Od redakcji 7-8/2022

okladka Eeltroin 7 2022 iintSzanowni Państwo,

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii jest wysokie nie tylko ze względu na postawione przez Komisję Europejską cele klimatyczne, lecz także – a może przede wszystkim – ze względu na potrzebę przynajmniej częściowego uniezależnienia się energetycznie naszego kraju. Potrzebę tę drastycznie uwypukliła wojna w Ukrainie i europejskie sankcje nałożone na rosyjskiego agresora. Zgodnie z wiążącym dla Polski unijnym celem redukcji emisji o 55% w 2030 r. nasz kraj będzie zobligowany pozyskiwać ponad 18 GW mocy z elektrowni wiatrowych na lądzie.

Więcej…

SEP: przedłużenie terminu ważności świadectw kwalifikacyjnych

unnamedW nawiązaniu do licznych zapytań kierowanych do komisji kwalifikacyjnych Stowarzyszenie Elektryków Polskich zwróciło się w ostatnich dwóch tygodniach do Urzędu Regulacji Energetyki z prośbą o umożliwienie przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych, na szczególnych zasadach z uwzględnieniem mobilnej formy.

„Nasz projekt w kontekście ograniczeń wynikających z ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, a także ogłoszonym w dniu 20 marca 2020 r. Rozporządzeniem Ministra Zdrowia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii wydawał się bardzo dobrym rozwiązaniem. Stowarzyszenie, a także większość lokalnych struktur organizacyjnych, w których powołane są komisje kwalifikacyjne było przygotowane do przeprowadzenia zdalnej formy egzaminu.

Mimo prowadzenia rozmów, w tym kierunku, w dniu 21 marca 2020 r. w ramach tzw. tarczy antykryzysowej, zaproponowano inne rozwiązanie legislacyjne polegające na przedłużeniu terminu ważności świadectw kwalifikacyjnych, które utraciły lub utracą ważność w okresie od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 30 czerwca 2020 r. W projekcie ustawy zaproponowano, że termin ważności tych świadectw wydłuża się do dnia 31 grudnia 2020 r. Natomiast świadectwa kwalifikacyjne wydane w okresie, o którym powyżej i wcześniej, zachowują ważność zgodnie z dotychczasowymi przepisami.

Wobec powyższego, należy wstrzymać się z udzieleniem wiążącej odpowiedzi o możliwość uzyskania potwierdzeń kwalifikacji do czasu uchwalenia ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych. Prawdopodobny termin jej uchwalenia przez Sejm RP to najbliższy piątek, to jest 27 marca 2020 r. Jej wejście w życie po procedurze w Senacie i podpisie Prezydenta RP zostanie odnotowane na naszej stronie internetowej, z podaniem finalnej wersji przepisu oraz wskazówkami postępowania dla komisji kwalifikacyjnych działających przy SEP.

Niestety, niedogodności związane ze stanem epidemii COVID-19 dotykają wszystkie środowiska, nie omijając również Elektryków Polskich”.

Piotr Szymczak – prezes SEP

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem