Od redakcji 4/2024

Okladka Ei 4
Szanowni Państwo,
Burza jest intensywnym i niebezpiecznym zjawiskiem meteorologicznym, któremu towarzyszą wyładowania elektryczne w postaci piorunów. Błyskawice są potężną siłą natury, a w miejscu, w które uderzają, napięcie elektryczne może wynosić kilkaset milionów woltów oraz wywołać przepływ prądu o natężeniu 250 000 A. Moc takiego wyładowania sięgająca nawet 700 bilionów watów i ogrzane wokół do temperatury 30 000 °C powietrze mogą stać się źródłem pożaru. Piorun, szukając najkrótszej drogi do ziemi w celu wyrównania potencjału ładunków pomiędzy gruntem a chmurą, co trwa ułamek sekundy, niesie ogromną energię, która jeśli nie zostanie zneutralizowana i szybko odprowadzona do ziemi, niszczy i uszkadza wszystko, co spotka na swojej drodze.
Więcej…

Bezpieczniki Hager − tradycyjnie niezawodne i nowoczesne

 

Gdy kilkanaście lat temu zaczęto stosować w instalacjach elektrycznych na szeroką skalę wyłączniki instalacyjne nadprądowe, pojawiły się głosy o szybkim spadku zainteresowania bezpiecznikami topikowymi. Bezpiecznik „jednorazowego użycia” przegrywał walkę z wyłącznikami wielokrotnego użytku/zadziałania. Prostota obsługi i załączania również przemawiała na korzyść wyłączników.

 

16

 

Mimo to jednak bezpieczniki nie „zniknęły” z projektów, nowych i remontowanych instalacji i urządzeń. Projektanci nadal doceniali wyjątkowe właściwości bezpieczników. Bezpieczniki nie konkurują z wyłącznikami nadprądowymi czy wyłącznikami mocy. Każde z tych urządzeń ma swoje miejsce w obwodzie elektrycznym, a prawidłowo dobrane zapewniają skuteczną i selektywną ochronę.
Między innymi z tych powodów firma Hager wprowadziła do swojej oferty pełną rodzinę bezpieczników, akcesoriów i urządzeń współpracujących z nimi.


ezpieczniki szklane
Bezpieczniki szklane produkowane są w dwóch rozmiarach 5x20 i 6,3x32, gdzie pierwsza cyfra oznacza średnicę, a druga długość w milimetrach. Tak jak dla wszystkich rodzajów bezpieczników podstawowymi parametrami są: prąd znamionowy, napięcie pracy i typ charakterystyki. Oferowane przez firmę Hager bezpieczniki szklane są przeznaczone do pracy w obwodach prądu stałego i przemiennego o napięciu do 250 V.
Natomiast wartości prądów znamionowych mieszczą się w przedziale od 32 mA do 16 A. Kolejnym ważnym parametrem jest zdolność wyłączeniowa zwarciowa. Jest to największa wartość prądu zwarciowego, przy której bezpiecznik wyłączy prąd płynący w obwodzie. Bezpieczniki szklane o podwyższonej zdolności wyłączeniowej zwarciowej mają topik umieszczony w piasku kwarcowym w celu lepszego, szybszego zgaszenia łuku elektrycznego. Firma oferuje bezpieczniki szklane o trzech charakterystykach pracy:
- zwłoczne T,
- szybkie F,
- superszybkie FF.

 

Różnice w czasie zadziałania (wyłączenia) najlepiej ilustrują tablice 1-3.
Bezpieczniki te znajdują zastosowanie głównie w urządzeniach i sprzęcie RTV oraz AGD, w układach elektronicznych i w przemyśle motoryzacyjnym.

 

Bezpieczniki cylindryczne C
Podobnie jak przy bezpiecznikach szklanych pierwszą cechą, która charakteryzuje bezpieczniki cylindryczne (walcowe) są ich wymiary. Pod tym względem możemy je podzielić na pięć grup:
- C – 8,5 x 32 mm (średnica x długość)
- C1 – 9,0 x 36 mm
- CH-10 – 10 x 38 mm
- CH-14 – 14 x 51 mm
- CH-22– 22 x 58 mm

 

Bezpieczniki te mają masywny korpus ceramiczny i topiki zasypane piaskiem kwarcowym. Dzięki takiej technice wykonania uzyskano wysokie zdolności wyłączeniowe zwarciowe. W zależności od napięcia roboczego osiągają one wartości 80 kA, 100 kA lub 120 kA. Mogą pracować w trzech zakresach napięcia roboczego: 400, 500 lub 690 V. Są produkowane na prąd znamionowy od 0,5 do 125 A. Bezpieczniki serii CH mają charakterystykę gG do zabezpieczenia kabli i przewodów lub aM do zabezpieczenia silników. Do bezpieczników cylindrycznych firma Hager oferuje podstawy bezpiecznikowe LS oraz rozłączniki typu L38 (do bezp. CH-10 10 x 38 mm) wykonane jako 1-, 2-, 3- lub 3+N biegunowe. Podstawy bezpiecznikowe L31 1-biegunowe zawierają lampkę kontrolną, która w sposób jednoznaczny sygnalizuje przepalenie bezpiecznika, co ułatwia pracę monterom i skraca czas lokalizacji uszkodzonego bezpiecznika.

 

Bezpieczniki typu D, gniazda i główki
Bezpieczniki typu DII i DIII to chyba najbardziej popularne na rynku bezpieczniki, stosowane od lat w instalacjach domowych, montowane w gniazdach porcelanowych na tablicach izolacyjnych. Obecnie, w dobie miniaturyzacji, coraz większe uznanie zdobywa system D0. Bezpieczniki są produkowane na prądy znamionowe od 2 do 100 A o charakterystyce gG. Podzielono je na trzy grupy:
- D01 – 2; 4; 6; 10 i 16 A
- D02 – 20; 25; 32; 35; 40; 50 i 63 A
- D03 – 80 i 100 A Bezpieczniki wielkości DII i DIII są oferowane o trzech charakterystykach:
- gG – zwłoczne (do kabli i przewodów)
- F – szybkie
- FF – superszybkie (energoelektronika)

 

Ofertę uzupełniają bezpieczniki o wymiarach:
- 13 x 50 mm – 2 – 25 A (NDZ)
- 34 x 56 mm – 80 i 100 A (DIV)
- 47 x 56 mm – 125; 160 i 200 A (DV)
- 13 x 36 mm – 10; 16 i 25 A (DL)

 

Uzupełnieniem dla tej grupy bezpieczników są gniazda bezpiecznikowe do montażu na szynie TS35 lub płycie montażowej na napięcie znamionowe 500, 750 lub 1000 V. W celu dopasowania gniazda bezpiecznikowego do odpowiedniej wielkości bezpiecznika należy stosować wstawki kalibrujące wkręcane.

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem