Od redakcji 11/2024

Okladka EI 11 2024Szanowni Państwo,

Termografia to pasywna metoda obrazowania polegająca na zamianie obrazu w podczerwieni na obraz radiometryczny, umożliwiająca odczytanie temperatur. Kamera termowizyjna jest narzędziem, dzięki któremu można ustalić, kiedy i gdzie należy podjąć prace obsługowo-naprawcze w instalacjach elektrycznych i mechanicznych, ze względu na to, że awaria zazwyczaj jest poprzedzona przez wzrost temperatury.

Więcej…

Od redakcji 10/2024

Okladka EI 10 2024Szanowni Państwo,

W dniach 17–19 września br. po raz 37 odbyły się Targi ENERGETAB. Był to czas, w którym wiele miejscowości na południu Polski zmagało się z klęską powodzi, kilkaset brygad pracowników TAURON Dystrybucja walczyło, aby uchronić od zniszczeń infrastrukturę energetyczną na zalewanych terenach oraz jak najszybciej przywrócić dostawy energii elektrycznej.

Szczęśliwie położone u stóp Dębowca i Szyndzielni tereny ekspozycyjne cieszyły się dobrą pogodą i odwiedzający targi mogli się zapoznać z technologiami, które także w takich nadzwyczajnych sytuacjach są niezwykle przydatne. W imprezie wzięło udział 474 wystawców z 17 krajów Europy i Azji, którzy zaprezentowali pełną gamę najnowszych urządzeń, aparatów, pojazdów i technologii zarówno dla energetyki zawodowej i przemysłowej, jak i drobnego prosumenta. Z roku na rok szybko wzrasta na targach gama urządzeń i technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii i elektromobilnością. Znacząca była w tym roku liczba oferentów różnej wielkości bateryjnych magazynów energii, nierzadko oferowanych łącznie z punktami ładowania samochodów elektrycznych czy uzupełniającym zasilaniem z OZE. Podczas inauguracji Targów wręczono wyróżnienia w konkursie targowym na wyróżniające się produkty, przyznane przez Komisję Konkursową. Odsyłam do relacji z tego najważniejszego w naszym kraju wydarzenia dla branży elektroenergetycznej.

Przydomowe elektrownie wiatrowe zyskują coraz większe zainteresowanie, w szczególności wśród właścicieli domów zorientowanych na maksymalne oszczędności i przyjazność dla środowiska. Dzięki swym właściwościom elektrownia wiatrowa jest uznawana za idealne uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomił program „Moja Elektrownia Wiatrowa”, którego celem jest rozwój energetyki prosumenckiej w obszarze minielektrowni wiatrowych. Wsparcie zakupu i montażu przydomowej siłowni wiatrowej (opcjonalnie z magazynem energii) ma się przyczynić do wzrostu udziału OZE w finalnym zużyciu energii oraz autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej przez jej magazynowanie. W artykule o przydomowych elektrowniach wiatrowych przedstawiono uwarunkowania prawne, techniczne i ekonomiczne, które należy uwzględnić na etapie projektowania przydomowej elektrowni wiatrowej, aby produkcja energii elektrycznej była efektywna.

Według najnowszego raportu „Global E-waste Monitor 2024” w 2022 r. na całym świecie wytworzono 62 miliardów kilogramów elektrośmieci. To jakby ustawić wzdłuż równika Ziemi 1,55 mln ciężarówek wypełnionych elektroodpadami. Według prognoz do 2030 r. ilość e-odpadów wzrośnie aż do 82 miliardów kilogramów. Elektrośmieci to wszystkie zepsute, niepotrzebne, zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne, które działały kiedyś na prąd bądź na baterie, w tym te najczęściej chomikowane: telefony komórkowe, pendrive’y, czytniki kart, ładowarki, zasilacze, słuchawki, konsole do gier i inne drobne sprzęty, które są gromadzone poza zasięgiem naszego wzroku. Aby pomóc w rozwiązaniu tego globalnego problemu, co roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. Wydarzenie to ma na celu podniesienie świadomości konsumentów w zakresie prawidłowego postępowania z elektroodpadami.

Fotowoltaiczne magazyny energii mogą być wykorzystywane w zależności od potrzeb z uwzględnieniem trzech podstawowych scenariuszy. W artykule poświęconym magazynowaniu energii w instalacjach mieszkaniowych i małych obiektach usługowo-handlowych eksperci z firmy GOODWE przedstawili popularne sposoby magazynowania energii z uwzględnieniem zużycia własnego i czasu użytkowania energii.

Prosumenci oraz potencjalni użytkownicy paneli fotowoltaicznych wciąż mają wiele pytań związanych z fotowoltaiką. Jedno z nich dotyczy tego, czym jest nadwyżka energii z fotowoltaiki. Jest to zjawisko powszechne, które wcale nie musi ograniczać opłacalności inwestycji. Ważne jest odpowiednie zarządzanie nadwyżkami energii z fotowoltaiki. O tym, jakie są możliwości w tym zakresie, traktuje jeden z artykułów w bieżącym wydaniu czasopisma. Miłej lektury.

Tomasz Charążka – redaktor naczelny

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem