Od redakcji 1/2018

Szanowni Państwo,Okladka

pierwszy w tym roku zeszyt Elektroinstalatora zdominowała tematyka oświetleniowa i grzewcza. Nie bez powodu, wszakże sezon zimowy ruszył całą parą. Weszliśmy w okres powszechnego niedoboru światła, niskich temperatur oraz zwiększonego zapotrzebowania na energię. Według Głównego Urzędu Statystycznego Polacy 3/4 swoich wydatków na energię przeznaczają na ogrzewanie, resztę na prąd i podgrzanie wody.

Więcej…

Nowości w projekcie ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii

19 marca br. odbyła się w Warszawie konferencja "Fotowoltaika i kolektory słoneczne w małych i mikroinstalacjach w Polsce i w Niemczech". Podczas niej Janusz Pilitowski – dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Gospodarki – przedstawił kilka nowych rozwiązań, które znajdą się w opracowywanym projekcie ustawy o OZE.20130320ahk pilitowski160

Jedną z ważnych zmian jest dodanie ograniczenia możliwości przyłączenia nowej wolno stojącej instalacji fotowoltaicznej. Podmiot może ubiegać się o przyłączenie nowej instalacji wolno stojącej jeżeli odległość nowo przyłączanej instalacji od już istniejącej wolno stojącej instalacji fotowoltaicznej wynosi „co najmniej 2000 metrów, a od przyłączenia poprzedniej instalacji upłynęło nie mniej niż 24 miesiące". Zmiana ta ogranicza możliwość podzielenia dużej instalacji fotowoltaicznej na kilka mniejszych, by uzyskać wyższe dofinansowanie.
Inną zmianą jest zamiar częstszego aktualizowania współczynników taryfy feed-in – planuje się aktualizację 2 razy w roku.
Wprowadzono także ograniczenie wielkości wspieranej instalacji fotowoltaicznej do łącznie 2 MW mocy przyłączonej w danym punkcie przyłączeniowym. Instalacje większe będą pozbawione wsparcia.

Dokonano także ograniczenia wsparcia dla instalacji fotowoltaicznych, gdy łączna moc zainstalowana, „wynikająca z udzielonych koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej oraz z dokonanych wpisów do rejestru wytwórców w małej instalacji, przekroczy 500 MW". Po tym przekroczeniu współczynniki korekcyjne wyniosą 75% wartości określonych przepisami. Analogicznie po przekroczeniu 800 MW, współczynniki zostaną zredukowane do 50%. Warto zaznaczyć, że mikroinstalacje nie są wpisywane do rejestru, a więc nie są tym zapisem ograniczane.
Janusz Pilitowski przewiduje termin wprowadzenie ustawy na 1 stycznia 2014 r., a trójpak energetyczny, którego częścią jest ustawa o OZE, powinien trafić do sejmu w przeciągu kilku tygodni. Warto zaznaczyć, że wejście ustawy w życie nie oznacza uruchomienia systemu wsparcia, gdyż jako pomoc publiczna musi zostać zatwierdzony przez Komisję Europejską, co może zając co najmniej dodatkowe 3 miesiące.

Rafał Frącz
Redakcja Ei

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem