Od redakcji 6/2018

okladkaWedług statystyk Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, przypuszczalnymi przyczynami blisko 4000 pożarów (w tym 2700 w obiektach mieszkalnych) powstających każdego roku w obiektach budowlanych są wady instalacji elektrycznych i elektrycznych urządzeń grzejnych, nieprawidłowa ich eksploatacja oraz elektryczność statyczna.

Więcej…

Zagrożenia i ochrona instalacji prosumenckich PV

2014-02-49-1W coraz większej liczbie krajów prosumenckie instalacje fotowoltaiczne już obecnie stanowią jedną z dróg pozyskiwania energii elektrycznej na potrzeby małych gospodarstw domowych czy rolniczych. Zwolennicy OZE, w tym PV chcieliby, aby w niedługim czasie tak samo stało się w Polsce.

 

Projekt europejskiej normy dotyczącej instalacji elektrycznych dla takich małych lokalnych systemów prosumenckich (rys. 1) przewiduje możliwość pracy wyspowej, podłączenie na stale do sieci energetycznej lub mix obydwu systemów. Takie rozwiązanie może odnosić się do pojedynczego producenta/ odbiorcy lub do grupy odbiorców. Z punktu widzenia ochrony odgromowej i przepięciowej jest to o tyle ważne, że wyładowanie piorunowe może w tym przypadku spowodować uszkodzenia w systemie prosumenckim w wielu obiektach przyłączonych do wspólnej sieci lokalnej− Smart Electrical Insta llations (SEI).

 

2014-02-48-1

Rys. 1. Przykładowa instalacja prosumencka [1]

 

Najważniejsze pytanie pojawiające się w kontekście ochrony przepięciowej w instalacjach PV dotyczy tego, czy instalacja fotowoltaiczna wymaga w ogóle zastosowania specjalistycznej ochrony przepięciowej. Jak pokazują statystyki niemieckich towarzystw ubezpieczeniowych, wyładowania piorunowe i przepięcia stanowią około 26% wszystkich odnotowanych strat w zakresie instalacji PV.

 

2014-02-48-2

Rys. 2. Statystyka uszkodzeń urządzeń PV − przyczyna szkody według liczby zdarzeń (Mannheimer Versicherung 2010)

 

Problem podatności modułów PV stał się na tyle ważny, że np. Zrzeszenie Ubezpieczycieli w Niemczech zdecydowało się wydać własne zalecenia dotyczące systemów fotowoltaicznych (druk VdS 3145) opisujące wszystkie wymagania ubezpieczyciela względem instalacji PV, w tym też ochronę odgromową i przepięciową.

 

2014-02-48-3

Rys. 3. Moduł PV uszkodzony w wyniku wyładowania piorunowego (przód i tył)

 

Zagrożeniem dla systemów PV mogą być nie tylko bezpośrednie uderzenia piorunów w instalacje elektrowni fotowoltaicznych. Również uderzenia w sąsiedztwie obiektu lub przepływ prądu wyładowczego przez urządzenie piorunochronne może stanowić zagrożenie dla elementów elektronicznych i instalacji przyłączonych do modułów. Jak wykazały przeprowadzone w laboratorium testy, wartość indukowanego prądu udarowego w przewodach instalacji PV może wynosić od kilkuset A do ok. 1 kA.

 

(...)

 

Krzysztof Wincencik

 

Pełna wersja artykułu w EI 02/2014 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl

 

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem