Od redakcji 1/2018

Szanowni Państwo,Okladka

pierwszy w tym roku zeszyt Elektroinstalatora zdominowała tematyka oświetleniowa i grzewcza. Nie bez powodu, wszakże sezon zimowy ruszył całą parą. Weszliśmy w okres powszechnego niedoboru światła, niskich temperatur oraz zwiększonego zapotrzebowania na energię. Według Głównego Urzędu Statystycznego Polacy 3/4 swoich wydatków na energię przeznaczają na ogrzewanie, resztę na prąd i podgrzanie wody.

Więcej…

Rząd pozytywnie ocenił poselski projekt nowelizacji prawa energetycznego

proj pos160Jak podało Ministerstwo Gospodarki, Rada Ministrów 9 kwietnia br. pozytywnie zaopiniowała zapisy zawarte w poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (tzw. małym trójpaku).

Projekt ten wdraża przepisy UE:

  • Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/72/WE dotyczącej wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej,
  • Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/73/WE dotyczącej wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego,
  • Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych.

Wdrożenie tych przepisów powinno pozwolić na uniknięcie przez Polskę kar, które może nałożyć Trybunał Sprawiedliwości UE w związku z niewdrożeniem w terminie odpowiednich zapisów. Przyjęcie tego projektu oznacza także możliwe opóźnienie prac nad Ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii.
Warto także zaznaczyć, że rząd zamierza utrzymać wsparcie dla współspalania na niezmienionym poziomie do 2017 r. Współspalanie jest w dużej mierze odpowiedzialne za załamanie rynku zielonych certyfikatów.

Projekt poselski ustawy można znaleźć tutaj (źródło).

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem