Od redakcji 5/2019

Ei5Większość elektrowni i elektrociepłowni, jakie produkują prąd dla naszego kraju powstała przed 1989 r. Jeszcze starsze są elektrownie wodne. Spora ich część działa od lat 50 XX wieku. W najbliższych latach część przestarzałych elektrowni zostanie wyłączona, wskutek tego do 2032 r. stracimy blisko 12 GW mocy wytwórczych. Prognozuje się, że za 10 lat Polska straci 30 proc. krajowej energii. Jeśli do tego czasu nie powstaną nowe elektrownie, czekają nas czasowe wyłączenia prądu.

W dniu 4 czerwca 2018 r., podczas pierwszych letnich upałów padł rekord zapotrzebowania na moc, którego polskie elektrownie nie były w stanie zaspokoić i potrzebne były dostawy prądu z zagranicy. Podobna sytuacja miała miejsce w 2015 r., kiedy na skutek upałów znacznie wzrosło zużycie prądu. Wtedy to najwięksi odbiorcy energii musieli ograniczyć pobór mocy z sieci.

Więcej…

Zarządzanie światłem z poziomu smartfona

Opticom fot. BeghelliOptiCom to nowoczesny system, który współpracuje z oprawami Beghelli, wyposażonymi w zasilacz SmartDriver, umożliwiający programowanie opraw zgodnie z różnymi scenariuszami. Za pomocą lampy błyskowej w smartfonie użytkownik ma możliwość indywidualnego kodowania każdej oprawy.

Technologia OptiCom (ang. Optical Communication Technology) pozwala na zdalną kontrolę, sterowanie, a także modyfikację parametrów oświetlenia podstawowego oraz awaryjnego. Poprzez lampę błyskową w smartfonie można przesyłać polecenia, a za pomocą dedykowanej aplikacji monitorować pracę całej instalacji. Dzięki temu można w łatwy sposób sterować urządzeniami, których zadaniem jest przede wszystkim zapewnianie bezpieczeństwa w obiektach, takich jak szpitale, magazyny, fabryki, parkingi.

Acciaio Eco LED wsppracujca z Opticom fot. BeghelliTechnologia OptiCom daje ok. 80% oszczędności – o 30% więcej niż dzięki tradycyjnym systemom LED. Inteligentny czujnik światła, który współpracuje z układem, w zależności od zaprogramowania, może działać jako autodimmer (natural light), detektor ruchu (dynamic light) lub odbierać polecenia wysyłane przy użyciu lampy błyskowej smartfona. Ponadto czujnik składający się z fototranzystora SMD, który łączy w sobie właściwości diody i tranzystora, może odczytywać, jak światło naturalne wpływa na oświetlaną powierzchnię. W ten sposób oprawa LED kalibruje się, utrzymując minimalne i wymagane natężenie.

Technologia LED doprowadziła do prawdziwej rewolucji w branży oświetleniowej. Jednak jest ona najbardziej efektywna energetycznie nie tylko dzięki odpowiedniemu doborowi optyki czy zastosowaniu diod o wysokiej luminacji, ale przede wszystkim poprzez zaawansowane systemy, które pozwalają kompleksowo i wygodnie zarządzać całą instalacją, generując przy tym znaczne oszczędności. Automatyzacja i wyposażenie opraw w system OptiCom daje przede wszystkim możliwość zastosowania dodatkowych interfejsów, przez co stają się one kompatybilne z cyfrowymi standardami zarządzania – mówi Michał Jastrzębski, dyrektor techniczny z Beghelli Polska.

OptiCom to technologia służąca przede wszystkim do rejestracji błędów, anomalii, wyników testów oraz czynności konfiguracyjnych związanych z programowaniem opraw. Dzięki dedykowanej aplikacji użytkownik ma możliwość zmiany podstawowych ustawień opraw: czasu autonomii (niezależnej pracy), strumienia świetlnego, trybu pracy (SE-SA-PS) oraz czasookresu testów. Wszystkie zgromadzone dane przechowywane są w dedykowanej chmurze Beghelli, w której można sprawdzić stan techniczny każdego z urządzeń. Aplikacja umożliwiająca zdalne zarządzenie dostępna jest bezpłatnie zarówno dla systemów iOS, jak i Android.

Źródło: BEGHELLI

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem