Od redakcji 5/2019

Ei5Większość elektrowni i elektrociepłowni, jakie produkują prąd dla naszego kraju powstała przed 1989 r. Jeszcze starsze są elektrownie wodne. Spora ich część działa od lat 50 XX wieku. W najbliższych latach część przestarzałych elektrowni zostanie wyłączona, wskutek tego do 2032 r. stracimy blisko 12 GW mocy wytwórczych. Prognozuje się, że za 10 lat Polska straci 30 proc. krajowej energii. Jeśli do tego czasu nie powstaną nowe elektrownie, czekają nas czasowe wyłączenia prądu.

W dniu 4 czerwca 2018 r., podczas pierwszych letnich upałów padł rekord zapotrzebowania na moc, którego polskie elektrownie nie były w stanie zaspokoić i potrzebne były dostawy prądu z zagranicy. Podobna sytuacja miała miejsce w 2015 r., kiedy na skutek upałów znacznie wzrosło zużycie prądu. Wtedy to najwięksi odbiorcy energii musieli ograniczyć pobór mocy z sieci.

Więcej…

RENEXPO po raz czwarty

Targi RenexpoW Warszawie odbyły się pod koniec września br. jedne z największych targów energii odnawialnej w Polsce. Wzięło w nich udział 101 wystawców, w tym firmy zagraniczne, pochodzące z 13 krajów z Europy i Azji.

Co do podziału branżowego najbardziej widoczna była na targach RENEXPO fotowoltaika, energetyka cieplna (kolektory słoneczne) oraz pompy ciepła. Nie ujmując nic z sukcesu organizacyjnego targów, ekspozycja zajmująca połowę jednej hali pozostawiała pewien niedosyt. W znacznym stopniu wynika to z problemów, z jakimi boryka się OZE w Polsce oraz z prób wypromowania targów tej branży w wielu ośrodkach w kraju, co rozprasza siły i środki organizatorów. Na razie trudno wskazać jedną imprezę, która mogłaby zdominować pozostałe, a przez to jeszcze bardziej wspierać polski rynek OZE.

Zwycięzcami tegorocznej edycji RENERGY® Award zostali:

 • w kategorii osobowość branży OZE: dr inż. Marek Miara, Instytut Fraunhofera ISE;
 • w kategorii innowacyjna technologia w branży pomp ciepła: firma GALMET Sp. z o.o. Sp.K.;
 • w kategorii innowacyjna technologia w branży PV: firma SELFA GE S.A.

Mocną stroną targów RENEXPO są zawsze konferencje, fora branżowe oraz inne spotkania dla profesjonalistów i ich klientów. W kilkunastu imprezach tego rodzaju uczestniczyło prawie 900 osób. Tematykę wszystkich spotkań tego rodzaju można znaleźć na stronie internetowej organizatora tragów. My ze swej strony przedstawiamy poniżej tytuły referatów i nazwiska prelegentów II Forum PV oraz IV Konferencji PV, jako wydarzeń najbliższych profilowi czasopisma „Elektroinstalator".

 

II Forum PV
Podczas forum były poruszane m.in. zagadnienia dotyczące rozwiązań i korzyści z wykorzystania dachowych instalacji fotowoltaicznych. Część forum poświęcono innowacyjnym technologiom fotowoltaicznym na rynku polskim oraz zyskom z wytwarzania energii elektrycznej za pomocą instalacji PV. Szukano również odpowiedzi na pytanie, jak wybrać panele PV lub jak reklamować panele uszkodzone.

A oto tematy referatów:

 • Prosumenckie instalacje z magazynem energii IBC SOLAR-Sol Store (Rafał Bartosiński, IBC Solar s.r.o.);
 • BIS Spectrum: system mocowania paneli fotowoltaicznych firmy Walraven (Mateusz Tekielak, Walraven Sp. z o.o.);
 • Corab – producent nowoczesnych systemów mocowań paneli (Henryk Biały, Corab Sp z o.o.);
 • Narzędzia do projektowania systemów fotowoltaicznych (Jarosław Grzywacz, MP-TEC SOLAR Poland Sp. z o.o.);
 • Eksploatacja elektrowni PV. Podstawowe błędy podczas budowy (Adam Zając, Solartec s.r.c.);
 • Termowizja w pomiarach instalacji elektrycznych/fotowoltaicznych, parametry i dobór sprzętu (Sławomir Mytyk, Adircams);
 • Centrum Szkolenia Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki (Mieczysław Stando);
 • Dotacje Unii Europejskiej dla branży energii odnawialnej. Bezzwrotne finansowanie Inwestycji (Piort Ostrowski, Europrojekty Consulting Sp. z o.o.).

