Od redakcji 8/2018

EL 8 2018 INTERNETDrodzy Czytelnicy,

do Waszych rąk oddajemy ostatni w tym roku numer „Elektroinstalatora”. Dziękujemy za zainteresowanie czasopismem i jednocześnie zapraszamy do pozostania z nami w przyszłym roku. W 2019 roku zwiększamy liczbę „Elektroinstalatora" do 10 numerów!

W sezonie zimowym do ochrony gruntu oraz dachu przed śniegiem i lodem przydają się systemy przeciwoblodzeniowe zbudowane na bazie stałooporowych lub samoregulujących przewodów grzejnych.

Więcej…

Udział energii słonecznej w produkcji energii elektrycznej z OZE w Polsce w 2012 r.

Urząd Regulacji Energetyki opublikował w czerwcu br. dane dotyczące produkcji energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii (OZE) w roku 2012. W komunikacie przedstawiono informację o ilości wytworzonej energii elektrycznej z podziałem na rodzaje źródeł.

 

Zgodnie z art. 9e ust. 1 ustawy Prawo energetyczne potwierdzeniem wytworzenia energii elektrycznej w odnawialnym źródle energii jest świadectwo pochodzenia tej energii, zwane dalej świadectwem pochodzenia. Dopiero z chwilą jego wydania energia elektryczna zostaje zaliczona do wytworzonej w OZE. Dlatego zestawione dane liczbowe wynikają z bilansu wydanych przez prezesa URE świadectw pochodzenia według stanu na 30 maja 2013 r.

 

2013-07-68-1

 

Pierwsze miejsce pod względem ilości przypada na współspalanie. Tymczasem jak twierdzą naukowcy, w Polsce niewłaściwie wykorzystuje się biomasę, używając jej w procesie współspalania w blokach węglowych. Powinna ona służyć głównie do wytwarzania ciepła w lokalnych ciepłowniach. Wielcy producenci energii elektrycznej dodawali chętnie biomasę do węgla (nawet sprowadzając ją z dalekich krajów) w okresie wysokich cen świadectw pochodzenia energii, czyli tzw. zielonych certyfikatów. Pojawiają się natomiast głosy, że technologia współspalania biomasy jest wręcz szkodliwa i niebezpieczna w blokach węglowych, wywołując przyspieszoną korozję i grożąc samozapłonem. Na szczęście wygląda na to, że współspalanie przestanie być stosowane na większą skalę, ponieważ w bieżącym roku rynkowa cena certyfikatów jest bardzo niska i ich sprzedaż nie rekompensuje producentowi energii w technologii współspalania kosztów zakupu droższej od węgla biomasy. W związku z tym opłaca się ograniczyć stosowanie biomasy i płacić opłatę zastępczą. Monitorujące sytuację Ministerstwo Gospodarki pracuje nad rozwiązaniami, które mogłyby ograniczyć dostępność „zielonych certyfikatów” dla dużych elektrowni wykorzystujących proces współspalania. Pomij ając współspalanie najwięcej energii wyprodukowano w elektrowniach wiatrowych, ponad dwukrotnie więcej niż w wodnych. Na szarym końcu jest wytwarzanie energii elektrycznej w panelach fotowoltaicznych. Technologia ta ma jednak przed sobą przyszłość pod warunkiem odpowiedniego jej potraktowania w ustawie o OZE. Projekt tej ustawy ciągle nie może doczekać się uchwalenia ze względu na zjawisko „przeciągania liny” pomiędzy lobbystami promującymi swoje technologie w OZE. Jak należy przypuszczać, jest to podstawową przyczyną kilkuletnich opóźnień w jej wdrożeniu w życie.

 

mgr inż. Janusz Strzyżewski

 

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem