Świat stoi przed bezprecedensowymi wyzwaniami. W ramach Porozumienia paryskiego dotychczas 196 krajów zobowiązało się do osiągnięcia celu, jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia do wartości znacznie poniżej 2 °C, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Jednocześnie prognozy przewidują, że do 2050 r. dzisiejsza światowa produkcja gospodarcza ulegnie podwojeniu. Pogodzenie tak ogromnego wzrostu z pilną potrzebą ochrony środowiska będzie wymagało ogromnego zaangażowania w zmniejszenie globalnego zużycia energii.
Więcej…Potwierdzenie jakości i rozwój oświetlenia awaryjnego
Oświetlenie awaryjne jest częścią naszej codzienności. Otacza nas w biurach, centrach handlowych, na stadionach i dworcach. Jest powszechne i niemal niezauważalne, a jego wysoka jakość to często sprawa życia lub śmierci. Zatem co sprawia, że dany produkt jest wart uwagi? Jakimi drogiami może podążyć rynek w poszukiwaniu doskonalszych rozwiązań?
Na początek warto zadać sobie najbardziej podstawowe pytanie – czym jest oświetlenie awaryjne? Oświetlenie awaryjne uruchamia się, gdy główne zasilanie budynku zawodzi. Jego podstawowym zadaniem jest wskazanie drogi ucieczki w sytuacji zagrożenia. Mimo ciągłego rozwoju i coraz większej złożoności systemów, ich podstawowymi cechami zawsze muszą być jakość i bezpieczeństwo.
Oświetlenie awaryjne podlega wielu przepisom prawa polskiego, m.in.:
Przepisy te określają, czym jest oświetlenie awaryjne, gdzie powinno zostać zastosowane oraz jak długo powinno działać. Dodatkowo rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju określa, że oświetlenie awaryjne musi zostać wykonane zgodnie z Polskimi Normami. Najważniejszą, wymienioną w Rozporządzeniu jest PN-EN 1838:2013 Zastosowania oświetlenia – Oświetlenie awaryjne. Norma ta określa minimalne wymagania w odniesieniu do systemów oświetlenia awaryjnego i oświetlenia zapasowego.
Instalacje oświetlenia awaryjnego mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ludzi, co powoduje, że ich parametry techniczne, a przede wszystkim niezawodność obwarowane są wieloma powiązanymi ze sobą normami.
(...)
Aneta Sawicka
Kitemark™ Project Leader
Poland, BSI Group Polska
Pełna wersja artykułu w czasopiśmie Ei 1/2018 oraz na portalu http://wirtualna-czytelnia.sigma-not.pl/wirtualna/start.xhtml