 

IV Konferencja PV
Targi RenexpoKonferencja zorganizowana została przez Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki we współpracy z firmą RECCO. Jej organizatorzy nie mają najmniejszych wątpliwości, ze fotowoltaika będzie podstawowym źródłem energii elektrycznej na świecie po 2050 r. Polska powinna mieć swój znaczący udział w tym rynku. Jego rozwój powinien być stały i stabilny przy optymalnych kosztach.

Przedmiotem konferencji był przegląd praktycznych problemów związanych z mechanizmami wsparcia, warunkami prawno-administracyjnymi i technicznymi, dotyczącymi rozwoju instalacji PV w Polsce.

 

W sesji I – „Przyszłość fotowoltaiki" zaprezentowano referaty:

 • Polityka Unii Europejskiej dotycząca odnawialnych źródeł energii (Pierre Dechamps, Komisja Europejska);
 • Perspektywy fotowoltaiki w Europie i na świecie.
 • Fotowoltaika jako istotny element w bilansie energetycznym przyszłości (Stanisław M. Pietruszko, Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki);
 • Stan prac nad Ustawą OZE (Sebastian T. Stępnicki, Min. Gospodarki);
 • BIPV – Fotowoltaika zintegrowana z budynkami konkurencją dla tradycyjnych materiałów budowlanych (Dawid Cycoń, ML System).

 

Sesja II – „Procedury prawno-administracyjne oraz zezwolenia potrzebne do budowy instalacji PV i sprzedaży energii do sieci" zawierała tematy:

 • Projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii (Weronika Pelc, Wardyński i Wspólnicy);
 • Program PROSUMENT – stan aktualny (Paweł Bartoszewski, NFOŚiGW);
 • Możliwości finansowania fotowoltaiki (Grażyna Kasprzak, Bank Ochrony Środowiska);
 • Projektowanie systemów fotowoltaicznych i planowanie inwestycji w oparciu o innowacyjną platformę internetową: www.solarmodel.com (Marek Sobieniecki, Solarmodel, Szwecja);
 • Przyłączanie instalacji PV do sieci energetycznej – zagadnienia prawne i techniczne (Maciej Piliński);
 • Przyłączanie systemów PV z punku widzenia Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD) (Piotr Dukat, RWE STOEN Operator);
 • Problemy sieci energetycznych przy dużym współczynniku penetracji jednostek fotowoltaicznych (Michał Lubieniecki, Akademia Górniczo-Hutnicza, Kraków).

 

Sesja III – „Dążenie do zrównoważonego rozwoju rynku PV w Polsce" obejmowała referaty:

 • Certyfikacja instalatorów systemów fotowoltaicznych gwarancją jakości i bezpieczeństwa (Mirosław Stando i S. M. Pietruszko, Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki);
 • Prosumencka instalacja PV – zagrożenia związane z brakiem poprawnego wykonania i konserwacji instalacji (Jerzy Obuchowicz i Sylwester Jężak, Dehn Polska);
 • Z doświadczenia instalatora systemów PV (Krzysztof Czermak, Solwat);
 • Norma IEC 62446: Procedury odbioru końcowego i kontroli pracy systemu PV przyłączonego do sieci (Tadeusz Żdanowicz, Politechnika Wrocławska, Polskie Towarzystwo Fotowoltaiki);
 • Monitoring mikro- i małych instalacji fotowoltaicznych – zbyteczny gadżet czy strażnik jakości (Włodzimierz Chwiała, Solteam).

Konferencję zakończyła dyskusja panelowa – Perspektywy rozwoju fotowoltaiki w Polsce. Moderatorem był prezes Stanisław M. Pietruszko.

Organizatorzy zapraszają na piątą edycję targów RENEXPO Poland, która odbędzie się w dniach 22-24 września 2015 r. w Warszawie.

Jerzy Wierzbowski

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem