elektroinstalator.com.pl

Znaleziono 5 pozycji/ę"OZE"

Wyników 1 - 5 z 5

System energetyczny przyszłości – bezpieczeństwo energetyczne dzięki OZE

Kategoria: Odnawialne źródła energii
Utworzone: poniedziałek, 14, grudzień 2015 13:55

21W systemach energetycznych przyszłości dominującą rolę będą odgrywać odnawialne źródła energii. Trudno nie zgodzić się z tą tezą, obserwując chociażby dążenia krajów skandynawskich do osiągnięcia całkowitej niezależności od paliw kopalnych.

Bez względu na położenie geograficzne zagadnienie bezpieczeństwa energetycznego jest kluczowym dla każdego państwa, a odnawialne źródła energii mogą być szansą na ograniczenie ilości paliw kopalnych importowanych zza granicy. Transformacje systemów energetycznych w kierunku OZE świadczą o tym, że szansę tę dostrzegły już kraje wysoko rozwinięte. Wszystko wskazuje na to, że stoimy na progu kolejnej rewolucji energetycznej. Rewolucji, która wymaga zupełnie nowego, całościowego podejścia do energetyki.

W systemach energetycznych przyszłości zagadnienia produkcji energii elektrycznej, ciepła i chłodu będą ze sobą bardzo silnie związane. Nieodzowne ich elementy to także efektywność energetyczna, magazynowanie energii czy inteligentne sieci przesyłowe. Wszystko musi tworzyć jeden, w pełni przemyślany organizm, w którym decydującą rolę odgrywać będą nowoczesne technologie.

Tegoroczny sukces RENEXPO® Poland stał się faktem

Kategoria: Z życia i pogranicza branży
Utworzone: piątek, 30, październik 2015 13:58

41Pełnym sukcesem zakończyła się pod koniec września br. w Warszawie piąta edycja jednego z najważniejszych wydarzeń w branży energii odnawialnej i efektywności energetycznej - trzydniowych targów RENEXPO® Poland. Międzynarodowi wystawcy, innowacyjne technologie, profesjonalne konferencje i fora branżowe przyciągnęły tysiące zwiedzających, zainteresowanych wytwarzaniem i użytkowaniem energii pochodzącej z OZE.

Na ekspozycjach targowych podczas RENEXPO® Poland 2015 swoją ofertę zaprezentowało 110 wystawców nie tylko z Polski, ale także m.in. z Niemiec, Czech, Litwy, Austrii, Holandii, Chin oraz Włoch. Jak mówią organizatorzy targów:
− „Jesteśmy dumni, że udało nam się zgromadzić ponad stu wystawców. Cieszy nas duży udział wystawców zagranicznych, co świadczy o tym, że polski rynek jest dla nich interesujący. Równie mocno cieszy nas liczny udział polskich firm, które dysponują ogromną wiedzą i doświadczeniem w branży OZE."

Sieci energetyczne problemem dla rozwoju odnawialnych źródeł energii. Brakuje możliwości nowych przyłączeń.

Kategoria: Branża
Utworzone: czwartek, 02, lipiec 2015 13:56

Mieczysław Koch, wiceprezes Stowarzyszenia Energii Odnawialnej, przewodniczący rady nadzorczej G-EnergyStan sieci energetycznych pozostawia wiele do życzenia, co ogranicza możliwość przyłączania do nich nowych mocy, a to z kolei hamuje rozwój odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo problemem dla inwestorów jest uzyskanie warunków przyłączenia. Na razie przyznano warunki na przyłączenia do sieci elektroenergetycznych w ilości 18,7 tys. MW, które nie są wykorzystane i są blokowane przez firmy spekulacyjne.

– „Brak możliwości przyłączenia mocy, w sytuacji kiedy wiadomo, że w najbliższym czasie zostaną wyłączone stare elektrownie, które emitowały duże ilości różnych zanieczyszczeń, jest dużym problemem. Jest potrzeba inwestycji i budowy nowych mocy. Dzisiaj istotne jest to szczególnie ze względu na politykę klimatyczną Unii Europejskiej i rozwój odnawialnych źródeł energii. Brak nowych mocy powoduje, że inwestorzy, szczególnie farm wiatrowych, nie mają gdzie się przyłączać" – wskazuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Mieczysław Koch, wiceprezes Stowarzyszenia Energii Odnawialnej i przewodniczący rady nadzorczej spółki G-Energy.

Grzegorz Wiśniewski Człowiekiem Roku Polskiej Ekologii 2014

Kategoria: Wydarzenia
Utworzone: piątek, 24, kwiecień 2015 08:50

Grzegorz Wiśniewski Człowiek Roku Polskiej Ekologii 2014Laureatem tytułu Człowiek Roku Polskiej Ekologii za 2014 rok został Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energetyki Odnawialnej. Jako jeden z pierwszych zajął się rozwojem odnawialnych źródeł energii – w skrócie OZE. Działa w tym temacie od kilkudziesięciu lat. Łączy profesjonalną wiedzę ekspercką z talentem do godzenia różnych środowisk: biznesu, rządu, społeczników w dążeniu do wspólnego, bardziej zrównoważonego modelu świata.

Kapituła nagrody, w której udział biorą jej laureaci z poprzednich lat, dokonując wyboru Ekologa Roku szczególnie doceniła rolę Grzegorza Wiśniewskiego przy zmianie prawa – będącego kluczem do rozwoju OZE i energetyki obywatelskiej. Grzegorz Wiśniewski był i jest bowiem jednym z liderów społecznego ruchu owocującym zmianami, które mogą oddać ludziom prawo do stania się jednocześnie PROducentem i konSUMENTEM energii (w skrócie PROSUMENTEM). I za to właśnie należy mu się Tarcza Wojownika Gai.

17 mln euro wsparcia na produkcję energii z OZE

Kategoria: Finanse
Utworzone: środa, 15, październik 2014 13:44

Marek Sawicki - minister rolnictwa i rozwoju wsiNawet 0,5 mln euro mogą otrzymać do końca przyszłego roku gminy, które zdecydują się na budowę inteligentnych sieci energetycznych wykorzystujących odnawialne źródła energii. Ministerstwo Rolnictwa przeznaczy na ten cel łącznie 17 mln euro z unijnych środków w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. W kolejnych latach nacisk na budowę samowystarczalnych sieci prosumenckich będzie w funduszach Regionalnych Programów Operacyjnych.

„Energia prosumencka, budowa instalacji energetycznych to wymóg czasu, bo po pierwsze są już technologie, które to umożliwiają. Po drugie jakość energii dostarczana na wieś, szczególnie na końcówkach sieci, jest bardzo niska. Po trzecie może to być dodatkowe źródło dochodów dla mieszkańców wsi, nie tylko dla rolników" – powiedział w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi.


AcyMailing Module