Od redakcji 8/2018

EL 8 2018 INTERNETDrodzy Czytelnicy,

do Waszych rąk oddajemy ostatni w tym roku numer „Elektroinstalatora”. Dziękujemy za zainteresowanie czasopismem i jednocześnie zapraszamy do pozostania z nami w przyszłym roku. W 2019 roku zwiększamy liczbę „Elektroinstalatora" do 10 numerów!

W sezonie zimowym do ochrony gruntu oraz dachu przed śniegiem i lodem przydają się systemy przeciwoblodzeniowe zbudowane na bazie stałooporowych lub samoregulujących przewodów grzejnych.

Więcej…

Technologie solarne z wykorzystaniem szkła w certyfikacji LEED

20130819Pilkington160Budynki wyposażone w instalacje pozyskujące energię ze źródeł odnawialnych nie tylko zapewniają użytkownikom niższe koszty eksploatacji, ale przede wszystkim są przyjazne dla środowiska naturalnego. Przy projektowaniu tego typu obiektów architekci i inwestorzy coraz częściej sięgają po nowoczesne technologie solarne z wykorzystaniem szkła. Takie rozwiązania przekładają się na wyższą ocenę „zielonych" budynków w systemie certyfikacji LEED.

Rosnące ceny energii i wprowadzane regulacje prawne skłaniają inwestorów i deweloperów do stosowania w budynkach rozwiązań umożliwiających pozyskiwanie energii z alternatywnych źródeł. Coraz większa świadomość ekologiczna powoduje, że obiekty wykorzystujące darmową energię promieniowania słonecznego, wiatru, wody, czy biomasy są doceniane przez użytkowników. Ich atutem są też niższe koszty eksploatacji i wysoki komfort użytkowania.

 

Energia ze źródeł odnawialnych – więcej punktów w certyfikacji LEED
LEED (z ang. Leadership in Energy and Environmental Design) to jeden z najpopularniejszych na świecie systemów certyfikacji służących do obiektywnej oceny budynków przyjaznych środowisku i użytkownikom. Jednym z kryteriów podlegających ocenie w ramach kategorii „Energia i atmosfera" w certyfikacji LEED jest „Energia odnawialna". Asesorzy oceniają efektywność projektu patrząc na poziom wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych i jej procentowy udział w rocznych kosztach zużycia energii dla całego obiektu. Liczba przyznanych punktów zależy od tej proporcji oraz od rodzaju budynku. W przypadku budynków nowo budowanych i poddawanych znaczącej renowacji w kategorii „Energia odnawialna" można uzyskać od 1 (za 1%) do 7 punktów (za 13% i więcej).

 

Szkło w technologiach solarnych
Architekci „zielonych" budynków mają dziś do dyspozycji szereg rozwiązań, które pozwalają pozyskiwać energię ze źródeł odnawialnych. Promieniowanie słoneczne to jedno ze źródeł, które można łatwo i efektywnie wykorzystać. Systemy solarne umieszczone na dachach lub elewacjach przekształcają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną (panele fotowoltaiczne) lub energię cieplną (kolektory słoneczne). Integralnym elementem większości tych urządzeń jest szkło, które pełni funkcje osłonowe, a jednocześnie może zwiększać wydajność urządzeń systemów solarnych.

 

Cienkowarstwowe panele fotowoltaiczne ze szkłem NSG TEC™
20130819Pilkington2 160Rozwiązaniem wykorzystującym energię słoneczną do produkcji prądu elektrycznego są cienkowarstwowe panele fotowoltaiczne. Niezależnie od temperatury, intensywności nasłonecznienia, czy kąta padania promieni słonecznych, generują one stałą moc, która nieznacznie spada podczas zacienienia. Szkłem zoptymalizowanym do użycia w cienkowarstwowych technologiach fotowoltaicznych jest grupa produktów NSG TEC™. Obejmuje ona szyby z przewodzącymi prąd powłokami TCO (z ang. Transparent Conductive Oxide – transparentne tlenki przewodzące). Twarde powłoki nanoszone w procesie produkcji on-line charakteryzują się różnymi poziomami oporności (od 6 Ω/m² do kilku tysięcy Ω/m²). Szkło NSG TEC™ zapewnia wysoką przepuszczalność światła, optymalne właściwości przewodzenia prądu oraz stosunkowo niski poziom zamglenia.

 

Krzemowe panele fotowoltaiczne ze szkłem Pilkington Sunplus™
Panele fotowoltaiczne oparte na krystalicznym krzemie przetwarzają energię słoneczną na prąd elektryczny. Szkło o wysokiej przepuszczalności energii słonecznej zapewnia wydajne działanie paneli, stanowiąc jednocześnie osłonę ogniw fotowoltaicznych przed czynnikami zewnętrznymi. Przykładem szkła przeznaczonego dla modułów fotowoltaicznych jest Pilkington Sunplus™. To wysokoefektywne szkło walcowane o obniżonej zawartości żelaza charakteryzuje się bardzo wysoką przepuszczalnością energii słonecznej. Wzór wytłaczany na szkle w procesie walcowania pozwala zminimalizować poziom odbicia światła słonecznego oraz ułatwia proces laminowania podczas produkcji panelu.

 

Energia słoneczna w światowej architekturze
Przykładem zastosowania nowoczesnych rozwiązań solarnych z wykorzystaniem szkła jest budynek ALM Brand w Kopenhadze – siedziba duńskiej firmy z branży usług finansowych. Wybudowany w 1994 roku obiekt został niedawno poddany gruntownej renowacji. Elementem zintegrowanym z nową fasadą (wykonaną w systemie szklenia strukturalnego Pilkington Planar™) są cienkowarstwowe panele fotowoltaiczne BIPV (ang. Building Integrated Photovoltaics).

Ogniwa fotowoltaiczne zostały tu zalaminowane pomiędzy dwiema taflami szkła (superbezbarwnego szkła Pilkington Optiwhite™ o grubości 4 mm i szkła Pilkington Optifloat™ Clear o grubości 8 mm). 84 panele BIPV o łącznej mocy 41,5 kW wytwarzają energię zaspokajającą 5% całkowitego zapotrzebowania energetycznego budynku. Starannie dobrana, szmaragdowa kolorystyka ogniw, dobrze komponuje się z wykorzystanym na fasadach szkłem przeciwsłonecznym Pilkington Eclipse Advantage™ Blue-Green o niebieskozielonym odcieniu.

Przemyślana koncepcja renowacji kopenhaskiego biurowca zaowocowała zarówno efektywnym wykorzystaniem energii słonecznej, jak i ciekawym efektem wizualnym, nadając budynkowi indywidualny charakter i wpisując go w nurt nowoczesnej architektury „zrównoważonej".

(PILKINGTON POLSKA)

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem