Od redakcji 8/2018

EL 8 2018 INTERNETDrodzy Czytelnicy,

do Waszych rąk oddajemy ostatni w tym roku numer „Elektroinstalatora”. Dziękujemy za zainteresowanie czasopismem i jednocześnie zapraszamy do pozostania z nami w przyszłym roku. W 2019 roku zwiększamy liczbę „Elektroinstalatora" do 10 numerów!

W sezonie zimowym do ochrony gruntu oraz dachu przed śniegiem i lodem przydają się systemy przeciwoblodzeniowe zbudowane na bazie stałooporowych lub samoregulujących przewodów grzejnych.

Więcej…

Złącza fotowoltaiczne MC4 firmy Multi-Contact

Prace nad nową ustawą o odnawialnych źródłach energii (OZE) oraz nadzieje z nią związane sprawiają, że złącza do instalacji fotowoltaicznych cieszą się dużym zainteresowaniem. Pionierem w tej dziedzinie i twórcą dwóch światowych standardów złączy znanych jako MC3 i MC4 (gdzie cyfry 3 i 4 oznaczają średnicę kontaktu wtyk/gniazdo) jest firma Multi-Contact ze Szwajcarii.

 

2013-07-64-1

Rys. 1. Multi-lams – sprężyste elementy kontaktowe

 

Firma Multi-Contact, która w zeszłym roku obchodziła 50-lecie istnienia, zajmuje znaczącą pozycję wśród producentów złączy wykorzystywanych w wielu dziedzinach techniki dzięki specjalnym elementom sprężystym o nazwie Multi-lams (rys. 1), które zapewniają minimalną rezystancję kontaktu w planowanym czasie działania. W przypadku złączy przemysłowych Multi-lams umożliwiają przesył prądu o dużych wartościach (nawet 80 kA) z możliwością wykonania wielu cykli połączeniowych (rys. 2).

 

2013-07-64-2

Rys. 2. Multi-lams w złączach przemysłowych

 

W przypadku złączy PV (rys. 3) liczba cykli ma być niewielka, ale wymaga się, aby złącza zapewniły przepływ energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele PV do przetwarzających ją falowników z minimalnymi stratami w długim okresie działania (powyżej 20 lat) i w trudnych warunkach zewnętrznych.

 

2013-07-64-3

Rys. 3. Złącza serii MC4

 

Minimalne straty energii w postaci grzania to w konsekwencji dobry stan instalacji PV w ciągu długiego czasu, brak zagrożenia pożarem, mniejsza konieczność napraw, większy zysk.

Powyższe wymagania spełniają złącza fotowoltaiczne oraz niskooporowe przewody solarne Multi-Contact. Firma gwarantuje rezystancję kontaktu w chwili połączenia oraz po ok. 20 latach na poziomie nie przekraczającym 0,35 mΩ.

Już w fazie projektowania złączy wzięto pod uwagę czas ich działania, wybierając odpowiednie materiały, z jakich będą wykonane. W przypadku elementów kontaktowych zdecydowano się na miedź pokrytą cyną, gdyż na połączeniu Cu-Sn powstaje różnica potencjału równa 260 mV, zapewniając mniejszą szybkość korozji elektrochemicznej w miarę upływu czasu. Dla porównania, kontakty miedziane pokryte srebrem są gorszym rozwiązaniem, gdyż różnica potencjału Cu-Ag wynosi 320 mV.

 

(..)

 

Alicja Miłosz
Semicon Sp. z o. o.

 

Więcej na ten temat przeczytają Państwo w Elektroinstalatorze nr 07-08/2013

 

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem