i przemysłowych.
Dzięki systemom automatyki budynkowej BMS (ang. Building Management System) największe korzyści zyskuje się poprzez odpowiednie sterowanie ogrzewaniem i klimatyzacją w budynku. Chodzi tutaj o podział domu na strefy grzewcze. W każdej z nich temperatura sterowana jest oddzielnie. W pomieszczeniach, w których użytkownicy nie przebywają, system w sposób automatyczny obniży temperaturę o kilka stopni Celsjusza. Praktycy szacują, że w typowej instalacji grzewczej straty energii w dużej mierze wynikają ze zbędnego ogrzewania pomieszczeń. Przykładowo, obniżenie temperatury grzania o 1 ºC zapewni oszczędności w ogrzewaniu wynoszące 6–10%. W odniesieniu do klimatyzacji oszczędności energii mogą być jeszcze większe.
Systemy kontroli dostępu są obecne na rynku zabezpieczeń od wielu lat. Niezależnie od rodzaju chronionego obiektu, jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa jest kontrola przepływu osób poruszających się w ramach wyznaczonych obszarów. Możliwość decydowania o tym, kto, gdzie i kiedy może wejść ma kluczowe znaczenie dla ochrony budynku, pracujących w nim osób oraz znajdujących się tam informacji i mienia.
Systemy kontroli dostępu obejmują szereg technicznych rozwiązań, których zadaniem jest umożliwienie swobodnego poruszania się w obiekcie osób uprawnionych oraz ochronę przed wstępem osób niepowołanych. W zależności od potrzeb użytkownika, rozwiązanie to może stanowić proste narzędzie kontroli ruchu osób, jak również w pełni profesjonalny system zarządzania całym budynkiem i funkcjonujących w nim systemów bezpieczeństwa.
W artykule przedstawiono koncepcję zarządzania ogrzewaniem prowadzącą do minimalizacji zużycia energii grzewczej w małym hotelu w Jastrzębiej Górze, w oparciu o systemu zarządzania budynkiem CuteBMS.
Według Europejskiej Agencji ds. Środowiska wydatki gospodarstwa domowego ponoszone na energię grzewczą i ciepłą wodę użytkową są wielokrotnie wyższe niż wydatki sektora publicznego. Na rysunku 1 przedstawiono udział procentowy kosztów eksploatacji w cyklu życia obiektu.
DLJM System wybuduje w Krakowie unikalne Laboratorium Inteligentnego Budownictwa do testowania i optymalizacji urządzeń automatyki budynkowej. Firma opracowała algorytmy wykorzystujące sztuczną inteligencję, dzięki którym budynki będą sterowane jeszcze lepiej i oszczędzą nawet 15% energii.
Kluczowym elementem przedsięwzięcia jest wdrożenie opracowanych przez firmę innowacyjnych algorytmów samouczących się.
– „Usprawnienie oprogramowania sterującego budynkami to najtańszy sposób na podniesienie jego efektywności. Nie musimy do tego stosować lepszej jakości materiałów, nie musimy kupować dodatkowych urządzeń, po prostu wymieniamy jeden zestaw algorytmów na drugi. Brzmi prosto, ale oczywiście jego opracowanie to wynik długoletniej pracy" – powiedział Dariusz Miziński, prezes spółki DLJM System. – „Trzeba też mieć narzędzie, by takie algorytmy przetestować. My dzisiaj tym dysponujemy i to będziemy chcieli zaoferować producentom automatyki z całego świata" – dodaje prezes.
DEVI wprowadziło nową, udoskonaloną wersję centralnego kontrolera DEVIlink™ CC. Udoskonalenia obejmują nowe rozwiązania zarówno w zakresie sprzętu, jak i oprogramowania.
DEVIlink™ to system kontrolujący elektryczne ogrzewanie podłogowe, który łączy bezprzewodowo system grzewczy użytkownika i umożliwia regulację wszystkich temperatur w domu za pomocą jednostki centralnej. Urządzenie kontroluje termostaty w całym domu i ułatwia oszczędzanie energii poprzez obniżanie temperatury nocą, w dzień podczas nieobecności domowników, a także w okresie dłuższych wyjazdów. System kontrolujący jest ceniony ze względu na łatwą i wygodną obsługę. DEVIlink™ nowej generacji zapewnia ponad dwukrotnie szybsze przetwarzanie danych.
Popularny kolorowy panel dotykowy InZennio Z41 otrzymał nową funkcjonalność – zdalne sterowanie za pomocą urządzeń mobilnych. Pobierając bezpłatną aplikację App Z41 Remote na iPhone czy iPad (a niedługo również Android), będzie można rozszerzyć dowolny system KNX, wyposażony w panel dotykowy Z41 w wersji 3, o zarządzanie na odległość np. ze smartfona czy tabletu.
Panel hiszpańskiej firmy Zennio oferuje wiele możliwości sterowania domem czy biurem, teraz dostępnych także zdalnie. Są wśród nich: sterowanie oświetleniem (włączanie i wyłączanie, ściemnianie i zmiana kolorów), sterowanie scenami, ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją, monitorowanie zużycia energii i ustalanie harmonogramów.
Czy siedzi się na kanapie w mieszkaniu czy jest się w delegacji na drugim końcu świata – Z41 Remote gwarantuje prostą i bezpieczną komunikację z systemem automatyki. Panel dotykowy Z41 wykonywany jest w trzech wersjach kolorystycznych (białej, srebrnej oraz czarnej) i jest wyposażony w porty: KNX, USB oraz Ethernet. A ponadczasowe wzornictwo pozwala zainstalować go praktycznie w każdym otoczeniu.
(ID Electronics)