Od redakcji 6/2018

okladkaWedług statystyk Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, przypuszczalnymi przyczynami blisko 4000 pożarów (w tym 2700 w obiektach mieszkalnych) powstających każdego roku w obiektach budowlanych są wady instalacji elektrycznych i elektrycznych urządzeń grzejnych, nieprawidłowa ich eksploatacja oraz elektryczność statyczna.

Więcej…

(Nie)widoczne bezpieczeństwo

Potwierdzenie jakości i rozwój oświetlenia awaryjnego
Oświetlenie awaryjne jest częścią naszej codzienności. Otacza nas w biurach, centrach handlowych, na stadionach i dworcach. Jest powszechne i niemal niezauważalne, a jego wysoka jakość to często sprawa życia lub śmierci. Zatem co sprawia, że dany produkt jest wart uwagi? Jakimi drogiami może podążyć rynek w poszukiwaniu doskonalszych rozwiązań? Owietlenie ewakuacyjne

Na początek warto zadać sobie najbardziej podstawowe pytanie – czym jest oświetlenie awaryjne? Oświetlenie awaryjne uruchamia się, gdy główne zasilanie budynku zawodzi. Jego podstawowym zadaniem jest wskazanie drogi ucieczki w sytuacji zagrożenia. Mimo ciągłego rozwoju i coraz większej złożoności systemów, ich podstawowymi cechami zawsze muszą być jakość i bezpieczeństwo.


Oświetlenie awaryjne podlega wielu przepisom prawa polskiego, m.in.:

  • Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów,
  • Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Przepisy te określają, czym jest oświetlenie awaryjne, gdzie powinno zostać zastosowane oraz jak długo powinno działać. Dodatkowo rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju określa, że oświetlenie awaryjne musi zostać wykonane zgodnie z Polskimi Normami. Najważniejszą, wymienioną w Rozporządzeniu jest PN-EN 1838:2013 Zastosowania oświetlenia – Oświetlenie awaryjne. Norma ta określa minimalne wymagania w odniesieniu do systemów oświetlenia awaryjnego i oświetlenia zapasowego.
Instalacje oświetlenia awaryjnego mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ludzi, co powoduje, że ich parametry techniczne, a przede wszystkim niezawodność obwarowane są wieloma powiązanymi ze sobą normami.

(...)
Aneta Sawicka
Kitemark™ Project Leader
Poland, BSI Group Polska

Pełna wersja artykułu w czasopiśmie Ei 1/2018 oraz na portalu http://wirtualna-czytelnia.sigma-not.pl/wirtualna/start.xhtml

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem