Od redakcji 5/2019

Ei5Większość elektrowni i elektrociepłowni, jakie produkują prąd dla naszego kraju powstała przed 1989 r. Jeszcze starsze są elektrownie wodne. Spora ich część działa od lat 50 XX wieku. W najbliższych latach część przestarzałych elektrowni zostanie wyłączona, wskutek tego do 2032 r. stracimy blisko 12 GW mocy wytwórczych. Prognozuje się, że za 10 lat Polska straci 30 proc. krajowej energii. Jeśli do tego czasu nie powstaną nowe elektrownie, czekają nas czasowe wyłączenia prądu.

W dniu 4 czerwca 2018 r., podczas pierwszych letnich upałów padł rekord zapotrzebowania na moc, którego polskie elektrownie nie były w stanie zaspokoić i potrzebne były dostawy prądu z zagranicy. Podobna sytuacja miała miejsce w 2015 r., kiedy na skutek upałów znacznie wzrosło zużycie prądu. Wtedy to najwięksi odbiorcy energii musieli ograniczyć pobór mocy z sieci.

Więcej…

Zasady oświetlania pomieszczeń biurowych

4W budynkach biurowych występuje szereg pomieszczeń o zróżnicowanym przeznaczeniu. Są to zarówno niewielkie pokoje, jak i powierzchnie wielkoprzestrzenne do dowolnego zagospodarowania. Poziom natężenia oświetlenia oraz inne parametry oświetleniowe muszą być dostosowane do wykonywanych czynności i odpowiadać wymaganiom zawartym w Polskiej Normie dla wnętrz.


Szczególnej uwagi wymaga dobór urządzeń do oświetlania miejsc pracy wyposażonych w graficzne lub alfanumeryczne monitory ekranowe. W pomieszczeniach tych w celu uniknięcia przeszkadzających lub przykrych olśnień należy stosować do oświetlania oprawy i źródła światła o niskiej luminancji. Niniejszy tekst poświęcony jest omówieniu oświetlenia podstawowego. Zagadnienia związane z oświetleniem awaryjnym wykraczają poza jego ramy.

8-dWymagania normatywne dla oświetlenia podstawowego
Jak wspomniano, w budynkach biurowych występuje szereg pomieszczeń o zróżnicowanym przeznaczeniu, a więc i wymaganiach normatywnych. Są to zarówno niewielkie pokoje, jak i powierzchnie wielkoprzestrzenne do dowolnego zagospodarowania. Poziom natężenia oświetlenia oraz inne parametry oświetleniowe muszą być dostosowane do wykonywanych czynności i odpowiadać wymaganiom zawartym w tabelach normy [1]. Wymagania dla podstawowych pomieszczeń zawiera tabela 5.26. W zależności od wykonywanej w nich pracy wartość średniego eksploatacyjnego natężenia oświetlenia zamyka się w granicach 200–750 lx. Wskaźnik oddawania barw, tak jak we wszystkich pomieszczeniach, w których ludzie przebywają przez dłuższy czas, musi być nie mniejszy niż 80, a wskaźnik ujednoliconej oceny olśnienia UGRL (ang. Unified Glare Rating-limit) od 16 do 25. Równomierność natężenia oświetlenia określona jest w granicach od 0,40 do 0,70. Wartości dla korytarzy, schodów i przestrzeni przed wejściem do windy określa tabela 5.1 normy [1], a dla parkingów podziemnych tabela 5.34 (szczegóły w tabl. 1).
Szczególnej uwagi wymaga dobór opraw do pomieszczeń, w których występują monitory ekranowe. Zgodnie z zaleceniami zawartymi w punkcie 4.9 wymienionej na wstępie normy miejsca pracy wyposażone w graficzne lub alfanumeryczne monitory ekranowe powinny być oświetlane z zachowaniem następujących zasad:

  • oświetlenie powinno być dostosowane do wszystkich zadań wzrokowych występujących na takim stanowisku: czytania tekstów i obrazów pojawiających się na ekranie oraz pracy z klawiaturą, pisania odręcznego na papierze i czytania wydrukowanych lub napisanych odręcznie tekstów. Ogólne natężenie oświetlenia nie powinno być mniejsze niż 500 lx, przy wartości wskaźnika UGRL 19 oraz wskaźnika oddawania barw Ra 80 i równomierności 0,60 (por. tabl. 1.);
  • w celu uniknięcia przeszkadzających lub przykrych olśnień do oświetlania należy stosować oprawy i źródła światła o niskiej luminancji. Z tego względu wskazane jest stosowanie do oświetlenia ogólnego lub zlokalizowanego opraw z kloszami lub rastrami. Do oświetlenia miejscowego nie należy stosować opraw wyposażonych w żarówki halogenowe lub nieprzesłonięte lampy LED.

Norma [1] we wspomnianym punkcie 4.9 określa graniczne wartości luminancji stosowanych opraw. Przy standardowych wymaganiach i ekranach o wysokiej luminancji powyżej 200 cd/cm-2 granicą jest wartość 3000 cd/cm-2, a przy ekranach z luminancją nie przekraczającej 200 cd/cm-2 – 1500 cd/cm-2. Natomiast jeżeli występują wyższe wymagania, głównie dotyczące kontroli barw, luminancja opraw nie może przekraczać odpowiednio 1500 cd/cm2  oraz 1000 cd/cm2.

[...] Pełna wersja artykułu w czasopiśmie Ei 3/2018 oraz na portalu http://wirtualna-czytelnia.sigma-not.pl/wirtualna/start.xhtml

 

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem