Od redakcji 1/2018

Szanowni Państwo,Okladka

pierwszy w tym roku zeszyt Elektroinstalatora zdominowała tematyka oświetleniowa i grzewcza. Nie bez powodu, wszakże sezon zimowy ruszył całą parą. Weszliśmy w okres powszechnego niedoboru światła, niskich temperatur oraz zwiększonego zapotrzebowania na energię. Według Głównego Urzędu Statystycznego Polacy 3/4 swoich wydatków na energię przeznaczają na ogrzewanie, resztę na prąd i podgrzanie wody.

Więcej…

Jasne światło = jasny umysł – realizacja

Oświetlenie klasy jest jednym z najważniejszych czynników środowiskowych wpływających na wyniki uczniów. Wiedzieli o tym architekci odpowiedzialni za projekt rozbudowy szkoły w szwajcarskim Würenlos.

20140811trilux650


Według amerykańskich naukowców, oświetlenie ma przemożny wpływ na postępy uczniów. W tekście opublikowanym przez „Journal of the Illuminating Engineering Society" wykazano, że dzieci przypisane do jaśniejszej klasy osiągają zauważalnie lepsze wyniki. W zakresie czytania ich oceny punktowe są nawet o 26% wyższe niż w wypadku rówieśników uczących się w ciemniejszym otoczeniu. W rozwiązywaniu zadań z matematyki radzą sobie 20% lepiej.

„Korzystny wpływ odpowiedniego oświetlenia na funkcjonowanie ludzi jest nie do przecenienia" – komentuje Maciej Gronert, projektant firmy TRILUX Polska, zajmującej się produkcją opraw LED. – „Dobry, wykorzystujący profesjonalny sprzęt projekt oświetlenia może nie tylko wspomagać koncentrację, ale również pozytywnie oddziaływać na samopoczucie przebywających w pomieszczeniu osób" – dodaje.

Prozdrowotne oddziaływanie oświetlenia znajduje odzwierciedlenie w badaniach. Temat porusza przykładowo przekrojowy raport brytyjskiej Komisji Architektury i Budownictwa. Według podanych w nim danych, w nastawionych na maksymalizację ilości światła budynkach – zarówno szkolnych, jak i biurowych – nieobecności zdarzają się rzadziej. Poziom absencji w takich obiektach jest nawet o 15% niższy. Mając na uwadze korzystny wpływ dobrego oświetlenia na poziom nauczania i frekwencję, architekci odpowiedzialni za projekt rozbudowy budynku szkoły w Würenlos wykorzystali rozwiązania oferowane przez firmę TRILUX.

 

Würenlos – opis realizacji
20140811trilux160Do budynku szkoły w szwajcarskim Würenlos, oddalonym o 30 minut jazdy od Zurichu, uczęszcza niemal 700 uczniów – od przedszkola po liceum. Nowa cześć obiektu składa się z 12 klas, sali eksperymentalnej, 12 pokojów dla grup oraz 5 sal muzycznych połączonych przestronnymi korytarzami.

Jako oświetlenie ogólne wykorzystano modele serii TRILUX Belviso D – płaskie oprawy do nadbudowania z przesłoną mikropryzmatyczną. Oprawy te charakteryzują się rozsyłem światła niepowodującym efektu olśnienia oraz zmniejszoną luminancją dla kąta emisji powyżej 65° w każdym kierunku. Temperatura barwowa układu diodowego TRILUX Belviso to 4000K. Wartość współczynnika oddawania barw Ra jest większa od 80. Wydajność świetlna oprawy wynosi 109 lm/W. Godną uwagi z estetycznego punktu widzenia właściwością Belviso jest natomiast obramowanie świetlne, okalające sufit wokół oprawy przyjemnym blaskiem. W ciągach komunikacyjnych – korytarzach i klatkach schodowych zastosowano kwadratowy wariant Belviso. W salach dydaktycznych zdecydowano się na prostokątne modele.

W klasach wykorzystano również filigranowe oprawy do wbudowania serii TRILUX Solvan C z układem optycznym Wallwasher RAX i srebrną powłoką. Zapewniają one asymetryczny, równomierny rozsył światła. Użyto ich do doświetlenia tablic – elementu sal lekcyjnych wymagającego według norm największego natężenia światła. Oprawy zostały zainstalowane w wycinanych otworach sufitowych o wymiarach 1484x89 mm przy użyciu sprężyn szybkiego montażu.

(TRILUX)

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem