Od redakcji 7-8/2022

okladka Eeltroin 7 2022 iintSzanowni Państwo,

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii jest wysokie nie tylko ze względu na postawione przez Komisję Europejską cele klimatyczne, lecz także – a może przede wszystkim – ze względu na potrzebę przynajmniej częściowego uniezależnienia się energetycznie naszego kraju. Potrzebę tę drastycznie uwypukliła wojna w Ukrainie i europejskie sankcje nałożone na rosyjskiego agresora. Zgodnie z wiążącym dla Polski unijnym celem redukcji emisji o 55% w 2030 r. nasz kraj będzie zobligowany pozyskiwać ponad 18 GW mocy z elektrowni wiatrowych na lądzie.

Więcej…

Automatyka małych i średnich budynków

1Postęp i rozwój w obszarze budownictwa w ostatnich latach znacząco nabrał tempa. Zmiany zachodzą na całym świecie i to nie tylko w kwestii jakości budowanych obiektów, projektowania, zastosowanych materiałów i rozwiązań, ale również w zakresie sposobów zarządzania budynkami.

Budynki w naszym najbliższym otoczeniu nie tylko powinny wyróżniać się ciekawą architekturą, ale przede wszystkim – być komfortowe i łatwe w obsłudze. Tak samo ważne jest zwrócenie uwagi na niższe koszty eksploatacyjne i zmniejszenie zużycia energii.

Wyjątkowym zainteresowaniem cieszy się zagadnienie tzw. „inteligentnych budynków", w których instalowane są wyspecjalizowane systemy automatyki, pozwalające na łatwiejsze zarządzanie obiektem. Systemy automatyki budynkowej jeszcze do niedawna kojarzone były z dużymi powierzchniami, wysokimi kosztami wdrożenia, specjalistyczną wiedzą inżynierską. Rynek jednak ewoluuje i automatyka budynkowa staje się dostępna i atrakcyjna cenowo dla średnich instalacji. Coraz częściej pojawiają się rozwiązania dedykowane również dla małych obiektów, takich jak kawiarnie, restauracje, stacje benzynowe, mniejsze biura, szkoły czy sklepy detaliczne. Potwierdza to opinię, że niezaprzeczalnie stoimy na progu nowej ery na rynku budownictwa.

Innowacja rozwiązań na rynku
Szacuje się, że duże budynki stanowią około 2% liczby obiektów budowanych na polskim rynku. Pozostały 98% udziału w rynku stanowią małe i średnie powierzchnie. Rewolucja w automatyce jest konieczna, tak aby znaleźć rozwiązanie wpisujące się w koszty realizacji małych budynków w myśl zasady „duży budynek – duży budżet, mały budynek – mały budżet". Firma Schneider Electric stanęła przed wyzwaniem znalezienia dostępnych cenowo rozwiązań dla klientów z tego segmentu. Obecnie na rynku wśród rozwiązań systemów zarządzania przeznaczonych dla budynków o mniejszych powierzchniach możemy wymienić, m.in. technologię opartą o protokół KNX oraz instalacje bazujące na rozwiązaniu SmartStruxure Lite. Ta pierwsza dedykowana jest do zarządzania komfortem w domach, rezydencjach oraz apartamentach. Rozwiązanie SmartStruxure Lite to dobra propozycja dla budynków typu: mniejsze biura, sieci sklepów detalicznych, mniejsze hotele, motele, pensjonaty, nieduże obiekty magazynowe, jak również modernizacje istniejących obiektów (tzw. retrofity).

Inżynierowie Schneider Electric słusznie zauważyli, że na ostateczną cenę systemu automatyki składa się nie tylko cena produktu, ale też koszty instalacyjne oraz koszty inżynieringu (oprogramowania i wdrożenia aplikacji). Aby uzyskać efekt oczekiwany, czyli stworzyć niedrogie rozwiązanie, dostępne dla potencjalnego klienta, system automatyki musi spełniać trzy podstawowe założenia. Takimi cechami są: 

  1. Otwartość platformy – jeśli platforma jest otwarta i bazuje na ogólnie znanych standardach obowiązujących w świecie automatyki budynkowej to zapewnia łatwą integrację urządzeń różnych producentów. Inwestor ma możliwość wyboru wykonawcy spośród wielu firm dostępnych na rynku, a przyszli wykonawcy mają również szybki i tani dostęp do wiedzy inżynierskiej, która najczęściej jest dostępna w Internecie.
  2. Unifikacja – skomplikowanie technologii powoduje, że składa się ona z wielu elementów, co często wymaga specjalistycznej wiedzy, by je obsłużyć. Unifikacja ma wyeliminować ten problem i ułatwić korzystanie z oferty. Proces uproszczenia pozwala także na ograniczenie do minimum zarówno rodzaju urządzeń, jak i praktycznie eliminuje potrzebę stosowania unikatowego oprogramowania specjalistycznego.
  3. Bezinwazyjność – sposób instalacji rozwiązania i wykorzystanie technologii bezprzewodowych ma z kolei ułatwić i skrócić czas wdrożenia, co zawsze przekłada się na niższe koszty.

Proponowane autorskie rozwiązanie SmartStruxure Lite firmy Schneider Electric spełnia wymagania postawione przez projektantów systemu, a jednocześnie jest systemem prostym, składającym się z dwóch podstawowych urządzeń – wielofunkcyjnego sterownika zarządzającego oraz regulatora pomieszczeniowego.

2Wielofunkcyjny sterownik MPM (rys. 2) łączy w jednym urządzeniu: programowalny sterownik, bramki komunikacyjne i serwer sieci Web. Zadaniem MPM jest sterowanie systemami wentylacji i klimatyzacji, systemem oświetlenia i zarządzanie licznikami energii. Regulatory pomieszczeniowe serii SE7000 oraz SE8000 (rys. 1) dostosowane są do instalacji grzejnikowych, klimakonwektorów oraz pomp ciepła. Na poziomie obiektowym wykorzystywane są urządzenia peryferyjne, to jest: czujniki temperatury, przyciski, siłowniki, przekaźniki. Wszystkie wymienione urządzenia są konfigurowane i zarządzane przez jedno oprogramowanie SmartStruxure Building Expert. Użytkownik lub administrator ma nieograniczony dostęp do oprogramowania przez dowolną przeglądarkę internetową. Oznacza to, że nie ma konieczności instalowania dodatkowych aplikacji.

Praktycznie każdy zainteresowany elektroinstalator, po odpowiednim przeszkoleniu powinien bez większych problemów taki system wdrożyć w obsługiwanych przez siebie budynkach.

 

 

(...)

Wykorzystano materiały
Schneider Electric

Pełna wersja artykułu w EI 2/2016 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem