Świat stoi przed bezprecedensowymi wyzwaniami. W ramach Porozumienia paryskiego dotychczas 196 krajów zobowiązało się do osiągnięcia celu, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do wartości znacznie poniżej 2 °C, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Jednocześnie prognozy przewidują, że do 2050 r. dzisiejsza światowa produkcja gospodarcza ulegnie podwojeniu. Pogodzenie tak ogromnego wzrostu z pilną potrzebą ochrony środowiska będzie wymagało ogromnego zaangażowania w zmniejszenie globalnego zużycia energii.
Więcej…Pierwszy miesiąc 2017 roku zaznaczył się sporą zmiennością cen.
Na głównej części rynku
Styczniowe indeksy cen wyrobów ogólnoelektrotechnicznych podane są na rysunku 1. Nadal drożeją kable i przewody oparte na miedzi. Należy zwrócić uwagę na wzrost ceny typowej wtyczki trójfazowej 32 A (o 1,6%), która przez długi czas praktycznie nie zmieniała swej ceny. Ogólnie, w sposób istotny podrożały 4 wyroby i w podobny sposób staniały też 4. Skutkiem tego indeks całego sektora wyniósł +0,5%, pomimo kilku dużych wzrostów niektórych wyrobów. Przypomnijmy, że w grudniu ub. roku wskaźnik ten miał wartość +1,1%.
Rok 2016 był okresem wzrostu cen większości grup wyrobów na dystrybucyjnym rynku elektrotechniki. Poniżej indeksy cen wybranych grup w listopadzie i grudniu a także w IV kw. ubiegłego roku. Przedstawiono również indeksy cen w przekroju całego 2016 r. Główny sektor w listopadzie i grudniu 2016 r.
Główny sektor w listopadzie i grudniu 2016 r.
Dynamikę cen wyrobów ogólnoelektrotechnicznych w dwóch ostatnich miesiącach 2016 r. Wyraźnie widać silny wzrost cen kabli i przewodów, pośród których wyróżnia się popularny przewód YDY 3x1,5 mm2. W listopadzie podrożał on o 3,6%, a miesiąc później nawet ponad 5%. W tym czasie w tym sektorze rynku nie było wyrobów zdecydowanie taniejących. Indeksy cen artykułów oświetleniowych – listopad i grudzień
Poprzednie miesiące charakteryzowały się niewielką zmianą cen porównywanych wyrobów. We wrześniu i październiku oraz w III kwartale 2016 r. przeważały natomiast spadki cen.
Wrzesień i październik na głównej części rynku
Na rys. 1 i 4 pokazano wskaźniki zmian cen (indeksy) w sektorze wyrobów ogólnoelektrotechnicznych. Rys. 1 to indeksy wrześniowe, a rys. 4 pokazuje wskaźniki o miesiąc późniejsze.
Podobnie jak w latach poprzednich miesiące letnie były okresem niewielkich zmian cen. Poniżej informacja o indeksach cen w lipcu i sierpniu br.
Sektor ogólny
Dynamikę cen na podstawowej części rynku pokazują rys. 1 (indeksy lipcowe) i rys. 4 (indeksy sierpniowe). Zmian cen w lipcu 2016 r. praktycznie nie odnotowano. Sierpień był natomiast okresem zauważalnych zmian. I tak największe wzrosty miały miejsce w przypadku kabla YKY 5x10 mm2 (wzrost o 0,8%) i wtyczki trójfazowej 32 A, która podrożała o 0,7%. Najmocniej potaniały dwa wyroby z grupy aparatów elektrotechnicznych – wyłącznik różnicowoprądowy 40 A i typowy wyłącznik nadprądowy 16 A, odpowiednio o 1,0 i 0,8%.
W sierpniu 2015 r. fala upałów i remont bloków energetycznych spowodowały ograniczenia dostaw energii elektrycznej dla największych odbiorców w Polsce. W roku bieżącym nie mieliśmy tak wielkich upałów i wg komunikatu wydanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne rekordowe zapotrzebowanie 22630 MW na moc elektryczną w szczycie rannym okresu letniego, które wystąpiło w dniu 23 czerwca 2016 r., nie wywołało zakłóceń w pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
Aby sytuacja z roku ubiegłego nie powtórzyła się, niezbędne jest podjęcie odpowiednich działań zaradczych. Na początku lipca b.r. Ministerstwo Energii zaprezentowało założenia tzw. Rynku mocy, a więc rynku dwutowarowego, energii i mocy. Jego wprowadzenie ma być gwarancją, iż sytuacja z sierpnia ubiegłego roku, kiedy zabrakło mocy w systemie, więcej się nie powtórzy.
Kwiecień 2016 r. był miesiącem zauważalnego wzrostu cen na dystrybucyjnym rynku elektrotechniki. Poniżej indeksy cen porównywanych produktów elektrotechnicznych w tym okresie.
Zasadnicza część rynku
Obraz sytuacji na podstawowej części rynku (rys. 1) jest jednoznaczny − kwiecień był miesiącem wzrostu cen. Najwyższy indeks wśród cen miał popularny kabel YKY 5x10 mm2, który podrożał o nieco ponad 3%. Znacząco, bo o prawie 2% podrożał także typowy przewód instalacyjny YDY 3x1,5 mm2. Jedynym taniejącym wyrobem na tej części rynku było gniazdo podtynkowe 16 A, które rynek przecenił o 1,8%. Zbiorczy indeks cen dla sektora ogólnoelektrotechnicznego był bliski 1% (dokładnie wyniósł 0,8%).
Poniżej przedstawiamy informację o wskaźnikach cen w listopadzie i grudniu a także w całym ub. roku. W przekroju całego 2015 r. mieliśmy do czynienia ze spadkiem cen na dystrybucyjnym rynku elektrotechniki.
W marcu i pierwszym kwartale 2016 r. na dystrybucyjnym rynku elektrotechniki zaobserwowano nieznacznie spadki cen. Szczegóły poniżej.
Podstawowy segment rynku
Dynamika cen na głównej części rynku hurtowego pokazana jest na rys. 1. Trwa dośćwyraźna tendencja spadkowa cen wyrobów kablowych, która wyhamowała jedynie w lutym br. W tej grupie artykułów znajduje się rekordowo (o prawie 2%) przeceniony kabel YKY 5x10 mm2. Z kolei najbardziej, o 1,2% podrożało typowe instalacyjne gniazdo jednofazowe 16 A. Wskaźnik zmiany cen całego sektora był praktycznie zerowy (-0,2%).