Od redakcji 1/2018

Szanowni Państwo,Okladka

pierwszy w tym roku zeszyt Elektroinstalatora zdominowała tematyka oświetleniowa i grzewcza. Nie bez powodu, wszakże sezon zimowy ruszył całą parą. Weszliśmy w okres powszechnego niedoboru światła, niskich temperatur oraz zwiększonego zapotrzebowania na energię. Według Głównego Urzędu Statystycznego Polacy 3/4 swoich wydatków na energię przeznaczają na ogrzewanie, resztę na prąd i podgrzanie wody.

Więcej…

Co wskazuje Barometr Fotowoltaiczny?

Europa ostro przyhamowała inwestycje PV, ale nadal wyraźnie przewodzi. Takie wnioski wypływają z Photovoltaic Barometer EurObserv'ER 2013, najnowszej edycji publikowanego corocznie w kwietniu raportu nt. rozwoju fotowoltaiki w Unii Europejskiej (UE), z odniesieniami ogólnoświatowymi.

Na wstępie w dokumencie zasygnalizowano, że po euforii roku 2011 rynek PV w Unii Europejskiej zwolnił wyraźnie w 2012 r. Nastąpiło ostre, bo o ok. 25% spowolnienie tempa instalowania nowych mocy PV w UE. Moc zinstalowana w krajch wspólnoty w 2012 r. wyniosła ok. 16 GWP, w porównaniu z 22 GWP w 2011 r. Tym nie mniej skumulowana moc zainstalowana w unijnej elektroenergetyce PV osiągnęła z końcem ub.r. ponad 68,6 GWP, a więc mimo spowolnienia stanowiła jeszcze blisko 70% potencjału światowego. W przeliczeniu na jednego obywatela przypadała moc zainstalowana 136,3 WP.

W czołówce mocy nowo zainstalowanych urządzeń w Europie były Niemcy z wynikiem 7,60 GWP oraz Włochy, które uzyskały 3,57 GWP. W tych dwóch krajach powstało łącznie ponad dwie trzecie wszystkich nowych mocy wytwórczych PV dodanych w 2012 r.
Przodujące w elektroenergetyce PV na naszym kontynencie kraje, z uwzględnieniem liczby mieszkańców, to: Niemcy (399,5 WP/mieszkańca), Włochy (269,0 WP/mieszkańca) i Belgia (240,0 WP/mieszkańca). Także Czechy, Grecja, Bułgaria i Słowenia mają stosunkowo duży wskaźnik mocy zainstalowanej na jednego mieszkańca – powyżej 100,0 WP. Dla Polski statystki podają na razie śladową wartość 0,1 WP/mieszkańca, co plasuje nasz kraj na 27. – ostatnim miejscu w Unii Europejskiej.
Producja energii elektrycznej przez sektor PV w roku ubiegłym w UE wyniosła 68,1 TWh (w 2011 r. było to 44,8 TWh). Tak więc przyrost wydajności europejskiej elektroenergetyki rok do roku wyniósł 50,1%, a w odniesieniu do 2010 r. był wręcz trzykrotny. Energetyka PV pozwala obecnie zaspokoić ponad 2% zużycia energii elektrycznej w UE.

20130523barometr
(Ei)

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem