Od redakcji 7/2019

I okladkaSzanowni Państwo,

Komisja Europejska oszacowała, że do 2020 r. w Europie zostanie zamontowanych 200 mln inteligentnych liczników elektrycznych, a 72% Europejczyków będzie miało inteligentny licznik w domu. Obecnie trwają prace nad nowelizacją prawa energetycznego, która ma wdrożyć w Polsce system inteligentnego opomiarowania i stworzyć przepisy dla magazynów energii. Zgodnie z proponowaną nowelizacją, do końca 2026 r. liczniki zdalnego odczytu będą zainstalowane u co najmniej 80% odbiorców końcowych w gospodarstwach domowych przyłączonych do sieci o napięciu znamionowym do 1 kV.

Więcej…

Olimpiada EUROELEKTRA – ogłoszenie wyników

W dniu 13 kwietnia 2016 r. na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników XVIII edycji Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej EUROELEKTRA. Na uroczystość przyjechali laureaci i finaliści wraz z nauczycielami, którzy przygotowali ich do olimpiady.

42Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy – dr Kazimierz Mikulski, przedstawiciele Akademii Morskiej w Gdyni – dziekan Wydziału Elektrycznej AM dr inż. Bolesław Dudojć i dr inż. Piotr Jankowski oraz przedstawiciele Zarządu Głównego Stowarzyszenia Elektryków Polskich – Aleksandra Konklewska i Jan Pytlarz. Obecni byli również dyrektorzy bydgoskich szkół i przedstawiciele sponsorów oraz Rodzice uczniów.

Z grona ponad 2000 uczestników zawodów I stopnia, które odbyły się w szkołach 7 listopada 2015 r., po zmaganiach w zawodach II i III stopnia, tytuł laureata uzyskało 12, a tytuł finalisty 14 uczniów. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez sponsorów. Specjalne nagrody dla zdobywców pierwszych miejsce w trzech grupach tematycznych oraz ich nauczycieli ufundował Rektor Akademii Morskiej w Gdyni. Nagrodami są rejsy żaglowcem AM STS Dar Młodzieży lub statkiem badawczym MS Horyzont II. Wszyscy laureaci i finaliści otrzymali dyplomy i upominki od sponsorów oraz zaświadczenia, na podstawie których zostają zwolnieni z części pisemnej egzaminu zawodowego oraz są przyjmowani na większość wyższych uczelni z pominięciem zwykłego postępowania kwalifikacyjnego. Tradycyjnie nagrody specjalne dla laureatów z województwa kujawsko-pomorskiego ufundował Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty. Nagrody wręczył dr Kazimierz Mikulski. Otrzymali je: Radosław Brzozowski, Kacper Czajkowski, Radosław Serafin i Bartosz Grabiasz, wszyscy z Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy.

Podczas uroczystości Stowarzyszenie Elektryków Polskich uhonorowało również organizatorów i autorów zadań. Medale im. prof. Jana Obrąpalskiego otrzymali: prof. dr hab. inż. Ryszard Wojtyna z UTP w Bydgoszczy, wieloletni przewodniczący Komitetu Głównego i Rady Naukowej Olimpiady, prof. dr hab. inż. Jan Mućko, dziekan Wydziału Elektrycznego UTP w Bydgoszczy oraz dr inż. Mirosław Miszewski. Srebrną Honorową Odznakę SEP otrzymał dr inż. Piotr Jankowski z Akademii Morskiej w Gdyni. Medale i odznaki wręczała Aleksandra Konklewska i Jan Pytlarz.

Po uroczystości wysłuchano wykładu nt. farmy fotowoltaicznej w Czernikowie k. Torunia (największej farmy PV w Polsce) oraz zwiedzano Centrum Demonstracyjnego Odnawialnych Źródeł Energii, znajdujące się przy Zespole Szkół Mechanicznych nr 2 w Bydgoszczy. Wytrwali do późnych godzin popołudniowych poznawali z przewodnikiem najciekawsze zakątki Bydgoszczy.

Olimpiada jest finansowana z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz przez sponsorów i partnerów branżowych. Partnerzy i sponsorzy olimpiady to: Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., APATOR, MEGA-POL, WAGO, ELTOR oraz ENERGO-PARTNER. Komitet Główny Olimpiady otrzymuje również na organizację Bydgoski Grant Oświatowy.
Olimpiada finansowana jest z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej i Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz przez sponsorów i partnerów branżowych. Są wśród nich: PSE SA. APATOR, MEGA-POL, WAGO ELWAG, ELTOR, ENERGO-PARTNER.

Czasopismo „Elektroinstalator" jest od lat patronem prasowym olimpiady.


Zofia Miszewska,

Wiceprzewodnicząca
Komitetu Głównego Olimpiady
Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej
EUROELEKTRA

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem