Od redakcji 6/2018

okladkaWedług statystyk Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, przypuszczalnymi przyczynami blisko 4000 pożarów (w tym 2700 w obiektach mieszkalnych) powstających każdego roku w obiektach budowlanych są wady instalacji elektrycznych i elektrycznych urządzeń grzejnych, nieprawidłowa ich eksploatacja oraz elektryczność statyczna.

Więcej…

Technologia PV Sweep pozwala na szybsze przekazanie do eksploatacji oraz optymalizację działania przy częściowym zacienieniu paneli

20130416danfoss160Wykonanie pierwszych pomiarów instalacji fotowoltaicznej podczas jej odbioru wymagało do tej pory sprawdzenia każdego rzędu modułów osobno i zapisywania wyników, co mogło trwać kilka godzin. Wykonanie tego zadania z inwerterami Danfoss TLX Pro zajmuje tylko kilka minut.

Przeprowadzenie pierwszych pomiarów instalacji pozwala na określenie bazowego poziomu produkcji z paneli. Można go później użyć do porównania degradacji parametrów w czasie i sprawdzenia, czy mieszczą się one w założonych normach. Przez zautomatyzowanie w systemach z centralnym inwerterem można ten proces zrównoleglić przykładowo do 100 inwerterów równocześnie mierzących parametry aż do 300 rzędów paneli. Z technologią PV Sweep pomiary odbywają się bez potrzeby udawania się na miejsce instalacji paneli, a ich wyniki są zapisywane i dostępne w sieci.

 

Praca przy częściowym zacienieniu
Na każdą instalację fotowoltaiczną ma wpływ sezonowa zmiana drogi słońca na niebie. Często prowadzi to do zacienienia fragmentów instalacji w różnych porach dnia i roku. Wzrost zastosowania paneli w strefach miejskich i na dachach domów ten proces nasila, gdyż łatwo o zacienienie spowodowane okolicznymi drzewami, liniami napowietrznymi, kominami, latarniami itp.
Po częściowym zacienieniu powstaje wiele lokalnych punktów maksymalnej mocy. Inwertery TLX przeprowadzają przegląd parametrów i pozwalają na ustalenie nowego najlepszego punktu pracy instalacji. Pozwala to zmaksymalizować wydajność instalacji w warunkach częściowego zacienienia.
- „Typowo rekomendujemy przeprowadzanie przeglądu parametrów co 10 do 15 minut. Taki przegląd odbywa się w 100-200 ms – bardzo szybko, powodując mniej niż 1% strat energii w ciągu roku" – wyjaśnia dr. Søren B. Kjær, konsultant R&D w Danfoss Solar Inverters. – "Po tym instalacja zaczyna szybko pracować w optymalnym punkcie MPP".
- „Łatwo jest to zademonstrować na przykładzie – w moim domu jest zainstalowany TLX Pro+ 10k, który ma moc 5 kW na każde wejście. Dom ma komin. Panele z jednego z wejść rano są zacieniane przez komin przez 1,5 godziny dziennie. Bez systemu PV Sweep produkowało to około 0,5 kWh przez te 1,5 h. Z systemem produkcja wynosi 1,4 kWh, co odpowiada wzrostowi o 280%" – podsumowuje.

Źródło: Danfoss Solar Inverters

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem