Od redakcji 9/2021

Szanowni Państwo,

9Unia Europejska planuje, aby do 2050 r. cała wspólnota stała się neutralna dla klimatu. Eksperci szacują, że transformacja energetyczna Polski wymaga inwestycji na kwotę ponad 1,5 bln zł. Zmiany związane z Zielonym Ładem dotkną niemal każdą dziedzinę gospodarki i będą wiązać się nie tylko z transformacją energetyczną, lecz także daleko idącą elektryfikacją i cyfryzacją przemysłu. W unijnym planie działania do 2050 r. przewidziano, że wskaźnik elektryfikacji w ramach wspólnoty europejskiej powinien się co najmniej podwoić. Inteligentna elektryfikacja może prowadzić do wielomiliardowych korzyści i wygenerowania nawet 2 mln nowych miejsc pracy w Europie.

Więcej…

Wyniki finansowe Grodno S.A. za I półrocze roku obrotowego 2016/2017

Umocnienie pozycji w branży, wyniki pod wpływem rynku i kosztów rozwoju, największa w historii spółki akwizycja i inwestycja w zaplecze magazynowo-logistyczne.

20161124Grodno

I półrocze br. obrotowego umocniło pozycję Grodna na rynku w kraju. Pomimo spadków w branży, w 2016/2017 r. zanotowaliśmy wzrost przychodów o 7,1% rdr do poziomu 158,2 mln zł. Osiągnięty wynik potwierdza naszą silną pozycję i plasuje Grodno w czołówce spółek z branży elektrotechnicznej w kraju – komentuje Andrzej Jurczak, Prezes spółki Grodno S.A.

WZROST PRZYCHODÓW DZIĘKI NOWYM ODDZIAŁOM I ZWIĘKSZANIU ASORTYMENTU DLA KLIENTÓW
W II kw. roku obrotowego 2016/2017 przychody Grodna wzrosły o 5,3% do poziomu 85,27 mln zł w porównaniu z 80,98 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Narastająco w I półroczu br. obrotowego przychody spółki wyniosły 158,2 mln zł, tj. 7,1% wzrostu rdr. Wzrost przychodów to pochodna wzrostu sprzedaży w związku z rozwojem sieci oddziałów oraz zwiększaniem asortymentu dostępnego dla klientów.

ZYSKI POD WPŁYWEM SPOWOLNIENIA W BRANŻY I KOSZTÓW ROZWOJU
EBITDA spółki w II kw. roku obrotowego 2016/2017 wyniosła 2,42 mln zł i była niższa o 0,9%, od wyniku osiągniętego w II kw. roku obrotowego 2015/2016. Narastająco EBITDA Grodna wyniosła 4,03 mln zł, tj. spadek o 8,4% w porównaniu z 4,4 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. W II kw. br. obrotowego EBIT Grodna ukształtował się na poziomie 1,6 mln zł, co oznacza spadek o 6,7% rdr. W I półroczu roku obrotowego 2016/2017 firma zanotowała wynik EBIT na poziomie 2,35 mln zł, tj. 9,2% spadku wobec 2,6 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku obrotowego. Zysk netto w II kw. br. obrotowego wyniósł 1,1 mln zł i był niższy o 7,3% rdr. Narastająco w I półroczu br. obrotowego zysk netto spadł o 12,6% rdr do poziomu 1,5 mln zł. Spadek zysków jest skutkiem spowolnienia na rynku i kosztów rozwoju sieci sprzedaży.

PRZEŁOMOWA AKWIZYCJA – UMOCNIENIE POZYCJI W WOJEWÓDZTWIE MAZOWIECKIM
W październiku br. Grodno podpisało przedwstępną umowę zakupu 100% udziałów Bargo Sp. z o.o. Jest to największa w historii spółki akwizycja, w wyniku której firma przejmie 9 punktów sprzedaży. Już dziś sieć sprzedaży Grodna jest jedną z najbardziej rozwiniętych w Polsce – obejmuje 57 punktów (53 punkty własne i 4 franczyzowe) zlokalizowane w kluczowych miastach na terenie kraju m.in.: w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Gliwicach, Poznaniu i Wrocławiu. Przejęcie nowej spółki pozwoli wzmocnić pozycję w województwie mazowieckim. Całkowita wartość transakcji wyniesienie nie mniej niż 12,5 mln zł i nie więcej niż 14 mln zł.

Przejęcie firmy Bargo to kolejny krok w realizacji strategii rozwoju, która zakłada zwiększanie zasięgu działalności poprzez rozbudowę punktów sprzedaży na terenie kraju. Po transakcji będziemy mieli 66 oddziałów w Polsce – podsumował akwizycję prezes Jurczak.

INWESTYCJE W ZAPLECZE MAGAZYNOWO-LOGISTYCZNE W PARZE Z ROZWOJEM SPÓŁKI
Obecnie trwają końcowe prace nad rozbudową hali magazynowej Grodna w Małopolu. Inwestycja pozwoli zabezpieczyć potrzeby magazynowo-logistyczne powiększającej się firmy. Centrum zostanie oddane do użytku w III kw. roku obrotowego 2016/2017. Całkowity koszt inwestycji to 5,1 mln zł. Spółka będzie sukcesywnie rozbudowywać zaplecze logistyczne, dostosowując je do bieżących potrzeb sprzedażowych.

Powiększenie magazynu w Małopolu jest niezbędne do dalszego rozwoju. Rozbudowa zaplecza magazynowego to krok, który ma usprawnić proces obsługi klientów. W połączeniu z nowoczesnymi rozwiązaniami logistycznymi, pozwoli na dostarczenie zamówionego towaru do klienta w zaledwie 24 godziny – mówi prezes Grodna.

CEL - PIERWSZA TRÓJKA NAJWIĘKSZYCH GRACZY W BRANŻY
Prognoza finansowa Grodna na rok obrotowy 2016/2017 zakłada wzrost przychodów ze sprzedaży w roku obrotowym 2016/2017 o 10% rdr do poziomu 344 mln zł oraz utrzymanie zysków na dotychczasowym poziomie tj. 9,1 mln zł, na które wpływ będą miały koszty operacyjne związane z rozwojem. Pomimo niekorzystnych tendencji makroekonomicznych oraz w związku z faktem, iż III kwartał roku obrotowego Spółki jest kluczowym okresem dla działalności i wyników Spółki, na dzień publikacji niniejszego raportu Spółka podtrzymuje powyższe prognozy.

Obecnie znajdujemy się w pierwszej dziesiątce największych firm w branży. Oferujemy ponad 120 tys. towarów krajowych i międzynarodowych producentów oraz produkty pod marką własną Luno. Jesteśmy pionierem instalacji fotowoltaicznych w kraju. W perspektywie 2-3 lat chcemy być w pierwszej trójce największych dystrybutorów elektrotechnicznych w kraju – dodał prezes Jurczak.

 

GRODNO S.A.

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem