Od redakcji 5/2018

Ei5 I oklW dniu 8 kwietnia 2008 r. miała miejsce jedna z największych w naszym kraju awarii energetycznych. W wyniku silnych wiatrów i opadów śniegu uszkodzone zostały linie elektroenergetyczne zasilające aglomerację szczecińską, wskutek czego ponad 0,5 mln mieszkańców zostało pozbawionych energii elektrycznej.

Więcej…

List do redakcji

Szanowni Państwo,
chcielibyśmy przekazać kilka nowych informacji na temat ETIM w Polsce. Standard jest wdrażany w kolejnych firmach, ETIM Polska udostępniła wszystkie najnowsze wersje bazy ETIM w języku polskim w części elektrotechnicznej oraz instrukcję wdrażania BMEcat opracowane na poziomie europejskim. Promujemy także ETIM w branży instalacyjnej i HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja). To jest w tej chwili największym wyzwaniem nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. Wydaje się, że większość dystrybutorów i spora część producentów działających na naszym rynku jest już przekonana do idei standaryzacji i poprawy jakości informacji o produktach. Czekamy na decyzje co do dalszych kroków praktycznych.

Kolejna firma elektrotechniczna złożyła deklarację chęci przystąpienia do wspólnoty ETIM Polska – NOARK Electric jest firmą międzynarodową, a na poziomie europejskim wdraża ETIM jako standard opisów technicznych dostarczanych wyrobów. Jak każdego roku, w czerwcu, odbyło się Walne posiedzenie ETIM International (EI) podsumowujące miniony rok oraz mające zarysować plany na następne lata. Obecnie członkami EI są: Austria, Belgia, Dania, Francja, Finlandia, IDEA (organizacja reprezentująca Kanadę i USA), Hiszpania, Holandia, Niemcy, Norwegia, Polska, Szwajcaria, Szwecja, Włochy. W Czechach, Portugalii i Wielkiej Brytanii trwają poważne dyskusje. Czesi używają system ETIM, a dyskusja trwa na temat powołania organizacji i dołączenia do EI. Taka szeroka reprezentacja nie pozostawia wątpliwości co do statusu ETIM jako jedynego systemu klasyfikacji w branży elektrotechnicznej, a wkrótce instalacyjnej.

Przed organizacją stoją ogromne wyzwania, takie jak dostosowanie modelu do miar innych niż metryczne czy upowszechnienie go w branży instalacyjnej i HVAC. W kilku krajach prace w tej branży już się rozpoczęły, także w Polsce jesteśmy na dobrej drodze do porozumienia się z najważniejszymi graczami na tym rynku. Z pewnością będzie do tego potrzebna silniejsza struktura wewnętrzna, większe pieniądze i rozwój systemów informatycznych. Zarząd EI ma za zadanie przygotowanie propozycji w tym zakresie na kolejne Walne w roku 2017, które odbędzie się prawdopodobnie w I kwartale.
Po upływie 3-letniej kadencji odbyły się wyboru Zarządu EI na kolejne 3 lata. Zebrani postanowili jednogłośnie utrzymać Zarząd w dotychczasowym składzie:

  • Franz Ernst (ETIM Niemcy) – przewodniczący;
  • Ryszard D'Antoni (ETIM Polska) – wiceprzewodniczący;
  • Marc Habets (Ketenstandaard, dawniej ETIM Holandia) – dyrektor techniczny.

Kilka słów o Holandii – wyżej wymieniona organizacja ma budżet przekraczający 2 miliony € i pracuje nad wdrożeniem systemu ETIM w następujących branżach: elektrotechnika, instalacje wodne i gazowe, HVAC, materiały budowlane oraz przemysł stoczniowy.
Równocześnie rozwijany jest projekt BIM, tak modny w wielu krajach, chociaż nigdzie nie wprowadzony. Nie mniej ważną aktywnością jest budowanie rynkowej bazy danych produktów ze wszystkich wymienionych dziedzin. Holendrzy przodują w standaryzacji i można im tylko pozazdrościć. Zapraszamy na strony: www.etim.org.pl i www.etim-international.com, gdzie można znaleźć wiele ważnych i ciekawych informacji.

Pozdrawiam/Best regards
Ryszard D'Antoni
Prezes Zarządu/CEO
ETIM Polska Sp. z o.o.
ul. Gospodarcza 16, 40-432 Katowice (PL)
NIP 9642681395, KRS 0000336191
tel. komórkowy/mobile +48662157139
www.etim.org.pl

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem