Od redakcji 7/2019

I okladkaSzanowni Państwo,

Komisja Europejska oszacowała, że do 2020 r. w Europie zostanie zamontowanych 200 mln inteligentnych liczników elektrycznych, a 72% Europejczyków będzie miało inteligentny licznik w domu. Obecnie trwają prace nad nowelizacją prawa energetycznego, która ma wdrożyć w Polsce system inteligentnego opomiarowania i stworzyć przepisy dla magazynów energii. Zgodnie z proponowaną nowelizacją, do końca 2026 r. liczniki zdalnego odczytu będą zainstalowane u co najmniej 80% odbiorców końcowych w gospodarstwach domowych przyłączonych do sieci o napięciu znamionowym do 1 kV.

Więcej…

List do redakcji

Szanowni Państwo,
chcielibyśmy przekazać kilka nowych informacji na temat ETIM w Polsce. Standard jest wdrażany w kolejnych firmach, ETIM Polska udostępniła wszystkie najnowsze wersje bazy ETIM w języku polskim w części elektrotechnicznej oraz instrukcję wdrażania BMEcat opracowane na poziomie europejskim. Promujemy także ETIM w branży instalacyjnej i HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja). To jest w tej chwili największym wyzwaniem nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. Wydaje się, że większość dystrybutorów i spora część producentów działających na naszym rynku jest już przekonana do idei standaryzacji i poprawy jakości informacji o produktach. Czekamy na decyzje co do dalszych kroków praktycznych.

Kolejna firma elektrotechniczna złożyła deklarację chęci przystąpienia do wspólnoty ETIM Polska – NOARK Electric jest firmą międzynarodową, a na poziomie europejskim wdraża ETIM jako standard opisów technicznych dostarczanych wyrobów. Jak każdego roku, w czerwcu, odbyło się Walne posiedzenie ETIM International (EI) podsumowujące miniony rok oraz mające zarysować plany na następne lata. Obecnie członkami EI są: Austria, Belgia, Dania, Francja, Finlandia, IDEA (organizacja reprezentująca Kanadę i USA), Hiszpania, Holandia, Niemcy, Norwegia, Polska, Szwajcaria, Szwecja, Włochy. W Czechach, Portugalii i Wielkiej Brytanii trwają poważne dyskusje. Czesi używają system ETIM, a dyskusja trwa na temat powołania organizacji i dołączenia do EI. Taka szeroka reprezentacja nie pozostawia wątpliwości co do statusu ETIM jako jedynego systemu klasyfikacji w branży elektrotechnicznej, a wkrótce instalacyjnej.

Przed organizacją stoją ogromne wyzwania, takie jak dostosowanie modelu do miar innych niż metryczne czy upowszechnienie go w branży instalacyjnej i HVAC. W kilku krajach prace w tej branży już się rozpoczęły, także w Polsce jesteśmy na dobrej drodze do porozumienia się z najważniejszymi graczami na tym rynku. Z pewnością będzie do tego potrzebna silniejsza struktura wewnętrzna, większe pieniądze i rozwój systemów informatycznych. Zarząd EI ma za zadanie przygotowanie propozycji w tym zakresie na kolejne Walne w roku 2017, które odbędzie się prawdopodobnie w I kwartale.
Po upływie 3-letniej kadencji odbyły się wyboru Zarządu EI na kolejne 3 lata. Zebrani postanowili jednogłośnie utrzymać Zarząd w dotychczasowym składzie:

  • Franz Ernst (ETIM Niemcy) – przewodniczący;
  • Ryszard D'Antoni (ETIM Polska) – wiceprzewodniczący;
  • Marc Habets (Ketenstandaard, dawniej ETIM Holandia) – dyrektor techniczny.

Kilka słów o Holandii – wyżej wymieniona organizacja ma budżet przekraczający 2 miliony € i pracuje nad wdrożeniem systemu ETIM w następujących branżach: elektrotechnika, instalacje wodne i gazowe, HVAC, materiały budowlane oraz przemysł stoczniowy.
Równocześnie rozwijany jest projekt BIM, tak modny w wielu krajach, chociaż nigdzie nie wprowadzony. Nie mniej ważną aktywnością jest budowanie rynkowej bazy danych produktów ze wszystkich wymienionych dziedzin. Holendrzy przodują w standaryzacji i można im tylko pozazdrościć. Zapraszamy na strony: www.etim.org.pl i www.etim-international.com, gdzie można znaleźć wiele ważnych i ciekawych informacji.

Pozdrawiam/Best regards
Ryszard D'Antoni
Prezes Zarządu/CEO
ETIM Polska Sp. z o.o.
ul. Gospodarcza 16, 40-432 Katowice (PL)
NIP 9642681395, KRS 0000336191
tel. komórkowy/mobile +48662157139
www.etim.org.pl

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem