Od redakcji 2/2019

okladkaSzanowni Państwo,

Międzynarodowe prognozy dotyczące globalnego rynku oświetleniowego wskazują, że jego wartość w 2020 r. osiągnie poziom ok. 100 mld euro. Głównymi motorami wzrostu popytu będą przede wszystkim wzrost populacji, postępująca urbanizacja oraz zmiany klimatyczne pobudzające ideę efektywności energetycznej i poszanowania środowiska naturalnego.

Więcej…

Co każdy inwestor wiedzieć powinien o fotowoltaice?

Zastosowanie instalacji fotowoltaicznej pozwala znacząco ograniczyć koszty eksploatacji budynku. Konwersja energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną umożliwia wieloletni dostęp do bezpłatnej energii. – To minimum wiedzy o inwestycji w instalację PV, jaką mają właściwie wszyscy potencjalni inwestorzy. Co jeszcze warto im uświadomić?

Ostatni artykuł z cyklu poświęconego ogniwom fotowoltaicznym przede wszystkim będzie dotyczył wymogów związanych z przyłączeniem instalacji do sieci.

Jak wspominaliśmy w poprzednich artykułach instalacje fotowoltaiczne można podzielić na dwa najczęściej spotykane układy:

  • typu off-grid, w których instalacja fotowoltaiczna pracuje tylko na potrzeby własne i nie ma możliwości oddania wyprodukowanej nadwyżki energii do sieci elektroenergetycznej. W tym przypadku należy więc tak dobrać instalację, aby nie generowała ona więcej energii niż inwestor jest w stanie skonsumować lub zmagazynować w akumulatorach;
  • typu on-grid, które wymagają synchronizacji wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną energii z siecią elektroenergetyczną. Niezbędne jest zatem skontaktowanie się z dystrybutorem energii na danym obszarze celem uzyskania prawa do przyłączenia mikroinstalacji.

 

Obowiązkowa umowa z dystrybutorem
Z uwagi na niższe nakłady inwestycyjne na instalację typu on-grid jest ona częściej wybierana przez inwestorów, choć wymaga od nich podpisania z dystrybutorem odpowiedniej umowy regulującej dystrybucję i sprzedaż energii elektrycznej. Najważniejsze wymogi związane z zawarciem takiej umowy przedstawimy na podstawie wytycznych stawianych przez Tauron Dystrybucja S.A.

Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne umożliwia odbiorcy końcowemu, który planuje inwestycję w mikroinstalację fotowoltaiczną (moc zainstalowana do 40 kWp), podłączenie do sieci elektroenergetycznej i sprzedaż energii bez konieczności uzyskania koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej.

Brak konieczności uzyskania koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej dotyczy tylko przypadku, w którym moc zainstalowanej instalacji nie przekracza mocy przyłączeniowej dla budynku określonej w umowie z dostawcą energii elektrycznej, a inwestor nie prowadzi działalności gospodarczej.

Wykonaną instalację należy zgłosić do lokalnego dystrybutora energii, w opisywanym przypadku Tauron Dystrubucja S.A., na 30 dni przed planowanym jej uruchomieniem. W tym celu należy dostarczyć do punktu obsługi klienta u dystrybutora wypełniony formularz zgłoszeniowy przyłączenia mikroinstalacji (wzór wniosku zwykle można pobrać ze strony dystrybutora, np. http://tauron-dystrybucja.pl/r/res/przylaczenie/wnioski/ZM.pdf).

W zgłoszeniu należy podać przede wszystkim:

  • dane identyfikacyjne odbiorcy końcowego instalacji,
  • dane identyfikacyjne obiektu, w którym zainstalowano mikroinstalację,
  • dane techniczne instalacji, w tym deklaracje zgodności w zakresie spełnienia przez mikroźródło aktualnych norm dla instalacji niskiego napięcia oraz kompatybilności elektromagnetycznej dostarczone przez producenta urządzeń oraz schemat ideowy podłączenia mikroźródła do instalacji odbiorczej wykonany przez instalatora.

 

(...)

 

Jakub Pawłowicz,
Akademia Viessmann

Pełna wersja artykułu w EI 9/2014 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem